Tu e lexu qitash
Dashuri e ndaluar: Letrat midis dy burrave gjatë Luftës së Dytë Botërore

Dashuri e ndaluar: Letrat midis dy burrave gjatë Luftës së Dytë Botërore

Ndërsa ishte në stërvitje ushtarake gjatë Luftës së Dytë Botërore, Gilbert Bradley ishte i dashuruar. Ai shkëmbeu qindra letra me dashurinë e tij – të cilat thjesht i firmosi me inicialin “G”. Por më shumë se 70 vjet më vonë, u zbulua se G qëndronte për Gordon, dhe Gilbert kishte qenë i dashuruar me një burrë.

Në atë kohë, jo vetëm që homoseksualizmi ishte i paligjshëm, por ata që ishin në forcat e armatosura mund të pushkatoheshin për shkak të seksit gej. Letrat, të cilat dolën pas vdekjes së Gilbert Bradley në 2008, janë të pazakonta dhe hedhin dritë të rëndësishme në marrëdhëniet homoseksuale pëgjatë luftës.

Çfarë dimë për këtë lidhje dashurie të ndaluar?

E Mërkurë 24 Janar 1939

Dashuria ime,

… Unë rri zgjuar gjithë natën duke pritur postierin në mëngjes, dhe pastaj kur ai nuk sjell asgjë nga ju unë thjesht ekzistoj, një masë nervash …

Gjithë dashurinë time përgjithmonë,

G.

Informacionet e mbledhura nga letrat tregojnë se Gilbert ishte një ushtar hezitues. Ai nuk dëshironte të ishte në ushtri, madje pretendoi se kishte epilepsi për ta shmangur atë. Plani i tij nuk funksionoi, dhe në 1939 u vendos në Park Hall Camp në Oswestry, Shropshire, për tu stërvitur si një sulmues ajror. Ai ishte tashmë i dashuruar me Gordon Bowsher.

Dyshja ishin takuar në një festë me varka në Devon në 1938 kur Gilbert ishte në një lidhje me nipin e Gordonit. Gordon ishte nga një familje e pasur. Babai i tij drejtonte një kompani transporti dhe familja Bowsher zotëronte gjithashtu plantacione çaji. Kur shpërtheu lufta një vit më vonë ai stërviti si këmbësor dhe ishte i vendosur në lokacione në gjithë Anglinë.

12 shkurt 1940, Park Grange

I dashuri im,

Nuk ka asgjë më shumë që dua në jetë, se sa të të kem me mua vazhdimisht …

… Unë mund ta shoh ose e imagjinoj se mund ta shoh, cili do të ishte reagimi i nënës dhe babait tuaj … pjesa tjetër e botës nuk e kanë konceptin se çfarë është dashuria jonë – ata nuk e dinë që kjo është dashuri …

Por jeta si homoseksual në vitet ’40 ishte tepër e vështirë. Aktiviteti homoseksual ishte një vepër vepër penale, dënimet me burg për të ashtuquajturën “turp i rëndë” ishin të zakonshme, dhe shoqëria kundërshtonte fuqimisht marrëdhëniet e të njëjtit seks. Vetëm Ligji për Kundërvajtje Seksuale i vitit 1967 me të cilin burrat e moshës moshës 21 vjeç e lart me pëlqimin e njëri tjetrit, u lejuan ligjërisht të kishin marrëdhënie homoseksuale – dhe të qenit hapur homoseksual në shërbimet e armatosura nuk lejohej deri në vitin 2000.

Letrat, të cilat dolën pas vdekjes së Gilbert në 2008, janë të rralla sepse shumica e çifteve homoseksuale do të hiqnin qafe çdo gjë kaq inkriminuese, thotë aktivisti për të drejtat gej Peter Roscoe. Në një letër Gordon i kërkon dashnorit të tij “të bëjë një gjë për mua në një seriozitet vdekjeprurës. Unë dua që të gjitha letrat e mia të shkatërrohen. Të lutem i dashur, bëje këtë për mua. Deri atëherë dhe përgjithmonë, të adhuroj”.

Z. Roscoe thotë se letrat janë frymëzuese për pozitivitetin e tyre.

“Ekziston një histori homoseksuale dhe nuk është gjithmonë negative dhe e përlotur,” thotë ai. “Kaq shumë histori kanë të bëjnë me arrestimet – Leximet e Burgut nga Oscar Wilde, dhe të gjitha ato histori të tmerrshme. “Por, pavarësisht nga të gjitha rrethanat e tmerrshme, burrat gej dhe lezbiket arritën të ngrihen mbi të gjitha dhe të kenë jetë interesante dhe të mirë pavarësisht gjithçkaje.”

