Tu e lexu qitash
Lil Nas X (9 prill, 1999)

Lil Nas X (9 prill, 1999)

Montero Lamar Hill (lindur më 9 prill 1999), i njohur me emrin e tij artistik Lil Nas X, është një reper, këngëtar, kompozitor dhe personalitet mediatik amerikan.

Lil Nas X është një nga artistët më të njohur muzikorë në botë për momentin me këngën jashtëzakonisht të njohur, “Montero (Call Me By Your Name)”.

Artisti u bë i famshëm në 2019 pasi kënga e tij hit “Old Town Road” u bë virale në aplikacionin TikTok dhe që atëherë ka vendosur një rekord për këngën me qëndrim më të gjatë në vendin e parë në top listen amerikane të Billboard Hot 100.

Ai gjithashtu bëri tituj kur doli hapur si gej gjatë kulmit të karrierës së tij, duke thënë se ndihej “i shtyrë nga universi” për të dalë hapur gjatë muajit të krenarisë në qershor 2019.

Ai u rrit në periferi të Atlantës në një familje të varfër dhe, duke u ndjerë i vetëm, u kthye internetit.

Në moshën 19-vjeçare, Lil Nas X vendosi të braktisë kolegjin në verën e vitit 2018 pas vetëm një viti në një universitet në Xhorxhia. Ai qëndroi në shtëpinë e motrës së tij ndërsa ndoqi një karrierë muzikore dhe postoi disa këngë në platformën SoundCloud që morën pak vëmendje.

Pastaj, pikërisht rreth Halloween 2018, Lil Nas X zbuloi një beat në YouTube nga një producent holandez 19-vjeçar me emrin YoungKio. Lil Nas X bleu këngën për vetëm 30 dollarë nga një uebfaqe licencuese muzikore e quajtur BeatStars.

Beati nga YoungKio frymëzoi Lil Nas X për të krijuar “Old Town Road”, një këngë që është pjesërisht trap, pjesërisht country. Ai i tha Rolling Stone se kënga ishte “në thelb ajo që po kaloja, por në një lentë tjetër”, dhe se ai zgjodhi titullin “Old Town Road” thjesht për shkak të vendit se si tingëllonte.

“Old Town Road” u publikua zyrtarisht në dhjetor të vitit 2019, së bashku me një video muzikore. Që nga fillimi i tij, “Old Town Road” kishte për qëllim të bëhej virale, me tekste tërheqëse dhe “linja të cituara që njerëzit duan t’i përdorin si titra”, tha Lil Nas X për Rolling Stone.

Nuk kaloi shumë dhe “Old Town Road” u bë virale, siç dëshironte Lil Nas X. Nga fillimi i marsit, video me kauboj po shfaqeshin në të gjithë aplikacionin e famshëm TikTok. Miliona kanë marrë pjesë në “Yee Haw Challenge”, ku ata shndërrohen në pak sekonda nga adoleshentë të përditshëm në kauboj.

Viraliteti i “Old Town Road” e rriti këngën në Billboard Hot 100, ku debutoi në mes të marsit në Nr. 83. Studioja e muzikës popullore Columbia Records nënshkroi kontratë me Lil Nas X vetëm një javë më vonë.

Sidoqoftë, gjërat morën një kthesë kur këngëtari i muzikës country Billy Ray Cyrus regjistroi një varg të ri për “Old Town Road”. Potenciali për një bashkëpunim datoi në dhjetor, kur Lil Nas X shkroi në Twitter, “Twitter ju lutem më ndihmoni të marr Billy Ray Cyrus për këtë”. Dyshja publikoi remiksin e këngës në prill, duke sjellë një zë më tradicional të muzikës country në një këngë që Billboard fillimisht e shmangu si këngë jo mjaftueshëm country.

Pak pasi versioni i Billy Ray Cyrus i “Old Town Road” u publikua, kënga u zhvendos në vendin numër 1 në Billboard Hot 100.

Menjëherë pas publikimit Lil Nas X lëshoi ​​një EP në qershor të quajtur thjesht “7.” EP paraqiti gjashtë këngë të reja, duke përfshirë “Panini” dhe “Rodeo”.

Gjatë muajit të krenarisë, Lil Nas X doli hapur si gej dhe shkroi në Twitter se ai e kishte “bërë të qartë” këtë me kopertinën për EP-në e tij. “Unë kurrë nuk do ta kisha bërë këtë nëse nuk do të shtyhesha në një mënyrë nga universi,” i tha ai revistës Time. “Në qershor, unë po shoh flamuj të Krenarisë kudo dhe po shoh çifte të kapur për dore – gjëra të vogla si kjo.”

Përgjigja ndaj lajmit ishte kryesisht pozitive, por gjithashtu grumbulloi një reagim homofobik në mediat sociale, ndaj të cilave reagoi edhe Nas X. Reagimi erdhi gjithashtu nga komuniteti i hip hopit, duke tërhequr vëmendjen për homofobinë në kulturën e hip hopit.

Në fund të korrikut, “Old Town Road” u bë kënga nr. 1 me historinë më të gjatë në historinë e top listave në SHBA. Qëndrimi i tij 17-javor në vendin e parë e vuri këngën përpara mbajtësve të mëparshëm të rekordit “Despacito” nga Luis Fonsi dhe Daddy Yankee, dhe “One Sweet Day”, një bashkëpunim Mariah Carey-Boyz II Men nga 1995.

