Tu e lexu qitash
Aventurat e jashtëzakonshme të Gerda Wegener dhe Lili Elbe

Aventurat e jashtëzakonshme të Gerda Wegener dhe Lili Elbe

Kjo është historia e vërtetë e romancës lezbike të fillim-shekullit, ilustrimeve erotike Deco të mbushura me harlekinë dhe krinoline, një ndër operacioneve të para në botë për ndryshimin e seksit nga mashkull në femër dhe romani i viteve 1950 që i nxori të gjitha në dritë.

Historia fillon më shumë se njëqind vjet më parë. Në vitin 1912, çifti i artistëve Gerda dhe Einar Wegener mbërritën në Paris, duke shpresuar për prosperitet dhe liri më të madhe sesa në vendlindjen e tyre konservatore, Kopenhagë. Ata u regjistruan në Hôtel d’Alsace, ku u tronditën kur mësuan se ata ishin vendosur në të njëjtën dhomë ku Oscar Wilde kishte vdekur dikur dymbëdhjetë vjet më parë. Çifti kaloi ditët e ardhshme duke lexuar veprat e Wilde me zë të lartë për njëri-tjetrin. Seksualiteti, transformimi, bukuria dhe tragjedia e ndaluar në veprën e Wilde u reflektuan në vitet e ardhshme së bashku të çiftit.

Në Paris, Gerda u bë shpejt e njohur për ilustrimet e saj sensuale dhe me shpirt të lirë. Puna e saj shpesh shfaqte një bukuroshe misterioze me flokë të shkurtër elegante, buzë të plota dhe sy magjepsës kafe. Në vitin 1913, publiku u trondit kur mësoi identitetin e modeles misterioze: bashkëshorti i Gerdës, Einar. Einar po tranzicionohej për të jetuar hapur jetën si grua e quajtur Lili Elbe.

Gerda, majtas. Lili, djathtas.

Transformimi gjinor i Lilit filloi një mbrëmje vite më parë, kur një nga subjektet e portretit të Gerdës, aktorja Anna Larsen, nuk ishte në gjendje të shfaqej për të ulur. Gerda me shaka sugjeroi që Einar ta zëvendësonte Anën, duke veshur një palë çorape dhe taka. Ishte një moment zgjimi për Einar. Në vitet që pasuan, Lili u bë modelja kryesore e Gerdës.

Karriera artistike e Gerdës u rrit, ndërsa Einar nuk u ngrit kurrë. Ekspozitat e vizatimeve dekadente të Gerdës shkaktuan protesta dhe trazira publike. Ajo vizatoi ilustrime të modës për Vogue, botoi libra arti (duke përfshirë një për aventurat e Kazanovës) dhe organizoi festa të egra në studion e saj të shtrenjtë në Paris, të cilën e quajti “Les Arums”.

Gerda Wegener, Solitaire, 1928.

Një marrëdhënie e pazakontë poliamorike u zhvillua midis Gerdës, Einar dhe Lilit. Çifti i referohej Lilit në vetën e tretë kur ajo nuk ishte aty. “Le të vijë Lili”, thoshte Gerda. Duke jetuar hapur si një grua queer në Paris, dukej se Gerdën e tërhiqte më shumë Lili e gjallë sesa Einari i dëshpëruar. Nga ana e tij, Einar vuri re se kur ishte në maskën e tij mashkullore, ai vuante nga kollitja dhe krizat e depresionit. Ndërkohë, kur doli Lili, ishte e ndritur, shpresëdhënëse dhe e lumtur.

Në vitin 1930, Lili shkoi në Gjermani për të bërë operacionin e dytë në botë për ndryshimin e seksit. Një seri operacionesh e lanë Lilin të ndihej e rilindur dhe e përtërirë. Trupi i saj ndihej më i ri, lëkura e saj më e butë dhe personaliteti i saj kishte ndryshuar më shumë se kurrë më parë. Përpjekja artistike e Einarit ishte një viktimë e transformimit. “Nuk dua të jem artiste, por femër”, ka shkruar Lili. “Prandaj unë duhet të mbyll të gjithë krijimtarinë artistike nga jeta ime… sepse nuk mund të vazhdoj punën e artistit viril që ishte [Einar].”

Gerda Wegener, Portreti i Lili Elbe me një erashkë me pupla jeshile, 1920.

