KULTURË

Të enjten bëhet lançimi i zinës së parë mbi kulturën drag në Kosovë

Arti politik, revolucionar, argëtues e unik i performuesve drag është i një rëndësie të veçantë.…

Mj Rodriguez bëhet aktorja e parë transgjinore që fiton një Golden Globe

Të dielën, Michaela Jaé “Mj” Rodriguez, 31 vjeç, fitoi një Golden Globe për aktoren më…

Poeti dhe aktivisti queer, Agon Rexhepi, triumfon në konkursin e poezisë “KultStrofa”

Mbrëmë, në hapësirat e kafe-galerisë “KultPlus” u mbajt nata finale e konkursit mbarëkombëtar të poezisë…

Reklama e Krishtlindjeve me babadimrin gej po bëhet virale

Posten, shërbimi postar norvegjez, çdo vit publikon një reklamë vjetore për festat e fundvitit dhe…

“Grrrifshat” grrithin historinë në Tiranë

Për herë të parë në Tiranë, është krijuar një grup drag, i quajtur “Grrrifshat” nga…

DC Comics njofton se personazhi i fundit i Superman është biseksual

Në librin komik të radhës nga DC Comics, i cili pritet që të dalë në…

Astrit Ismaili hap Bienalen e Athinës me “Miss Kosovo”

Të premten me 1 tetor, në kryeqytetin grek ka filluar Bienalja e Athinës, ku performanca…

“Edhe Shqiptar, Edhe Dylber” nga Diana Dukagjini

MOJ SHQIPËRI, SA TË DUA!TË KEM TË TË HIDHEM NË ATË KRUA!TË KEM TË HIDHEM…

Komuniteti queer mbajti një nejë queer jashtë zyrës së Presidentit në Ukrainë

Një nejë për të drejtat LGBTQ+ u zhvillua të premten me 30 korrik në Ukrainë,…

Filma queer që mundeni me i pa në edicionin e 12-të të Festivalit Anibar

Festivali Ndërkombëtar i Filmit të Animuar dhe Animacionit “Anibar” ka filluar edicionin e tij të…