Tu e lexu qitash
bell hooks (25 shtator 1952 – 15 dhjetor 2021)

bell hooks (25 shtator 1952 – 15 dhjetor 2021)


Notice: Undefined property: stdClass::$type in /home/dylbdsrh/public_html/wp-content/themes/theissue/inc/misc.php on line 70

bell hooks, autorja dhe intelektualja e nderuar që ndikoi thellësisht në rrjedhën e feminizmit modern dhe teorisë kritike të racës, vdiq më 15 dhjetor, në moshën 69-vjeçare. Vdekja e hooks u njoftua nga mbesa e saj Ebony Motley në një deklaratë për shtyp të shpërndarë në mediat sociale.

“Familja e Gloria Jean Watkins është thellësisht e pikëlluar për ndarjen nga jeta të motrës sonë të dashur”, thuhej në deklaratë, duke përdorur emrin e lindjes së shkrimtares, duke shtuar se hooks ishte i rrethuar nga të dashurit e saj në kohën e vdekjes së saj.

Kur hooks filloi karrierën e saj letrare me librin e saj të vitit 1981 Ain’t I a Woman? Black Women and Feminism, ajo adoptoi emrin e stilolapsit të stërgjyshes nga nëna e saj, të stiluar me shkronja të vogla si një njohje e asaj trashëgimie matriarkale dhe për të theksuar “substancën e librave, jo atë që jam”, siç u tha ajo intervistuesve.

hooks filloi të shkruajë Ain’t I a Woman?, tashmë i njohur gjerësisht si një tekst themelor feminist i valës së tretë, kur ajo ishte vetëm 19 vjeç. Vëllimi u frymëzua nga fjalimi me të njëjtin emër i aktivistes dhe aktivistes feministe Sojourner Truth në 1851, që buronte nga njohja e hershme e hooks mbi mungesën e përfaqësimit të grave të zeza në të dhënat historike.

Autorja iu referua librit të saj të parë si “një letër dashurie nga unë për gratë e zeza”, duke kronizuar rolin e tyre në shoqëri nga skllavëria deri në kohën e botimit të librit. hooks u investua veçanërisht në eksplorimin se si gratë e zeza janë ndikuar nga seksizmi dhe racizmi dhe se si ato përvoja i japin formë kërkimit për barazi më të plotë.

E katërta nga shtatë vëllezërit e motrat, hooks lindi më 25 shtator 1952 në Hopkinsville, Kentucky. Pasi ndoqi shkollat ​​e ndara lokale, ajo studioi në Universitetin e Stanfordit, më pas fitoi një diplomë master në anglisht në Universitetin e Wisconsin përpara se të merrte doktoraturën në letërsi nga Universiteti i Kalifornisë në Santa Cruz.

hooks, e cila e identifikoi veten në vitin 2014 si “queer-pas-gay”, shkroi rreth 40 libra gjatë një karriere të gjerë letrare, duke përshkuar tema që variojnë nga teoria queer dhe feministe tek dashuria, intimiteti dhe spiritualiteti. Librat e saj tani janë botuar në 15 gjuhë, sipas njoftimit për shtyp të familjes së saj.

Shprehjet e vlerësimit dhe kujtimit po ndahen nëpër mediat sociale, me aktivistë dhe teoricienë që reflektojnë mbi ndikimin dhe trashëgiminë e hooks.

“Unë dua që puna ime të jetë për shërimin,” i tha hooks Lexington Herald Ledger në 2018. “Unë jam një shkrimtare me fat sepse çdo ditë të jetës sime, praktikisht, marr një letër, një telefonatë nga dikush që më tregon se si puna ime ka ndryshuar jetën e tyre.”

Kqyre edhe qito

© 2020 Dylberizm - Të gjitha të drejtat e rezervuara

Scroll To Top