Lili dhe Gerda u kthyen në Kopenhagë. Miqtë e vjetër nuk e njohën Lilin. Ajo mund të shëtiste në mënyrë anonime nëpër qytet, e pavërejtur nga gratë dhe e admiruar nga burrat. Por jeta nuk ishte e lehtë për të. Kur çifti mbajti një ekspozitë arti për të ndihmuar financimin e operacioneve të Lilit, pikturat e Lilit nuk u shitën pasi ajo u zbulua nga gazetat. Ajo e dinte se ishte e huaj. Një ditë, në një galeri arti, një grua iu afrua asaj:

“Më thuaj, zonjushë, a nuk mendon se zonja atje me këmbët e mëdha dhe kravatën, që duket si një burrë, është Lili Elbe?”

“Po,” u përgjigj Lili, “me siguri është ajo.”

Gerda Wegener, Qyqe, 1920

Në vitin 1931, Gerda dhe Lili ishin ndarë miqësisht. Martesa e tyre ishte anuluar nga Mbreti i Danimarkës dhe të dy po shihnin njerëz të tjerë. Gerda u martua me një oficer italian, ndërsa Lili kishte rënë në dashuri me një piktor të ri francez.

Këtu ndodhi tragjedia. Me shpresën se do të bëhej nënë, Lili iu nënshtrua një operacioni të fundit – transplantimit të mitrës. Shumë mjekë të epokës nuk e kuptonin mjaftueshëm anatominë riprodhuese për të parë pse një procedurë e tillë do të dështonte. Trupi i Lilit e hodhi poshtë organin dhe ajo vdiq dy ditë më vonë.

Kqyre edhe qito

Gerda Wegener, Dy gra në një dritare, 1920.

Keqkuptimi i anatomisë riprodhuese ndoshta nuk është arsyeja pse operacioni i saj dështoi. Përkundrazi, mjekësia nuk ishte e plotë deri në zbulimin e ciklosporinës në vitet 1970, dhe transplanti i parë i suksesshëm i organeve njerëzore nuk ndodhi deri në vitin 1980. Është më shumë një keqkuptim i sistemit imunitar që ishte një problem.

Gerda Wegener, Flutura, 1920.

Gerda Wegener nuk u shërua kurrë nga vdekja e Lilit. Ajo u divorcua nga burri i saj “pothuajse brenda natës” dhe u izolua në një apartament të vogël me qira në Kopenhagë. Deri atëherë, pikturat e saj kishin dalë nga moda dhe ajo nuk ishte në gjendje të prodhonte vepra që ndiqnin tendencat e artit të kohës. Artistja, puna e së cilës dikur kishte shkaktuar trazira në Francë, tani e mbante veten duke vizatuar kartolina të Krishtlindjeve, të cilat i shiti për një koronë daneze secila. Gerda e varfër filloi të pijë dhe vdiq e vetme në vitin 1940.

Gerda Wegener. Data e panjohur.

Historia e tyre u harrua deri në gjysmën e dytë të shekullit të kaluar derisa kujtimet e Lili Elbe, “Burrë në Grua”, u ribotua në vitet ’50 si një fletë letre me një kopertinë sensacionale. Autorja Jan Morris dhe tenistja Renee Richards e vlerësojnë librin për frymëzimin e tyre drejt tranzicionit. Në autobiografitë e tyre, të dyja gratë rrëfejnë momentin magjik në të cilin nxorrën librin me pluhur nga rafti i një librarie dhe sa shumë do të thoshte për to.

Gerda Wegener, Skena Erotike. Data e panjohur.

Gerda, nga ana e saj, u rizbulua më shumë se 40 vjet pas vdekjes së saj, kur disa nga pikturat e saj erotike me bojëra uji u shfaqën në një dyqan mbeturinash në Kopenhagë në vitin 1984. Edhe pse puna e saj mbetet relativisht e errët, është e mundur të gjenden skanime të shumë prej ilustrimeve të saj online. Printimet e vjetra të saj shfaqen ende në Ebay (siç ndodh më rrallë edhe me punën e Einar Wegener.)

Gerda Wegener, Rrethimi, Data e panjohur.

Në vitin 2000, autori David Ebershoff botoi një tregim të trilluar të jetës së Lilit të titulluar “Vajza daneze”. Një film dramatik romantik biografik me të njëjtin titull i vitit 2015, i drejtuar nga Tom Hooper, u realizua duke fituar nominime dhe çmime prestigjioze.

Gerda Wegener, Atje!, 1920

© 2020 Dylberizm - Të gjitha të drejtat e rezervuara

Scroll To Top