Tu e lexu qitash
Freddie Mercury (5 shtator, 1946 – 24 nëntor, 1991)

Freddie Mercury (5 shtator, 1946 – 24 nëntor, 1991)

Freddie Mercury renditet ndër vokalistët më senzacional të rock’n’roll-it në histori. Ai ishte një nga muzikantët, producentët dhe kompozitorët kryesorë të viteve 80-ta.

Freddie Mercury, i lindur si Farrokh Bulsara, u lind në ishullin afrikan të Zanzibar, në atë kohë një koloni britanike, tani pjesë e Tanzanisë. Prindërit e tij, Bomi dhe Jer Bulsara, ishin indianë Parsis, me origjinë Persiane. Familja kishte emigruar në Zanzibar nga India në mënyrë që Bomi të vazhdonte punën e tij si një arkëtar i rangut të mesëm në Zyrën Koloniale Britanike. Mercury kishte një motër më të vogël, Kashmira.

Lindur si Farrokh Bulsara nga prindërit persian, Mercury ishte një qytetar britanik i cili e kaloi fëmijërinë e tij në Indi. Në moshën 7 vjeçare, filloi të studiojë piano. Kur ishte 8 vjeç, ai u regjistrua në një shkollë të djemve në Mumbai. Aty, ai miratoi emrin “Freddie” dhe formoi një grup, The Hectics. Ai qëndroi në Indi për pjesën më të madhe të fëmijërisë së tij, duke jetuar me gjyshen dhe tezen e tij. Në adoleshencë, ai u zhvendos me familjen e tij në Middlesex, Angli, si rezultat i Revolucionit në Zanzibar më 1964.

Pak pasi mbërriti në Angli, ai u regjistrua si student në Isleworth Polytechnic (tani quhet West Thames College) në Londrën Perëndimore, ku ai studioi artin. Ishte këtu kur ai bëri debutimin e tij në skenë në Angli, duke interpretuar në një shfaqje nga Arnold Wesker të quajtur ‘The Kitchen’.  Bashkë studentët e kujtojnë atë si një person të ndrojtur, por miqësor, i cili edhe atëherë ishte i prirur nga muzika.

Në këtë kohë ai shkonte rregullisht në koncerte në Eel Pie Island me miqtë e tij për të parë artistë të tillë si Rod Stewart, Long John Baldry, The Downliners Sect, Brian Auger, The Artwoods dhe disa artistë të zi të bluzit amerikan, një përvojë që duhet të ketë pasur ndikimi tek ai si interpretues.

Gjatë fundit të viteve 1960 ai është parë duke shitur rroba të dorës së dytë në Kensington Market në Londër, ku ai dhe bashkëpunëtorët e tij më të ngushtë takoheshin për të planifikuar koncerte dhe ahengje.

Më vonë, ai fitoi një Diplomë në Art dhe Dizajn Grafik në Kolegjin e Artit Ealing. Ai më vonë i përdori këto aftësi në mënyrë që të hartonte kreshtën e logos së bendit të tij Queen.

Kur ishte 24 vjeç, Mercury, me kitaristin Brian May dhe Roger Taylor, krijoi bendin Queen. Stili muzikor unik Mercury përzien pop, disko, rockabilly, dhe influenca të operave. Ai shkroi shumë nga këngët më të njohura të Queen, përfshirë “Another One Bites the Dust”, “We Are the Champions” dhe kryevepra e tij e “Bohemian Rhapsody”.

Edhe pse ai kishte një të dashur shumë të ngushtë të quajtur Mary Austin për shumë vite, Freddie Mercury kishte qenë gjithmonë mjaft i hapur për biseksualitetin e tij. Duke filluar nga mesi i viteve 1970, Mercury filloi një seri lidhjesh me burra, të cilat përfundimisht rezultuan në përfundimin e marrëdhënies së tij me Austin. Sidoqoftë, të dy mbetën miq të ngushtë ndër vite, dhe Mercury shpesh i referohej Austin si shoqja e tij e vetme e vërtetë. Në një intervistë të vitit 1985, Mercury tha për Austin, “Të gjithë dashnorët e mi më pyetën pse nuk mund ta zëvendësonin Mary (Austin), por është thjesht e pamundur. E vetmja shoqe që kam është Mary, dhe nuk dua dikë tjetër. Për mua, ajo ishte gruaja ime. Për mua, ishte një martesë. Ne besojmë në njëri-tjetrin, kjo është e mjaftueshme për mua.“

Në vitin 1983, Mercury gjeti një dashnor të ri të quajtur Jim Hutton. Hutton jetoi me Mercury për gjashtë vitet e fundit të jetës së tij, u kujdes për të kur ishte i sëmurë dhe ishte në shtratin e tij kur vdiq. Sipas Hutton, Mercury e ka quajtur atë si burrin e tij dhe vdiq duke mbajtur një unazë martese që Hutton i kishte dhënë.


