Tu e lexu qitash
Thirrje të reja për të përballur transfobinë pas vrasjeve të dy grave të zeza transgjinore në SHBA

Thirrje të reja për të përballur transfobinë pas vrasjeve të dy grave të zeza transgjinore në SHBA

Aktivistët po ritheksojnë thirrjen e tyre për t’i dhënë fund dhunës ndaj personave transgjinorë pasi dy gra të zeza trans u vranë këtë javë – Riah Milton në Liberty Township, Ohio, dhe Dominique “Rem’mie” Bie në Filadelfia.

Aktivistët thonë se personat transgjinorë janë në rrezik të rritur për dhunën fatale, veçanërisht gratë transgjinore me ngjyrë. Fells dhe Milton besohet të jenë e 13-ta dhe e 14-ta viktimë e vrasjeve ndaj transngjinorëve ose personave me gjini jo konformuese në SHBA këtë vit, sipas Fushatës për të Drejtat e Njeriut. Grupi i avokimit tha që është e mundur që raste të tjera nuk janë raportuar.

FBI raportoi një rritje të konsiderueshme të krimeve të urrejtjes të motivuara nga paragjykimi i identitetit gjinor midis 2017 dhe 2018, viti më i fundit për të cilin janë të disponueshme të dhënat federale të krimit të urrejtjes.

“Ndërsa vendi ynë përballet me një llogari të vonuar me dhunën dhe indinjatat që njerëzit e zinj janë trajtuar me shekuj, ne duhet të pohojmë se Black Trans Lives Matter/ Jeta e Transgjinorëve të zi ka Rëndësi”, tha Presidenti i Fushatës për të Drejtat e Njeriut Alphonso David në një deklaratë.

“Ne duhet të bëjmë gjithçka që mundemi për të siguruar që ne krijojmë politika dhe ligje që ngrisin motrat dhe bashkësitë tona transgjinore aty ku njerëzit transgjinorë nuk janë të synuar për atë që janë. Sot, ne vajtojmë së bashku me të dashurit e Dominique dhe Riah dhe bëjmë thirrje për të gjithë ne për t’u përballur me transfobinë, “shtoi David.

Në Filadelfian Jugperëndimore, trupi i Fells u gjet pak para orës 7 të mëngjesit të hënën në brigjet e lumit Schuylkill, raportoi stacioni lokal WPVI. Kryeinspektori i Policisë së Philadelphia, Scott Small i tha stacionit që gruaja kishte pësuar plagë me thikë dhe trauma në kokë dhe fytyrë, dhe trupi i saj u gjet me të dy këmbët e copëtuara.

Policia nuk e ka identifikuar një të dyshuar dhe ata po kërkojnë informacione nga publiku. Në një deklaratë, Zyra e Departamentit të Policisë së Filadelfias për punët LGBT tha se dhimbja e humbjes së një anëtari të komunitetit LGBTQ të qytetit “është veçanërisht e thellë pasi ne jemi në mes të muajit të Krenarisë – një sezon zakonisht i mbushur me gëzim dhe festim për shumë në komunitetin tonë. “

“Ndërsa mijëra vetë dalin në rrugë për të thirrur se Jeta e Zezë ka Rëndësi, është thelbësore të kujtojmë se kjo përfshin jetën e zezë trans. Jeta e Dominique Rem’mie Fells kishte rëndësi”, thuhet në deklaratë.

Hetuesit në Butler County, Ohio, kanë bërë dy arrestime dhe janë ende në kërkim të një të dyshuari të tretë në vdekjen e Miltonit në mëngjesin e së martës. Sherif Richard Jones, në një konferencë për shtyp, tha se Kaleb Tooson, Tyree Cross dhe një vajzë e panjohur 14-vjeçare joshën Milton në një zonë afër një park për ta grabitur dhe vjedhur makinën e saj. Në një moment, pati një zënkë dhe Tooson kinse gjuajti Miltonin fatalisht. Tooson gjithashtu qëlloi aksidentalisht dhe plagosi veten, u trajtua në një spital dhe u arrestua së bashku me vajzën.

Zyra e Sherifit të Qarkut Butler ka lëshuar një urdhër të Kryqit për grabitje dhe bashkëpunim me vrasje në vdekjen e Miltonit, dhe për kontakte seksuale të paligjshme me vajzën adoleshente, e cila akuzohet si e mitur.

Në një cicërimë që u bë virale, motra e Miltonit, Ariel Mary Ann, tha se media lokale fillimisht kishin keqgjinorizuar gruan e vrarë. Ajo cicëroi me tweet duke përdorur hashtags, #BlackLivesMatter, #BlackTransLivesMatter dhe #SayHerName.

“Kështu, motra ime e lindjes, Riah, u vra tragjikisht dje”, thuhet në tweet. “Ashtu si unë, ajo është gjithashtu trans. Lajmet kanë qenë duke e keqgjinorizuar atë si dhe njerëzit e tjerë dhe unë dua të sigurohem që ajo është kujtuar në vdekje si ajo në jetë,” shkroi ajo.

Në një deklaratë që e publikoi në Twitter, Ariel Mary Ann tha se tregimet e motrës së saj dhe viktimave të tjera transgjinore të vrarë janë “tragjike dhe zemërthyese, por këto histori duhet të tregohen”.

“Mund të jetë një këngë e trishtuar, por ne do ta këndojmë përsëri”, ka shkruar ajo. “Unë do të vazhdoj të luftoj dhe të shtyj që zërat e grave transgjinore të zeza të gjallërohen deri në ditën kur të vdes. Ne meritojmë të dëgjohemi, të jemi të dashur dhe që vetë ekzistenca jonë të pranohet.”

Kqyre edhe qito

© 2020 Dylberizm - Të gjitha të drejtat e rezervuara

Scroll To Top