Historia queer në ish-Jugosllavi

Zakonisht kur flasim për lëvizjen LGBTQ+ dhe persekutimin e personave LGBTQ+, flasim për historinë botërore,…

Nobuko Yoshiya: Ikona queer japoneze që birësoi të dashurën e saj për të shmangur ndalimin e martesës së të njëjtit seks

Nobuko Yoshiya u bë një nga autoret më të suksesshme japoneze në shekullin e 20-të,…

Historia e martesave gej nga Perandoria Bizantine deri në ditët e sotme

Si shumë të rinjë të sapoardhur në qytetin e madh, Basili i Parë nuk dinte…

Aventurat e jashtëzakonshme të Gerda Wegener dhe Lili Elbe

Kjo është historia e vërtetë e romancës lezbike të fillim-shekullit, ilustrimeve erotike Deco të mbushura…

Parlamenti Gjerman për herë të parë ka nderuar dhe kujtuar viktimat LGBTIQ+ të regjimit nazist

Sot është Dita Ndërkombëtare e Përkujtimit të Holokaustit dhe Parlamenti Gjerman për herë të parë…

Kush është Victoria Owns dhe pse është fituese e BBVK?

Në javën e parë të dhjetorit filloi edicioni i parë i Big Brother VIP Kosova,…

“52% e infektimeve me HIV në Kosovë përmes seksit heteroseksual, 25% nga seksi homoseksual”njofton MSH në Ditën Botërore të AIDS.

Sot po shënohet 1 dhjetori, Dita Botërore e AIDS-it. Kjo datë është caktuar si Ditë…

Ocean Vuong (14 tetor, 1988)

Ocean Vuong (lindur më 14 tetor 1988) është poet, eseist dhe novelist vietnamez-amerikan. Stili unik…

GIMI, artisti kosovar që po sfidon narrativën e identitetit kosovar

Përveç motit me shi, xhaketave dhe kungullit, vjeshta njihet edhe si sezonë e publikimit të…

Virusi i lisë së majmunit po prek burrat queer, por nuk ka të bëjë fare me të qenit queer

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH-ja) ka pranuar më shumë se 35.000 raportime të rasteve të…