NGA BOTA

Komuniteti queer në Afrikën e Jugut kërkon drejtësi pas rritjes të krimeve të urrejtjes

Lonwabo Jack, një 22-vjeçar gej, u vra në Kejptaun, Afrikë e Jugut të dielën, sipas…

Gjermania paraqet ankesë ligjore kundër zyrtarëve çeçenë për spastrime anti-gej

Pesë zyrtarë nga rrethi i ngushtë i udhëheqësit autokratik të Çeçenisë, Ramzan Kadyrov, janë subjekt…

Aktivistja ruse LGBTQ+ përballet me gjashtë vjet burg për vizatimet e vaginës

Gjyqi ka filluar kundër Yulia Tsvetkova, një artiste dhe aktiviste e akuzuar për shkeljen e…

Gjermania ndalon operacionet mbi foshnjat interseks

Ligjvënësit gjermanë votuan muajin e kaluar për të ndaluar operacionet mjekësore të panevojshme në foshnjat…

Irlanda njeh ligjërisht prindërit e të njëjtit seks për herë të parë në histori

Gjashtë vjet pas miratimit të një ligji që afirmon të drejtat e nënave të të…

Vajza 16 vjeçare trans vritet me thikë para një shkolle në Brazil

Pietra Valentina, një adoleshente trans, e moshës vetëm 16 vjeç, u godit brutalisht për vdekje…

Për herë të parë në Gjeorgji, gjinia e një personi trans njihet ligjërisht

Një gruaje transgjinore në Gjeorgji i është njohur gjinia zyrtarisht në rastin e parë të…

Aktivistët LGBTQ+ në Japoni kërkojnë ligjin e barazisë përpara Lojërave Olimpike të Tokios

Në një raport të ri nga PBS, aktivistët LGBTQ+ në Japoni kanë paraqitur zyrtarisht një…

Një grua trans hapi medresenë e parë në Pakistan vetëm për nxënësit trans

Një grua trans në Pakistan po ndjek ëndrrat e saj duke përdorur kursimet e saj…

Vatikani nuk do të bekojë bashkimet e të njëjtit seks, duke e quajtur homoseksualizmin një ‘mëkat’ dhe një ‘zgjedhje’

Vatikani tha të hënën se Kisha Katolike nuk do të bekojë bashkimet e të njëjtit…