NGA VENDI DHE RAJONI

Konjufca: E pafalshme dhe e turpshme nëse personat LGBTI nuk konsiderohen njerëz

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, në një intervistë për emisionin “Tempus” në KTV…

UP

Departamenti i Psikologjisë i UP-së deklaron zyrtarisht se “Homoseksualiteti nuk është çrregullim mendor”

Departamenti i Psikologjisë, Departamenti i Punës Sociale dhe Programi për Studime dhe Hulumtime Gjinore të…

Human Rights Watch kërkon nga autoritetet në Kosovë t’i japin fund përjashtimit të çifteve të të njëjtit seks nga martesa

Organizata e njohur botërore Human Rights Watch, e cila avokon mbi respektimin e të drejtave…

Duda Balje vazhdon me sulmet anti-LGBTQ+, deklaron se “Asnjë kosovar e boshnjak s’mund t’i pranojë martesat e tyre”

Kryetarja e Komisionit për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat…

Bashkësitë fetare bashkohen për urrejtje

Ashtu siç dikur janë mbledhur për të promovuar tolerancën fetare mes shqiptarëve, kësaj radhe ata…

Të shkarkohet Duda Balje!

Kryetarja e Komisionit për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat…

Thirrje për t’u bashkangjitur në organizim – Java e Krenarisë 2022

Grupi punues për organizimin e Javës së Krenarisë në Kosovë hap thirrjen për t’u bashkangjitur…

Organizata të Shoqërisë Civile, individë, dhe aktiviste/ë, pro rregullimit të martesës mes personave të seksit të njëjtë në Kodin Civil

Dje, më 20 janar 2022, mbi 60 organizata të shoqërisë civile, individë dhe aktiviste/ë i…

Diskriminimi i dyfishtë ndaj refugjatit nga Kosova: Gej dhe rom

Një portal italian i quajtur “Osservatorio diritti”, ka publikuar sot një artikull mbi Ervin Bajramin,…

Për herë të parë, një grua transgjinore ashkalike ftohet në një emision televiziv, dhe përfundon e objektivizuar

Të dielën me 5 dhjetor, në televizionin First Channel është transmetuar emisioni Madam me gazetaren…