Lil Nas X (9 prill, 1999)

Montero Lamar Hill (lindur më 9 prill 1999), i njohur me emrin e tij artistik…

Pastrimi rozë (Pinkwashing) – Si Izraeli po përdorë lirinë gej për mbulimin e aparteidit

Palestina të hënën në mbrëmje i bëri thirrje komunitetit ndërkombëtar të ndërhyjë urgjentisht për të…

26 prilli – Dita e Dukshmërisë së Lezbikeve

26 Prilli është dita që u zgjodh në vitin 2008 për të festuar dhe njohur…

Vaksina e HIV-it më afër se ndonjëherë pas provave të reja me rezultate premtuese

Pasi një vaksinë e re për HIV-in tregoi rezultate premtuese në provat fillestare klinike, studiuesit…

Çka do të thotë të jesh trans?

Sot më 31 mars është Dita Ndërkombëtare e Dukshmërisë së Transgjinorëve (International Transgender Day of…

Anne Frank (12 qershor, 1929 – shkurt/mars 1945)

Anne Frank ishte një adoleshente hebreje e cila u fsheh gjatë Holokaustit, duke botuar përvojat…

Nikola Tesla (10 korrik, 1856 – 7 janar, 1943)

Njihet më së miri si një nga inxhinierët më të shkëlqyeshëm mekanikë dhe elektrikë në…

Shkurti – Muaji i Historisë Queer

Muaji i Historisë Queer është një vëzhgim vjetor një-mujor i historisë së lezbikeve, gejëve, biseksualëve,…

SOPHIE (17 shtator 1986 – 30 janar 2021)

“Muzika ime është politike, por të flasësh për politikë është e mërzitshme. Unë preferoj të…

Kuptimi prapa çdo ngjyre në Flamurin e Krenarisë

Çdo shirit i ylberit përshkruan një sektor të komunitetit LGBTQ dhe spektrit queer. Ndërsa ka…