KULTURË

Lançohet “HYJNESHAT” zina e parë mbi kulturën drag në gjuhën shqipe

Të enjten me 27 janar 2022, në hapësirat Termokiss në Prishtinë është mbajtur ngjarja e…

“Queer Cinema for Palestine” zbarkon edhe në Tiranë

Festivali Queer Cinema for Palestine (QCP) i cili u mbajt në nëntor të vitit 2021…

Të enjten bëhet lançimi i zinës së parë mbi kulturën drag në Kosovë

Arti politik, revolucionar, argëtues e unik i performuesve drag është i një rëndësie të veçantë.…

Mj Rodriguez bëhet aktorja e parë transgjinore që fiton një Golden Globe

Të dielën, Michaela Jaé “Mj” Rodriguez, 31 vjeç, fitoi një Golden Globe për aktoren më…

Poeti dhe aktivisti queer, Agon Rexhepi, triumfon në konkursin e poezisë “KultStrofa”

Mbrëmë, në hapësirat e kafe-galerisë “KultPlus” u mbajt nata finale e konkursit mbarëkombëtar të poezisë…

Reklama e Krishtlindjeve me babadimrin gej po bëhet virale

Posten, shërbimi postar norvegjez, çdo vit publikon një reklamë vjetore për festat e fundvitit dhe…

“Grrrifshat” grrithin historinë në Tiranë

Për herë të parë në Tiranë, është krijuar një grup drag, i quajtur “Grrrifshat” nga…

DC Comics njofton se personazhi i fundit i Superman është biseksual

Në librin komik të radhës nga DC Comics, i cili pritet që të dalë në…

Astrit Ismaili hap Bienalen e Athinës me “Miss Kosovo”

Të premten me 1 tetor, në kryeqytetin grek ka filluar Bienalja e Athinës, ku performanca…

“Edhe Shqiptar, Edhe Dylber” nga Diana Dukagjini

MOJ SHQIPËRI, SA TË DUA!TË KEM TË TË HIDHEM NË ATË KRUA!TË KEM TË HIDHEM…