Tu e lexu qitash
Mj Rodriguez bëhet aktorja e parë transgjinore që fiton një Golden Globe

Mj Rodriguez bëhet aktorja e parë transgjinore që fiton një Golden Globe

Të dielën, Michaela Jaé “Mj” Rodriguez, 31 vjeç, fitoi një Golden Globe për aktoren më të mirë në një dramë televizive për rolin e saj si nënë e shtëpisë dhe infermiere Blanca në serinë nga FX “Pose”. Kjo shënon herën e parë në histori që një aktor/e trans fiton një Golden Globe.

Kjo është gjithashtu fitorja e parë e Golden Globe për “Pose”, e cila u shfaq premierë në 2018, shkruan NBC News.

Rodriguez bëri histori për herë të parë verën e kaluar pasi u bë interpretuesja e parë transgjinore që u nominua për çmimin Emmy për rolin kryesor. Rodriguez nuk përfundoi duke e fituar atë çmim.

Ndërsa “Pose” është vlerësuar si kasti më i madh transgjinor në një serial me skenar, yjet e serialit kanë qenë të zëshëm në lidhje me mungesën e njohjes në çmime që kanë marrë.

Në vitin 2020, bashkë-yjet e “Pose” Indya Moore dhe Angelica Ross folën kundër çmimeve Emmy për anashkalimin e kastit transgjinor të zi të nga seriali në listën e kandidatëve atë vit.

“Diçka për personat trans që nuk nderohet në një shfaqje trans që krijoi një kulturë për të nderuar veten ndaj botës që nuk e bën,” shkroi në Twitter Moore, e cila luan rolin e Angel Evangelista, një punonjëse seksi transgjinore që ndjek një karrierë si modele.

Angelica Ross, e cila ka luajtur rolin e gruas trans të zezë Candy Ferocity, ka përkrahur Moore dhe ka folur hapur në Instagram për mospërfilljet në atë kohë.

“Dua që ju të dini se këto lot nuk kanë të bëjnë me një çmim apo një nominim,” tha Ross. “Në fund të fundit, unë kam nevojë që të gjithë të kuptoni se jam shumë e lodhur – ata prej jush që më njohin e dinë që nuk po punoj vetëm në ekran ose prapa ekranit, por po punoj gjatë gjithë kohës për ta bërë shoqërinë tonë të vlerësojë jetërat trans.”

Kritikat e përhapura janë ndoshta një faktor kontribues se pse fituesit e këtij viti të Golden Globe ishin dukshëm më të ndryshëm se në vitet e fundit. Përveç fitores së Rodriguez-it, West Side Story, i cili përmban një kast kryesisht latin dhe një aktor trans në një rol dytësor në mënyrë eksplicite, mori në shtëpi një fitore për filmin më të mirë në zhanret muzikore ose komedi. Ndërkohë, Encanto, filmi muzikor i animuar i Disney me aktoren biseksuale latine Stephanie Beatriz, fitoi në kategorinë Filmi më i mirë i animuar.

Të dielën, Rodriguez festoi fitoren e saj në rrjetet sociale.

“Uau! Dhurata më e mirë për ditëlindje! Faleminderit! Kjo është porta që do të hapë dyer për shumë të rinj të talentuar”, ka shkruar ajo në Instagram. “Ata do të shohin se është më se e mundur. Ata do të shohin se një vajzë e re latine e zezë nga Newark, New Jersey, e cila kishte një ëndërr, të ndryshonte mendjet që të tjerët do ta bënin ME DASHURI. DASHURIA FITON. Për të rinj e të reja LGBTQAI, JEMI KËTU, dera tani është e hapur, tani arrijmë yjet!”

Rodriguez gjithashtu nderoi kolegët e saj të nominuar: Uzo Aduba, Jennifer Aniston, Christine Baranski dhe Elisabeth Moss.

“Për të nominuarit tjerë ne jemi mbretëresha,” shkroi ajo. “Jam shumë e lumtur që ndaj hapësirën me ju! Secila prej juve grave jeni fenomenale.”

Kqyre edhe qito

© 2020 Dylberizm - Të gjitha të drejtat e rezervuara

Scroll To Top