Tu e lexu qitash
Frank Ocean (28 tetor, 1987)

Frank Ocean (28 tetor, 1987)

“Pse të jesh racist, seksist, homofob, ose transfob kur mund të jesh i qetë”.

Në vitin 2012 këngëtari dhe kompozitori Frank Ocean ndryshoi fytyrën e hip-hopit kur doli hapur si queer dy ditë para lansimit të albumit të tij të dytë, “Channel Orange”.

Albumi u radhit i dyti në toplistën Billboard. I lindur si Christopher Breaux në Long Beach, Kaliforni, Ocean kaloi pjesën më të madhe të fëmijërisë së tij në New Orleans. Babai i tij u largua kur Ocean ishte 6 vjeç.

Kënga e tij “There Will Be Tears” kronikon dhimbjen e asaj braktisjeje. Frank e përshkruan fëmijërinë e tij si të vetmuar. Ai u përjashtua nga çdo shkollë që ndiqte.

Ocean u tërhoq aq sa duhet për të mbaruar shkollën e mesme. Ai vazhdoi të studionte Gjuhën Angleze në Universitetin e New Orleans. Kur një mik i ofroi kohë në një studio regjistrimi në Los Angeles, Ocean e shfrytëzoi shansin.

Në Los Anxhelos, ai shkroi këngë për Justin Bieber dhe John Legend dhe iu bashkua kolektivit të famshëm të hip-hop-it, Odd Future.

Duke komentuar albumin e parë të Ocean, “Channel Orange”, kritikuesi i muzikës Alexis Petridis shkroi: “Ndoshta ky është momenti i R & B Ziggy Stardust, ku polemika dhe publiciteti që rrethon seksualitetin e artistit dhe madhështia e albumit të tij të fundit kombinohen për t’i dhënë karrierës së tij momentumin e pandalshëm. ”

Kqyre edhe qito

Ocean ka bashkëpunuar me artistë si Jay-Z, Kanye West dhe Beyonce. Në moshën 26-vjeçare, çmimet e tij përfshinin Artistin e shquar muzikor të GLAAD dhe një Grammy për albumin më të mirë bashkëkohor urban.

© 2020 Dylberizm - Të gjitha të drejtat e rezervuara

Scroll To Top