Tu e lexu qitash
Aktivistja egjiptiane për të drejtat LGBTQ+ Sara Hegazy vdes në Kanada

Aktivistja egjiptiane për të drejtat LGBTQ+ Sara Hegazy vdes në Kanada

Sipas mediave të ndryshme, aktivistja 30 vjeçare LGBTQI+ Sarah Hegazy, u gjet e vdekur në shtëpinë e saj në Kanada, ku jetonte në internim që nga viti 2018.

Autoritetet kanë vendosur që Hegazy e takoi vdekjen e saj përmes vetëvrasjes, duke lënë pas një letër ku shkruhej:

“Për familjen time – u përpoqa të gjeja shpëtimin dhe dështova, më falni. Për miqtë e mi – përvoja [udhëtimi] ishte i ashpër dhe unë jam shumë e dobët për t’i rezistuar, më falni. Për botën – keni qenë mizor në një masë të madhe, por unë fal. “

Raportet e vetëvrasjes u konfirmuan nga avokati i saj Khaled Al-Masry.

Hegazy u ngrit në dukje pas arrestimit të saj për rolin e saj në incidentin e famshëm të flamurit të ylberit, në të cilin një shfaqje e rrallë e shfaqjes publike për komunitetin LGBTQI+ ndezi reagime në vendin kryesisht musliman, konservator.

Autoritetet egjiptiane arrestuan deri në 57 persona – me Hegazy besohet të ishte gruaja e vetme në rrethim – në një fushatë kundër komunitetit LGBT pasi u ngritën flamuj të ylberit në koncertin e Mashrou ‘Leila, vokalisti i të cilit, Hamed Sinno, është një gej i hapur dhe avokon për të drejtat LGBTQI+.

Së bashku me Ahmed Alaa, Hegazzy u arrestua me akuzat e “promovimit të devijimit seksual dhe mashtrimit”.

“Ishte një veprim mbështetjeje dhe solidariteti – jo vetëm me vokalistin [Mashrou” Leila], por për të gjithë ata që shtypen, “i kishte thënë Al Hegazy për NPR.

“Ne ishim krenarë që mbajtëm flamurin. Ne nuk do ta imagjinonim reagimin e shoqërisë dhe shtetit të Egjiptit. Për ta, unë isha një kriminele – dikush që po kërkonte të shkatërronte strukturën morale të shoqërisë. “

Megjithëse aktivistja ikonike queer përfundimisht u la e liruar me kusht, përvoja e saj tre mujore në burg kishte ka lënë pasoja të rënda fizike dhe emocionale, duke çuar në një zhvillim të çrregullimit të rëndë të stresit post traumatik (PTSD) dhe një përpjekje vetëvrasjeje.

Përfundimisht të dy Alaa dhe El Hegazy kërkuan azil në Kanada ku ata kishin jetuar në dy vitet e fundit.

Pas lajmeve për vdekjen e saj, emri i Hegazy u bë ndër temat më të diskutuara në mediat sociale dhe shumë e lavdëruan rolin e saj vokal në mbështetjen e komunitetit LGBTQI+ përkundër reagimeve publike.

Kqyre edhe qito

© 2020 Dylberizm - Të gjitha të drejtat e rezervuara

Scroll To Top