Në vitin 1974, kur është pyetur rreth seksualitetit të tij, ai u përgjigjë: “Jam po aq gej sa një lule e verdhë, e dashur!”. Përgjigjja e tij është vlerësuar shumë e guximshme në kohën kur në vitet e 70-ta, komuniteti LGBT përjetonte trazira të errëta. Freddie ishte biseksual dhe krenar. Stili i tij crossdressing në skenë, ka hapur rrugën për shumë artistë të rinjë, në kohën kur mediat nuk donin të flasnin aspak për çështjet queer. Roli i Mercuryt në sjelljen e dylberizmit në syrin publik ka luajtur rol të madh në pranimin e seksualitetit të ndryshëm nga publiku

Sipas të dashurit të tij Jim Hutton në librin e tij “Mercury and Me”, Mercury u diagnostikua me AIDS në pranverën e vitit 1987. Mercury pohoi se ishte testuar negativisht në një intervistë të botuar atë vit dhe vazhdoi të mohonte që ai kishte AIDS. Pavarësisht nga këto mohime, shtypi britanik vazhdoi të ndiqte thashethemet e shfrenuara për shëndetin e tij, të nxitura nga paraqitja e Mercury-t gjatë viteve të fundit të jetës së tij. Paraqitja e tij e qetë në videon e tij të fundit, “These Are the Days of Our Lives”, sugjeroi një sëmundje të rëndë.

Më 22 nëntor 1991, Mercury thirri menaxherin e Queen Jim Beach në shtëpinë e tij në Kensington, për të diskutuar një deklaratë publike. Të nesërmen, më 23 nëntor, njoftimi vijues u bë për shtypin:

“Pas hamendjeve të mëdha në shtyp gjatë dy javëve të fundit, dëshiroj të konfirmoj se jam testuar HIV pozitiv dhe kam Sidën. E ndjeva të saktë që ta mbaja private këtë informacion deri më sot për të mbrojtur privatësinë e atyre që ishin përreth meje. Sidoqoftë, ka ardhur koha që miqtë dhe fansat e mi në të gjithë botën ta dijnë të vërtetën dhe shpresoj që të gjithë të bashkohen me mjekët e mi dhe të gjithë ata në të gjithë botën në luftën kundër kësaj sëmundje të tmerrshme. Privatësia ime ka qenë gjithmonë shumë e veçantë për mua dhe unë jam i famshëm për mungesën e intervistave. Ju lutemi kuptoni që kjo politikë do të vazhdojë. ”

Pak më shumë se 24 orë pas lëshimit të deklaratës, Freddie Mercury vdiq në moshën 45 vjeç. Shkaku zyrtar i vdekjes ishte pneumonia bronkiale që rezultonte nga AIDS.  Megjithëse ai nuk kishte marrë pjesë në shërbesat fetare prej vitesh, varrimi i Mercury u bë nga një prift Zoroastrian. Ai u djeg në Varrezat e Gjelbërta Kensal dhe vendndodhja e hirit të tij nuk dihet, megjithëse disa besojnë se ata ishin shpërndarë në liqenin Gjeneva. Anëtarët e mbetur të Queen (May, Taylor dhe Deacon) themeluan The Mercury Phoenix Trust dhe organizuan Koncertin e Homazhit të Freddie Mercury për Ndërgjegjësimin ndaj AIDS. Ai i la 500,000 funta kuzhinierit të tij, 500,000 funta ndihmësit të tij personal, 100,000 funta shoferit të tij dhe 500,000 funta partnerit të tij, Jim Hutton. Mary Austin, shoqja e tij gjatë gjithë jetës, trashëgoi pronën dhe tani jeton atje me familjen e saj.


Si Mercury jetonte në ditët e tij të fundit si dikush që vuante me HIV, ai u bë frymëzues për njerëzit që jetojnë sot me virusin. Gjashtë muaj para vdekjes së tij, Mercury vazhdoi të bënte muzikë me Queen. Ndihmësi Justin Shirley-Smith, i cili ishte i pranishëm, sugjeroi që gjendja shpirtërore ishte larg nga errësira: “Kjo është e vështirë për t’u shpjeguar njerëzve, por nuk ishte e trishtuar, ishte shumë e lumtur. Ai ishte një nga njerëzit më gazmor që kam hasur ndonjëherë. Isha duke qeshur shumicën e kohës. Freddie po thoshte [për sëmundjen] ‘Nuk do të mendoj për atë, do ta bëj këtë’”.

Mercury u vendos në Rock and Roll Hall of Fame, në Songwriters Hall of Fame dhe në UK Music Hall of Fame. Ai renditet i 18-ti në listën e revistës Rolling Stone me 100 këngëtarë më të mirë të të gjitha kohërave. “Bohemian Rhapsody”, një nga këngët më të shitur të të gjitha kohërave, u fut në Grammy Hall of Fame në 2004.

Kqyre edhe qito

© 2020 Dylberizm - Të gjitha të drejtat e rezervuara

Scroll To Top