Ngrihet padi ndaj Kuvendit të Kosovës dhe Labinotë Demi Murtezi për diskriminim të personave LGBTIQ+

Pesë organizata jo-qeveritare që angazhohen për të drejtat e njeriut, Cel Kosova, YIHR (Nisma e…

Fitore historike: Gjykata e Japonisë vendos që një burrë trans ta ndryshojë gjininë pa sterilizim kirurgjik 

Javën e kaluar, gjykata japoneze miratoi ndryshimin ligjor të gjinisë së një burri transgjinor pa…

‘’Blacklips’’, Kulti i performancave artistike queer i bashkëthemeluar nga ANOHNI në vitet 1990

Artistja ANOHNI dhe fotografi Marti Wilkerson na tregojnë hollësisht për një histori vizuele të performancave…

Greqia legalizon martesat e të njëjtit seks

Të enjten, Parlamenti i Greqisë miratoi një projektligj që lejon martesat civile të të njëjtit…

Piktura madhështore e pionierit queer rikthehet në Monte Verità

Pas një restaurimi të gjatë të kompleksit muzeor Monte Verità afër Ascona, në jug të…

Aktivistët LGBTQ+ ndalojnë fjalimin e Duda Baljes: Homofobët s’kanë vend në Kuvend!

Aktivistë LGBTQ+  dhe për të drejtat e njeriut pranë organizatave CEL Kosova, YIHR-Youth Initiative for…

5 aryse pse duhet Edona James ta fitojë Big Brother VIP Kosova 2

Një grua transgjinore ka qenë diskursi më i bujshëm në vend përgjatë tre muajve të…

Qeveria e Kosovës miraton projetkligjin që lehtëson ndërrimin e gjinisë në dokumente

Projektligji për Gjendjen Civile,  i miratuar nga Qeveria e Kosovës në mbledhjen e 174-të, shënon…

“Meta duhet të bëj më shumë për të mbrojtur përdoruesit LGBTQ+ në internet” thotë Human Rights Watch

Human Rights Watch ka nisur një fushatë të re që i bën thirrje Meta-s të…

Qytetet e Mbretërisë së Bashkuar janë në garë se cili do të jetë nikoqir i Gay Games (Lojërave të Dylberave) në 2030

Liverpooli dhe Londra janë ndër 25 qytetet në mbarë botën që garojnë për udhëheqjen e…