NGA VENDI DHE RAJONI

Beogradi shënon Paradën e Krenarisë 2021

Parada e Krenarisë e Beogradit u mbajt sot në kryeqytetin e Serbisë, me sloganin “Dashuria…

Mbahet Parada e tretë e Krenarisë në Sarajevë pas kundër-protestës

Parada e tretë e Krenarisë në Sarajevë filloi të shtunën në mesditë me pjesëmarrësit që…

Mali i Zi bën histori me martesën e parë të të njëjtit seks

Martesa e parë e të njëjtit seks në Malin e Zi u regjistrua të dielën…

“Dashuria bën familjen” graffiti i ri queer në Tiranë

Një graffiti që shfaq një çift lezbik me mbishkrimin “Dashuria bën familjen” është përfunduar sot…

Shkupi mbajti Paradën e dytë të Krenarisë

Qindra njerëz duke përfshirë Presidentin Stevo Pendarovski marshuan në paradën e Krenarisë së Shkupit në…

Me 1 korrik mbahet Parada e pestë e Krenarisë në Prishtinë

Muaji i Krenarisë 2021 në Kosovë do të përmbyllet me festimin e Krenarisë LGBTIQ+, në…

Sulmohet fizikisht një aktiviste transgjinore në Tiranë

Organizatat LGBTI në Tiranë Aleanca LGBTI, Pro LGBT dhe Historia ime, përmes postimeve në rrjetet…

Grupi ndërparlamentar i Parlamentit Evropian kërkon njohjen e martesave mes seksit të njëjtë në Kosovë

Të mërkurën me 16 qershor, anëtarët e grupit ndërparlamentar të Parlamentit Evropian të cilët punojnë…

Shefi i kuzhinës shqiptare në SHBA përgatiti Piten e Krenarisë për nder të Muajit të Krenarisë

Nik Nikiqi, një aktivist dhe shef shqiptar i kuzhinës në SHBA, ka gatuar Piten e…

Kosova e 24-ta në Evropë me legjislacionin LGBTI

Rrjeti i organizatave evropiane të shoqërisë civile ILGA Europe ka publikuar së fundmi raportin e…