Tu e lexu qitash
Mijëra njerëz marshojnë në Paris për të drejtat e njerëzve trans, imigrantët LGBT+ dhe punëtorët e seksit

Mijëra njerëz marshojnë në Paris për të drejtat e njerëzve trans, imigrantët LGBT+ dhe punëtorët e seksit

Me gjithë anulimin e paradës zyrtare të Krenarisë, mijëra njerëz LGBT+ marshuan nëpër Paris në fundjavë për të protestuar kundër racizmit dhe kanë kërkuar trajtim më të mirë për punonjësit e seksit dhe imigrantët.

Aktivistët me ngjyrë udhëheqën grupet LGBT+ në kryeqytetin francez të shtunën (4 korrik) për të protestuar kundër dhunës së policisë.

Marshuesit kërkuan veprim politik për punonjësit e seksit, migrantët dhe anëtarët e tjerë të margjinalizuar të komunitetit LGBT+.

“Unë jam këtu sepse e pashë veten time në këtë thirrje për një Krenari më politike, më të politizuar, më radikale,” tha Douce Dibondo, 26 vjeç, e cila udhëheq një podcast që nxjerr në pah zërat e njerëzve me ngjyrë dhe komunitetin LGBT+.

“Ngjarjet e mëparshme të Krenarisë nuk kanë rezonuar me mua, sepse kisha ndjenjën se po bashkohesha me anën e ndarë, shumë të depolitizuar” të lëvizjes, shtoi Dibondo.

Parada zyrtare e Krenarisë në Paris është shtyrë deri në nëntor, si pjesë e përpjekjeve për të ndaluar përhapjen e koronavirusit.

Protestuesit të shtunën mbanin maska ​​fytyre dhe mbanin çadra të kuqe për të përfaqësuar punëtorët e seksit, flamuj të verdhë dhe vjollcë për të mbështetur Krenarinë interseks, si dhe flamurin klasik të ylberit.

Kishte gjithashtu parulla që i kushtonin vëmendje çështjeve me të cilat përballen migrantët LGBT+ në Francë, si dhe kërkesat e tjera politike për grupet e pakicave.

Victor Galarraga, bashkë-president i grupit të ndërgjegjësimit për SIDA-n, ACT UP Paris, tërhoqi një paralele midis tjetërsimit dhe diskriminimit që burrat gej kanë përjetuar në vitet e para të epidemisë së HIV-it me atë që pakicat e margjinalizuara po kalojnë gjatë pandemisë COVID-19.

“Ne jemi këtu sot për të njëjtat gjëra që na sollën këtu për 40 vitet e fundit,” tha ai.

“Ne jemi këtu për të kërkuar të drejtat më themelore për njerëzit më të harruar në këtë pandemi: komuniteti trans, punonjësit e seksit, personat HIV-pozitiv, njerëzit në situata të pasigurta, imigrantët.”

Mijëra njerëz marrin pjesë në marshimin vjetor të Krenarisë në Paris të shtunën, 4 Korrik 2020. Shenja lexon në frëngjisht, “Krenaria jonë është politike”. (Foto AP / Benjamin Girette)

Mijëra ecën nga lagja Pigalle në veri të Parisit për në sheshin Republique në lindje, në atë që do të kishte qenë 50 vjetori i marshimit të parë të Krenarisë, i mbajtur në New York në 1970.

Ai marshim u drejtua gjithashtu nga LGBT+ njerëz me ngjyrë, dhe u nxit në ekzistencë nga trazirat kundër brutalitetit të policisë në Stonewall Inn në 1969.

Kryengritja Stonewall zakonisht vlerësohet si lindja e lëvizjes moderne për çlirimin e homoseksualëve, megjithëse ato trazira u paraprinë nga të tjerët, duke përfshirë një kryengritje të mbretëreshave drag, punonjësve të seksit dhe njerëzve trans në Kafeterinë Compton në San Francisko, apo në Kafenenë Cooper’s Donuts në Los Angeles.

Një grup demonstruesish të rinj kërcejnë në marshin vjetor të Krenarisë në Place de la Republique në Paris të shtunën, 4 Korrik 2020. (AP Photo / Benjamin Girette)

Duke protestuar ndaj egërsisë policore, marshuesit e Parisit po kërkonin reformë në drejtësi racore.

Marshuesit brohorisnin “Është trupi im, është zgjedhja ime!” dhe “Të gjithë e urrejnë policinë!” ndërsa po ecnin, një muaj pasi në qytet u mbajt një protestë e Black Lives Matter pas vdekjes së George Floyd.

Në Londër, poashtu në fundjavë u mbajt edhe një marshim i Black Trans Lives Matter, në vikendin që tradicionalisht do të mbahej Parada e Krenarisë.

Kqyre edhe qito

© 2020 Dylberizm - Të gjitha të drejtat e rezervuara

Scroll To Top