Tu e lexu qitash
Jason Collins (2 dhjetor, 1978)

Jason Collins (2 dhjetor, 1978)

Jason Paul Collins (lindur në 2 dhjetor 1978) është një basketbollist profesionist amerikan, i cili ka luajtur 13 sezone në Asociacionin Kombëtar të Basketbollit (NBA).

Pas sezonit të sezonit 2012–13 NBA, Collins foli hapur për orientimin e tij seksual. Ai u bë një agjent i lirë dhe nuk luajti përsëri deri në shkurt të vitit 2014, kur ai nënshkroi me Nets dhe u bë atleti i parë gej që luajti në ndonjë nga katër ligat kryesore pro sportive të Amerikës së Veriut.

Në Prill 2014, Collins u shfaq në kopertinën e revistës Time si “100 njerëzit më me ndikim në botë.”

Jason Collins kishte thënë për gazetën ChicagoTribune se ishte e tmerrshme dhe se akoma i kujtohen ndjenjat therëse që ndjeu gjatë karrierës si atlet i “fshehur gej” kur shokët e skuadrës përdornin parulla homofobike dhe gjuhë të urrejtjes në dhomën e dollapeve.

Meqenëse Collins doli hapur si gej nëpërmjet rrëfimit të historisë së tij për revistën “Sport Illustrated”, frymëzoi edhe figura të tjera sportive që gjithashtu të dalin të flasin hapur për orientimin e tyre seksual.

Përpara se të dilte hapur dhe të pajtohet me seksualitetin e tij, Collins pati një lidhje tetë-vjeçare me Carolyn Moos, ish-basketbolliste profesioniste amerikane. Të dy ishin fejuar gati për t’u martuar, por Collins e ndërpreu dasmën në vitin 2009.

Collins u frymëzua të “jetonte jetën e tij autentike”, sepse ishte lodhur nga gënjeshtra, dhe sepse jetonte në Uashington kur Gjykata Supreme po konsideronte argumentet rreth martesës midis të njëjtit seks.

Por ai tha se ai gjithashtu ndjeu NBA po bëhej më gjithëpërfshirëse falë lidershipit. Ish-komisari, David Stern, kishte filluar të sulmojë lojtarët duke përdorur parulla homofobike mirëpo që atëherë, shumë ekipe mbajnë netë krenarie për të festuar tifozët LGBT.

Collins është përkushtuar ndaj vetes që të ndihmojë për ta bërë sportin një mjedis më të hapur dhe mikpritës. Tani në pension, ai është bërë një ambasador për pranimin e personave LGBTQ+ në sport, duke folur në ngjarje dhe evente të ndryshme.

“Unë kurrë nuk i them dikujt se çfarë duhet dhe nuk duhet të bëjnë, ne flasim me lojtarët. Ne vazhdimisht dërgojmë sinjale që NBA si një ligë është e gatshme të mbështesë lojtarët e tyre, t’i pranojë ata dhe t’i festojë ata për të jetuar jetë autentike. Nëse bëni një hap përpara mund të shihni se ekziston një komunitet që pret të ju pranojë dhe t’ju mbështesë,” ka thënë Collins.

Kqyre edhe qito

© 2020 Dylberizm - Të gjitha të drejtat e rezervuara

Scroll To Top