KULTURË

‘’Blacklips’’, Kulti i performancave artistike queer i bashkëthemeluar nga ANOHNI në vitet 1990

Artistja ANOHNI dhe fotografi Marti Wilkerson na tregojnë hollësisht për një histori vizuele të performancave…

Piktura madhështore e pionierit queer rikthehet në Monte Verità

Pas një restaurimi të gjatë të kompleksit muzeor Monte Verità afër Ascona, në jug të…

5 aryse pse duhet Edona James ta fitojë Big Brother VIP Kosova 2

Një grua transgjinore ka qenë diskursi më i bujshëm në vend përgjatë tre muajve të…

Fotografi çiftesh trans shfaqin bukurinë e komunitetit queer në Brazil

“Në anën tjetër, në mes dhe përtej”quhet projekti i artistes braziliane Camila Falcão, e cila…

Dylberizm përgjatë vitit 2023

Përgjatë vitit 2023, Dylberizm vazhdoi aktivizmin në shpërndarjen e informatës queer në gjuhën shqipe në…

Billie Eilish besoi që ishte i dukshëm pëlqimi i saj për çikat

Pas shfaqjes së stories për të muajin e kaluar në kopertinën e revistës Variety’s Power…

Solidarity Screening: : Pinkwashing Exposed: Seattle Fights Back!

Data: 29.11.2023Ora: 19:00Vendi: Kino Armata T’mërkurënn, po mbledhemi në Kino Armata për të mësuar për…

Jemi të harruar; çfarë do të thotë të jesh interseks?

Dokumentari Every Body” eksploron historinë e vështirë të mjekësisë  dhe stigmën e detyruar të ndryshimeve…

Historike: Vezirja, mbretëresha drag e parë shqiptare në Drag Race Italia

Ndonëse thuhet se data 13 në një të premte sjell ters, 13 tetori i këtij…

10 Filma që po shfaqën në vitin 2023 me një përfaqësim të madh të personave LGBTQ+

Filmat me përfaqësim LGBTQ+ janë vazhdimisht në rritje dhe filmat që debutojnë gjatë vitit 2023…