Tu e lexu qitash
Nëna zemërthyer tregon se si urrejtja homofobike në Poloni e çoi djalin e saj gej drejt vdekjes me vetëvrasje

Nëna zemërthyer tregon se si urrejtja homofobike në Poloni e çoi djalin e saj gej drejt vdekjes me vetëvrasje

“Unë pyes veten: cili është ky vend në të cilin njeriu duhet të vdesë për të qenë i lumtur?”

Kjo pyetje zemërthyese është në mendjen e Katarzyna Koch qysh kur djali i saj, Michał, mori jetën e tij – dhe është një pyetje që ai duhet ta ketë pyetur veten gjithashtu.

Më 1 qershor, Michał Demski u var në kopshtin e tij familjar, në pamundësi për të përballuar rritjen e valës së homofobisë në vendin e tij në Poloni. Ai ishte vetëm 30 vjeç.

E shkatërruar nga humbja e tij, nëna e tij po refuzon të heshtë. Ajo foli për gazetën polake Gazeta Wyborcza për persekutimin e vazhdueshëm që çoi në vdekjen e djalit të saj, një produkt i retorikës homofobike të spërkatur me krenari nga presidenti Andrzej Duda.

“Djali im nuk ishte ideologji. Ai ishte më normali në botë. Shumë më normal se të gjithë ata, “tha ajo. “Njerëz të tillë shkatërruan djalin tim. Ditë për ditë dhe hap pas hapi. “

Michał ishte një djalë i ri i talentuar dhe me një karrierë premtuese të modelimit që e kishte çuar atë nëpër botë. Por ai nuk mund të shihte një mënyrë për të jetuar si gej në vendin e tij, pasi vendi i tij ia ktheu shpinën njerëzve si ai.

Sulmet filluan kur ai ishte vetëm një fëmijë në shkollën katolike, kur ai mbante në gisht një rruzare si unazë.

“Për këtë rruzare ai u bombardua me fyerje homofobike. Nga ai moment persekutimi filloi, “tha Katarzyna. “Ai u rreh. Fëmijët shprehën gjithçka në një mënyrë vulgare. Ai e përjetoi atë shumë keq. “

Michał Demski.

Ngacmimi u përkeqësua në shkollë të mesme. “Çdo fyerje e lëndoi jashtëzakonisht shumë. Ai ishte i lodhur nga kjo, ”kujton Katarzyna. “Edhe këtu në [qytetin tonë] Malbork, një dyqan i tha:‘ Pse erdhe këtu, o b****rë? “”

Një kontratë me një agjenci modelimi pas shkollës së mesme i dha Michał një liri dhe një mundësi për të shpëtuar në Varshavë, ku njerëzit ishin më tolerantë ndaj komunitetit LGBTQ+. Michał u thirr në Milano për javën e modës, ndjekur nga Japonia dhe më pas në Kinë, ku u nënshkrua nga dy agjenci të veçanta.

Por karriera e tij e re nuk mund ta lehtësonte betejën e tij të brendshme me seksualitetin e tij, dhe ai jetonte vazhdimisht me vetë-urrejtje. Familja e tij e pranonte gjithmonë, Katarzyna thotë, “por ky pranim nuk ishte i mjaftueshëm.”

Michał u takua me një psikiatër, por nuk ishte në gjendje të zbulojë se ishte gej, dhe thjesht iu përshkrua benzodiazepines për stresin. Mjerisht, ishte fillimi i fundit, pasi ai u zhyt në një varësi që do ta kontrollonte jetën e tij.

“Në një moment ai u bë anestetik,” i tha Katarzyna Gazeta Wyborcza. “Këta ilaqe pa recetë ishin të panumërt.

“Shumë të varur shpesh e kanë kaluar varësinë, [dhe] Michal e kishte atë për rreth katër vjet. Filloi të pijë alkool me këto ilaçe. Ai e kombinoi atë me benzodiazepine për ta bërë atë edhe më shumë anestetik. “

Ndërsa varësia e tij u përkeqësua Michał filloi të merrte sulme epileptike, por akoma nuk ishte në gjendje t’i largonte ilaçet, pa marrë parasysh sa shumë herë provoi. Për disa vite ai ishte brenda dhe jashtë qendrave të rehabilitimit, dhe deri në dhjetor shëndeti i tij mendor u bë aq keq sa ai u përpoq të vetëvritej.

Pastaj erdhi koronavirusi. Michał po dilte jashtë kontrollit, por iu tha që ai nuk mund të shkonte në një qendër rehabilitimi nëse nuk u izolua atje – dhe qendrës i mungonin kushtet e strehimit ose stafi për ta mbështetur atë.

“Kur e çova në shtëpi, ai po qante. Më në fund, ai gjeti një vend ku ndihej i sigurt, por fati e trajtoi atë në një mënyrë të ashpër, ”tha Katarzyna.

“Në fund të majit, ai u sfidua edhe një herë në rrugë nga [homofobët]. Ishte një situatë e tmerrshme. Dhe kjo ishte një goditje me të vërtetë e fuqishme për të. Ai u kthye në shtëpi shumë i shqetësuar dhe tha që u bë mjaft, që nuk mund ta duronte më. ”

Michał Demski.

Duke kujtur, Katarzyna e kupton që Michał po e përgatiste atë për vdekjen e tij.

“Më 26 maj ai më çoi në varrezat e nënës time. Unë isha e lodhur, por ai këmbënguli, “tha ajo. “Në varreza, ai më tha që nuk do të zgjasë shumë. “‘Çfarë, Michał?” E pyeta. Filloi të tregojë se çfarë varri dëshironte, çfarë funerali donte. Por ai kishte bërë shaka kaq shpesh, kështu që unë nuk mendoja se ai ishte serioz. “

Tani e veshur me pikëllim për vetëvrasjen e të birit, ajo është e vendosur të përballet me politikanët që drejtojnë akuza kundër komunitetit LGBTQ+ në Poloni.

“Kam shumë frikë se nëse pushteti në vend nuk ndryshon, nëse Andrzej Duda, i cili ka një qëndrim të tillë ndaj njerëzve LGBTQ+, fiton [zgjedhjet presidenciale], padyshim që do të ketë më shumë viktima si djali im,” tha ajo.

“Unë do të doja t’u them atyre që Zoti mund t’i falë ata … ata me siguri do të japing llogari dhe Zoti do t’i falë ata sepse unë nuk mundem. Unë me të vërtetë nuk mundem, “tha ajo. “E gjithë ajo që bëjnë politikanët e sotëm, përfshirë presidentin tonë, është kthimi në të kaluarën e tmerrshme fashiste. Këto janë të njëjtat mekanizma dhe padyshim që do të kthehen “.

Donald Trump me Presidentin polak Andrzej Duda, i cili është zotuar të “mbrojë fëmijët” nga “ideologjia LGBT +” (Wojtek Laski / Getty)

Ajo rrëfen se e vetmja gjë që e mban gjallë atë tani është njohja që Michał është në një vend më të mirë. “Por çdo ditë pyes veten, cili është ky vend ku duhet të vdesësh për të qenë i lumtur?”

Nëse jeni në Kosovë dhe keni mendime vetëvrasëse, vuani nga ankthi ose depresioni, ose thjesht doni të flisni me dikë, mund të kontaktoni pa pagesë Linjën e Jetës në 0800 12345 ose të dërgoni email në linjaejetes@gmail.com.

Kqyre edhe qito

© 2020 Dylberizm - Të gjitha të drejtat e rezervuara

Scroll To Top