Lil Nas X doli në kopertinën e revistës Time në mes të gushtit. “Gjithçka u rreshtua për këtë moment për të më çuar në këtë vend,” i tha ai Time. “Të mos tingëllojë i përqendruar te vetja, por më duket sikur jam zgjedhur, në një farë mënyre, për t’i bërë këto gjëra”.

Suksesi i artistit i dha atij 6 nominime në Çmimet Grammy 2020. Ai mori në shtëpi 2 fitore: duo më të mirë pop/performancën në grup dhe videon më të mirë muzikore, të dy për remixin “Old Town Road” me Billy Ray Cyrus.

Në publikimin e tij të parë të vitit 2020, Lil Nas X lëshoi ​​një remix të këngës së tij “Rodeo” ku shfaqej Nas, reperi legjendar i njohur për albumin e tij jashtëzakonisht të famshëm 1994 “Illmatic”

Ylli tashmë ka realizuar një numër suksesesh të mëdha në 2021, duke përfshirë publikimin e një libri për fëmijë, bërjen e historisë në top listat muzikore në të gjithë botën dhe rrëmujën botërore me videon shumë të diskutueshme, për këngën e tij të re “Montero (Call Me By Your Name)”.

Por, arritja më surprizuese e kësaj këngë është suksesi që “Montero” pati në mbretërinë konservatore të Arabisë Saudite, ku akti homoseksual është i dënueshëm me vdekje sipas ligjit të Sheriatit.

Sipas Apple Music, kënga e Lil Nas X është duke prirë si kënga më e dëgjuar në listën e Top 100 këngëve më të dëgjuara në shtetin aziatik.

Shteti islamik ka disa prej ligjeve më shtypëse ndaj personave LGBTIQ+ duke e dënuar homoseksualitetin nën pretekstin së është formë e ekstremizmit—por duket se pavarësisht kësaj ata po e duan jashtëzakonisht shumë reperin gej Lil Nas X.

Reperi gjithashtu ka vazhduar të jetë një nga të famshmit më të hapur  kur bëhet fjalë për identitetin e tij queer. Përtej ndezjes së bisedës brenda qarqeve LGBTQ+ rreth politikës së pozicioneve seksuale, ai kohët e fundit foli për revistën britanike GQ Style se si ai fillimisht mendonte se të qenit gej ishte një “provë” nga Zoti, për komoditetin i tij në rritje me seksualitetin e tij queer dhe se si puna e tij vazhdon të evoluon.

Duke u rritur në Xhorxhia me një baba këngëtar të ungjillit, Lil Nas X shkonte rregullisht në kishë. “Asnjëherë nuk ishte shumë keq”, tha ai për revistën. “Ishte thjesht mërzitshëm për mua.” Por nga adoleshenca e tij, kur jetonte «thellë në internet», ai filloi të vinte në pikëpyetje dhe të sfidonte disa prej këtyre besimeve të krishtere. “Kjo ishte një nga arsyet kryesore pse nuk kam dashur kurrë të jem gej. Unë madje mendova, ‘Nëse i kam këto ndjenja, është thjesht një provë. Një provë e përkohshme. Do të zhduket. Zoti thjesht po më tundon ”, thotë ai.

Lil Nas sigurisht që nuk është vetëm; sipas Qendrës Kërkimore Pew, të rinjtë tani kanë më shumë të ngjarë të thonë se nuk kanë fe se sa të identifikohen si të krishterë. Qëndrimet homofobike brenda kishës mund të jenë të pjesërisht si arsye – por për fat të mirë për Lil Nas X, babai i tij është më shumë se mbështetës.

 (“Një video shumë kreative. E pash atë”, Stafford i dërgoi mesazh Lil Nasit në përgjigje të videos së tij Call Me By Your Name (Montero), e cila paraqet reperin duke i dhënë Satanit një vallëzim, në mesin e skenave të tjera queer “Urime. Jetoje jetën me kushtet e tua. Krenar për ty.”

Në korrik 2019, Time e emëroi atë si një nga 25 njerëzit më me ndikim në internet për “ndikimin e tij global në mediat sociale” dhe “aftësinë e përgjithshme për të drejtuar lajme”. Në fund të korrikut 2019, u shpallën nominimet e MTV Video Music Award (VMA), me Nas X që mori tetë.

Ai interpretoi “Panini”, një “odë për lepurin vizatimor me të njëjtin emër nga Cartoon Network” në MTV VMA të 2019, ku gjithashtu fitoi dy çmime: Kënga e vitit, për të cilin ai është personi i parë LGBTQ që e fitoi këtë; dhe për videon Calmatic për Regjinë më të Mirë.

Nas X është burri i parë gej që është nominuar ndonjëherë për një çmim CMA, dhe i vetmi person haptas LGBTQ që ka fituar.

Suksesi i Lil Nas X bëri që ai të bëhet personi i parë me ngjyrë dhe interpretuesi i parë gej i listuar nga Forbes në listën vjetore të Akteve Country me Pagesën më të Lartë.

Në fillim të korrikut 2019, “Old Town Road” arriti javën e 13-të në vendin e parë në Billboard 100, duke u bërë kënga e parë hip hop për ta bërë këtë. Është gjithashtu kënga e parë që shitet në dhjetë milion kopje ndërsa është në vendin e parë.

Në javën e tij të pesëmbëdhjetë në krye, Nas X u bë artisti i parë haptas gej që kishte një këngë për aq kohë në maje, duke mundur albumin e Elton John “Double A-Side” të vitit 1997.

Kqyre edhe qito

© 2020 Dylberizm - Të gjitha të drejtat e rezervuara

Scroll To Top