Tu e lexu qitash
Divine (19 tetor, 1945 – 7 mars, 1988)

Divine (19 tetor, 1945 – 7 mars, 1988)

Lindur si Harris Glenn Milstead në 1945, Divine u quajt ” Mbretëresha drag e Shekullit” nga People Magazine në vdekjen e tij në 1988.

Duke u rritur si person queer dhe me mbipeshë në Baltimore në fund të viteve 1950 dhe fillimin e viteve 1960, Milstead u rrah vazhdimisht në shkollë nga nxënësit tjerë, deri në momentin kur morri plagë të rënda të mavijosjeve (dhunuesit u dëbuan përfundimisht për sjelljen e tyre), dhe duhej të merrej për në dhe nga shkolla në një makinë policie.

Megjithatë, në moshën 16 vjeç, jeta e tij filloi të ndryshojë. Ai u takua me një djalë që jetonte poshtë rrugës së tij – pasi ishte dëbuar nga Universiteti i New York-ut (NYU) për pirje të duhanit – për tu bërë shokë dhe bashkëpunëtor të përjetshëm. Nuk ishte askush tjetër përveç John Waters, regjisori legjendar i filmit që më vonë u quajt “Papa i kulturës ‘Trash’” nga shkrimtari legjendar William Burroughs.

Divine dhe regjisori John Water, në New York City.

Milstead u bë parukier pas shkollës së mesme, dhe më vonë filloi të vishej në drag dhe të hidhte ahengje të lezetshme në darka të prindërve të tij (ai faturonte gjithçka për ta, madje duke i fryer faturat para se prindërit e tij t’i shihnin; kjo funksionoi derisa vinte njoftimi për zbrazjen e kredisë së babait të tij dhe askush nuk e dinte pse).

John Waters i dha emrin Divine dhe të dy filluan të punojnë së bashku. Waters mendonte se Divine ishte “pothuajse gruaja më e bukur në botë” dhe partneri më i mirë në krim me të cilin ai dëshironte të bënte filma të egër, të lezetshëm dhe të paharrueshëm.

Përpjekjet e tyre të para së bashku ishin “Roman Candles” dhe “Eat Your Makeup”, dy filma të shkurtër nga viti 1966 dhe 1968 në të cilat Divine shfaqet në ekran në drag për herë të parë (në të dytën si Jackie Kennedy në rikthimin e saj pas vrasjes së John F. Kennedy), të konsideruar si momente “shumë të ngurta” për atë kohë, ndjekur nga Mondo Trasho, filmi i tyre i parë me metrazh të gjatë artistik.

Divine në Pink Flamingos, 1972.

Waters e ndihmoi Divine të krijonte imazhin e saj, duke sugjeruar diçka të çuditshme dhe ekstravagante për pamjen e saj, e cila përfshinte që Divine të bënte rruajtjen e flokëve të saj në mes të kokës dhe makijazhin e syve të tërhequr në mënyrë të egër nga artisti Van Smith.

“John donte një grua shumë të madhe sepse ai donte të kundërtën e asaj që normalisht do të ishte e bukur,” i tha Divine Terry Gross në NPR’s Fresh Air në 1988. “Ai dëshironte një bukuri prej 100 kilesh, në krahasim me një bukuri 50 kile. Ai donte, siç jam thirrur, një Jayne Mansfield të fryer”.

Dhe kështu hyri në ekran, me këtë dukje, këtë herë në Multiple Maniacs, që sot konsiderohet një prej veprave klasike të Waters (deri në atë pikë sa të përfshihet në Koleksionin e Kritereve). I vlerësuar me 10, filmi tregon Divine ndërsa ajo drejton një trupë të gabuar anësore Cavalcade of Perversion dhe kërkon hakmarrje ndaj një dashnori mashtrues.

Një dashuri dhe admirim per Divine filloj të përhapej përmes kulturës underground – kryesisht sepse Waters shfaqte Multiple Maniacs (1970) në kishat që ai mori me qira për të shmangur censurat . Fama e tij u rrit në një shkallë të jashtëzakonshme kur doli Pink Flamingos në 1972. Filmi u bë një sensacion brenda mesnate, mbase më shumë për shkak të skenës në të cilën Divine ha jashtëqitje të qenve.

Kqyre edhe qito

I patrembur, i çuditshëm dhe i guximshëm, Divine u bë një yll underground, madje u nis për në San Francisko për të performuar me The Cockettes.

Ishte rreth kësaj kohe që John Waters sugjeroi që të rriste estetikën e Divine. Ai u bë edhe më i lartë se “Godzilla e Dragoit”, duke veshur fustane të shkurtra dhe të ngushta, të cilat tërhoqën vëmendjen.

Ishte diçka që mbretëreshat drag nuk e bënin në atë kohë. “Trashëgimia e tij ishte që ai i bëri të gjithë mbretëreshat drag “cool”. Në atë kohë ato donin të ishin Miss America dhe të visheshin si nënat e tyre, ”tha Waters në një intervistë për Revistën Baltimore.

“Ai theu çdo rregull. Dhe sot, çdo mbretëreshë drag është e suksesshme.”

© 2020 Dylberizm - Të gjitha të drejtat e rezervuara

Scroll To Top