1 shkurt 1941 K. C. Regjimenti i Gloucester, Priors Road, Cheltenham

I dashuri im,

Për vite të tëra kisha ngulur në vete se asnjë dashuri nuk mund të zgjasë tërë jetën …

Unë dua që ju i dashur, seriozisht, të vëzhgoni në mendjen tuaj dhe të shikoni një herë në të ardhmen.

Kqyre edhe qito

Imagjinoni kohën kur lufta ka mbaruar dhe ne po jetojmë së bashku … a nuk do të ishte më mirë të jetojmë tani e tutje kujtimin e jetës sonë së bashku, kur ajo ishte në hapin e saj më të artë.

Juaji G.

Por a ishte kjo një histori dashurie me një fund të lumtur?

Me siguri jo. Në një moment, Gilbert u dërgua në Skoci në një mision për të mbrojtur Urën  Fourth. Ai u takua dhe u dashurua me dy burra të tjerë. Çuditërisht, ai shkroi dhe i tregoi Gordonit të gjitha për romancat e tij në veri të kufirit. Ndoshta edhe më befasuese, Gordon i morri të gjitha këto pozitivisht, duke shkruar se ai “kuptoi pse ata u dashuruan me ty. Në fund të fundit, kështu bëra unë”.

Edhe pse çifti shkroi gjatë gjithë luftës, letrat u ndalën në 1945. Sidoqoftë, të jetuan jetë interesante. Gordon u zhvendos në Kaliforni dhe u bë një trajnues i njohur i kalit. Në një kthesë të çuditshme, ai punësoi Sirhan Sirhan, i cili u dënua për vrasjen e Robert Kennedy. Gilbert u përfshi në një kohë të shkurtër me deputetin Sir Paul Latham, i cili u burgos në 1941 pas një urdhërese gjyqësore për “sjellje të pahijshme” me tre armë zjarri dhe një civil. Sir Paul u ekspozua pasi u zbuluan disa “letra të pamatura”. Ai u zhvendos në Brighton dhe vdiq në vitin 2008. Një kompani e pastrimit të shtëpisë gjeti letrat dhe i shiti ato tek një tregtar i specializuar në postën ushtarake.

Letrat u blenë përfundimisht nga Muzeu i Qytetit Oswestry, kur kuratori Mark Hignett ishte duke kërkuar në eBay për artikuj të lidhur me qytetin. Ai bleu vetëm tre në fillim, dhe thotë se përmbajtja e bëri atë të besonte se një e dashur ose e fejuara ishte dërguesi. Kishte pyetje në lidhje me çarçafët, kushtet e jetesës – dhe ëndrrat e tyre për jetën e tyre të ardhshme së bashku. Kur ai vuri re që kishte më shumë letra në shitje, ai i bleu të gjitha – dhe duke transkriptuar letrat për një shfaqje në muze, Z. Hignett dhe kolegët e tij zbuluan të vërtetën. “E dashura” ishte në fakt i dashuri.

Zbulimi e nxiti interesin e Z. Hignett – ai e përshkruan përvojën e tij si të ngjashme me leximin e një libri dhe gjetjen se faqja e fundit mungonte: “Më duhej të vazhdoja të blija letra për të zbuluar se çfarë ndodhi më pas.” Edhe pse ai ka shpenzuar “mijëra funta” në mbledhjen e më shumë se 600 letrave, ai beson se sa i përket vlerës historike korrespodenca është “e paçmueshme”. “Letra të tilla janë jashtëzakonisht të rralla sepse ato ishin inkriminuese – burrat homoseksualë u përballën me vite në burg me ose pa punë të vështirë”, thotë ai. “Ekzistonte madje mundësia që ushtarët gej mund të ishin qëlluar”.

Puna për një libër tashmë është duke u zhvilluar në muze, ku edhe letrat do të shfaqen.

Ndoshta pjesa më prekëse, është kur një nga letrat përmban rreshtat:

“A nuk do të ishte e mrekullueshme nëse të gjitha letrat tona mund të botoheshin në të ardhmen në një kohë më të ndriçuar. Atëherë e gjithë bota mund të shohë se sa shumë duhemi.”

© 2020 Dylberizm - Të gjitha të drejtat e rezervuara

Scroll To Top