Tu e lexu qitash
Aktivistët queer plagosen në një sulm në Banja Luka pas ndalimit të ngjarjeve LGBTQ+

Aktivistët queer plagosen në një sulm në Banja Luka pas ndalimit të ngjarjeve LGBTQ+

Anëtarët e Komitetit Organizativ të Marshit të Krenarisë së Bosnje dhe Hercegovinës mbajtën një konferencë për shtyp të hënën, ku përsëritën sekuencën e ngjarjeve që çuan në sulmin e tyre më 18 mars në Banja Luka, por edhe për të informuar publikun për hapat e ardhshëm, duke njoftuar se ata do të ngrenë padi penale kundër Presidentit të njësisë së Republika Srpska (RS) të Bosnjës, Milorad Dodik dhe kryetarit të Bashkisë së Banja Lukës, Drasko Stanivukovic, për “nxitje dhe dhënien e dritës së gjelbërt për banditë”.

Mirza Halilçeviq, anëtar i Komitetit Organizativ, kujtoi sekuencën e ngjarjeve nga Banja Luka, ku nuk kishin planifikuar ndonjë shëtitje, por një event në ambiente të mbyllura – pra një tubim në ambientet private të organizatës Transparency International, shkruan N1.

Pasi organizatorët e Krenarisë planifikuan të zhvillonin një shfaqje të mbyllur filmi dhe një panel diskutimi në Banja Luka të shtunën, policia e RS e ndaloi veprimtarinë për arsye sigurie.

Organizatorët më pas vendosën të mbajnë një takim të mbyllur për të diskutuar hapat e tyre të ardhshëm në ambientet e Transparency International në Banja Luka.

Aty ftuan edhe Vanja Stokiqin, kryeredaktoren e faqes së internetit eTrafika dhe të dashurin e saj, Ajdin Kamber – gjithashtu gazetar dhe aktivist, ku shumë shpejt u sulmuan.

Pasi policia i tha grupit të largohej nga Banja Luka sepse nuk mund të garantonin sigurinë e tyre, ata u larguan nga lokalet dhe u ekspozuan në rrugë, ku i takuan Stokiç dhe Kamber.

“Ata po diskutonin hapat e ardhshëm, sa makina kanë dhe ku të shkonin, kur mbërriti policia. U ndjeva i lehtësuar. Fjalë për fjalë, dhjetë sekonda më vonë, i dashuri im u kthye dhe tha: ‘Ja ku po vijnë’ dhe kur pashë, pashë rreth 20 ose 30 huliganë që vraponin drejt nesh,” tha Stokiç për BIRN.

“Më hodhën mbi mur ku më lënduan krahun, thyen një shishe qelqi duke e goditur në kokë të dashurin tim dhe njëra nga aktivistet ka lëndime në stomak … të cilat ajo i mori duke u larguar nga huliganët,” shtoi Stokiç.

Stokiq dhe Kamber filluan të kërkonin të tjerët me një makinë, kur panë një makinë policie të parkuar në një rrugë ngjitur me atë ku ndodhi sulmi.

“Ne u thamë atyre [dy oficerë policie] se po rrahin njerëzit në rrugën tjetër, por ata u përgjigjën se ‘nuk është problemi i tyre’ ose diçka e tillë. Kur i kërkuam të na tregonin emrat, ata nuk pranuan. Ne i shënuam targat e makinave të tyre dhe i raportuam më vonë teksa ishin në polici. Ky ishte një krim i qartë i urrejtjes,” tha Stokiç. Ajo shtoi se katër avokatë erdhën në polici për të ofruar ndihmë.

Sipas Stokiç, sulmi, i cili u shndërrua në një gjueti të njerëzve në rrugët e Banja Lukës, ishte rezultat i retorikës së përdorur nga politikanët serbë të Bosnjës përpara ngjarjes.

Lejla Huremoviç, një tjetër anëtare e Komitetit Organizativ të Marshit të Krenarisë së Bosnje-Hercegovinës tha se ata do të ngrenë akuza kundër presidentit të RS Milorad Dodik dhe kryetarit të bashkisë së Banja Lukës Drasko Stanivukovic për gjoja nxitje të dhunës kundër tyre.

“Ne do të bëjmë një apel të shkallës së dytë kundër vendimit të Ministrisë së Brendshme të RS që ndalon ngjarjen. Do të nisim dhe do të kërkojmë një procedurë të brendshme në polici, që të sanksionohen policët përgjegjës, sepse para Transparency International janë mbi 15 dëshmitarë, të cilët mund të dëshmojnë se punonjësi i policisë ka thënë se nuk mund të na mbrojë dhe se na dorëzoi te banditë. Ne do të angazhojmë edhe Avokatin e Popullit për të Drejtat e Njeriut në këtë rast. Ne do të ngremë kallëzime penale kundër Presidentit të RS Milorad Dodik dhe kryetarit të bashkisë së Banja Lukës ‘për nxitje dhe miratim për banditë’. U bëjmë thirrje të gjitha institucioneve që t’i qasen seriozisht kësaj”, tha Huremoviç.

Të premten, Milorad Dodik, president i Republika Srpska, u bëri thirrje autoriteteve të “mendojnë për ndalimin e ngjarjes”, duke thënë se shumë organizata dhe individë i kishin shkruar atij pas një incidenti më 8 mars, kur një marshues për të drejtat e grave u sulmua. për mbajtjen e një flamuri me ngjyrë ylberi, simbol i komunitetit LGBTQ+.

Drasko Stanivukovic, kryebashkiak i Banja Lukës, i bëri jehonë deklaratave të Dodik dhe u bëri thirrje autoriteteve të anulojnë ngjarjen e Krenarisë, duke shtuar se “Banja Luka nuk është gati për Paradën e Krenarisë”.

Organizatat e medias dhe të të drejtave, OSBE, SHBA, BE dhe Zyra e Përfaqësuesit të Lartë të gjitha e dënuan sulmin.

“TI në Bosnje dhe Hercegovinë beson se ky sulm është pasojë e drejtpërdrejtë e mesazheve të dërguara nga niveli më i lartë i qeverisë, të cilat shkojnë në drejtim të etiketimit dhe frikësimit të aktivistëve që luftojnë për të drejtat e njeriut”, shkroi Transparency International në një deklaratë për shtyp.

Stanivukovic në Twitter të dielën dënoi dhunën, por mohoi se ai kishte kontribuar në të. “Banjaluka do të mbetet një bastion i vlerave tradicionalisht patriarkale familjare dhe unë jam krenar për këtë, duke mos ndërhyrë në të drejtën e askujt për të dashur kë të dojë, por jo për të parakaluar në atë mënyrë”, shkroi Stanivukovic.

Dodik dënoi gjithashtu dhunën, duke shtuar se “nuk ndjen keqardhje për shkak të saj, pasi u tha të mos mblidheshin”.

“Që nga 8 marsi, ne kemi marrë kërcënime të organizuara përmes mediave sociale, dhe secili prej tyre është i dokumentuar dhe i raportuar në polici,” përfunduan organizatorët e Krenarisë së Bosnjës, duke njoftuar akuzat penale kundër Dodik dhe Stanivukovic.

Kqyre edhe qito

© 2020 Dylberizm - Të gjitha të drejtat e rezervuara

Scroll To Top