NGA BOTA

Mijëra njerëz protestojnë ndërsa Hungaria kalon ligjin e ri mbi “Propagandën” LGBTQ+

Parlamenti i Hungarisë miratoi një projekt-ligj të martën që ndalon përshkrimet e njerëzve queer dhe…

Ministrja austriake e Drejtësisë kërkoi falje publike për ndjekjen penale të homoseksualëve

Ministrja e Drejtësisë e Austrisë Alma Zadić kërkoi falje të hënën në emër të shtetit…

Udhëheqësi uzbek bën thirrje për deportim masiv të personave LGBTQ+ pas sulmeve të dhunshme

Një ligjvënës i lartë në Uzbekistan po bën thirrje për dëbime masive të personave LGBTQ+…

44 persona u arrestuan gjatë sulmit më të fundit ndaj komunitetit queer në Uganda

Aktivistët thonë se policia në Uganda po vazhdon të përdorë pandeminë COVID-19 si pretekst për…

Grupit homofobik iu dogj varka pasi ngacmuan një varkë tjetër që kishte flamuj krenarie

Varka e një grupi homofobik shpërtheu në zjarr pasi ngacmuan dhe shanë një varkë tjetër…

Një burrë bleu një shtëpi përballë një kishe homofobike dhe e leu me ngjyrat e Krenarisë

Kur Aaron Jackson gjeti një pronë për shitje përtej rrugës nga Kisha Baptiste Westboro në…

Të riut gej, 20 vjeç, i pritet koka nga vëllai dhe kushërinjtë e tij pasi zbuluan seksualitetin e tij

Një burrë gej iranian thuhet se i është prerë koka nga vëllai dhe dy kushërinjtë…

Protestuesit LGBTQ+ kërcejnë nëpër rrugë si pjesë e grevës masive kombëtare në Kolumbi

Ndërsa protestat po tronditin Kolumbinë këtë javë mbi reformat e taksave, njerëzit LGBTQ+ kanë udhëhequr…

Mbi 100,000 njerëz i kërkojnë Mbretërisë së Bashkuar të njohë ligjërisht identitetet jo-binare

Përballë një rritje të fundit të transfobisë dhe mungesës së mbështetjes së qeverisë për të…

Afrika e Jugut do të prezantojë opsionin e tretë gjinor në letërnjoftimet kombëtare

Qeveria e Afrikës së Jugut është zotuar të ofrojë një opsion të tretë gjinor në…