Tu e lexu qitash
George Michael (25 qershor, 1963 – 25 dhjetor, 2016)

George Michael (25 qershor, 1963 – 25 dhjetor, 2016)

Këngëtari fitues i çmimit Grammy George Michael ishte një nga yjet kryesorë të pop-it në vitet 1980 dhe 1990. Albumi i tij ‘Faith’ i vitit 1987 fitoi një Grammy për albumin më të mirë të vitit.

Kush ishte George Michael?

Si adoleshent, George Michael formoi grupin Wham! me shokun e shkollës së mesme Andrew Ridgeley. Në vitin 1984, dyshja pati hitin e parë në të gjithë botën me “Wake Me Up Before You Go-Go”. Dy vjet më vonë, Michael vazhdoi solo, duke publikuar një album debutues të suksesshëm të quajtuar ‘Faith’, i cili ka shitur më shumë se 25 milion kopje në të gjithë botën. Në vitin 1998, Michael njoftoi se ishte gej pasi u arrestua për sjellje të pahijshme në një banjë publike. Michael vazhdoi të performonte dhe karriera e tij pati një rinisje në mesin e viteve 2000 me publikimin e albumit me hite më të mëdha Twenty Five. Ai vazhdoi turneun nëpër botë dhe dhuroi shumë nga koha dhe pasuria e tij për bamirësi. Michael vdiq nga sëmundja e zemrës dhe mëlçisë më 25 dhjetor 2016, në shtëpinë e tij në Angli në moshën 53 vjeç.

Jeta e hershme dhe Wham!

George Michael lindi si Georgios Kyriacos Panayiotou më 25 qershor 1963, në East Finchley, Londër, Angli. Një nga artistët kryesorë të muzikës së famshme në vitet 1980 dhe 1990, ai u rrit në Londër, ku zhvilloi pasionin e tij për muzikën në moshë të hershme. Ndërsa ishte në shkollë të mesme, Michael u miqësua me Andrew Ridgeley, me të cilin ndau një dashuri të muzikës pop dhe ata filluan të bëjnë muzikë së bashku. Nga disa raporte, Michael dhe Ridgeley ishin një dyshe e vështirë.

Duke braktisur shkollën e mesme, Michael dhe Ridgeley filluan një ska bend jetëshkurtër të quajtur Executive. Bendi luajti vetëm disa koncerte para se të shpërbëhej, por Michael dhe Ridgeley shpejt gjetën sukses. Në vitin 1982, ata bënë një kontratë regjistrimi me Innervision Records dhe u bënë të njohur si Wham! Albumi i tyre i parë, Fantastic!, u publikua në Mbretërinë e Bashkuar në 1982, dhe u ngjit në vendin nr. 4 në top listat atje (u lansua në Shtetet e Bashkuara vitin e ardhshëm). Me pamjen e tyre të bukur rinore, Wham! së shpejti zhvilloi një ndjekje të përkushtuar midis vajzave adoleshente.

Këngët: “Wake Me Up Before You Go-Go” dhe “Careless Whisper”

Me tingullin e tyre tërheqës, të ndikuar nga Motown, Wham! jetuan deri në titullin e albumit të tyre të dytë, Make It Big (1984). Ata shënuan hitin e tyre të parë numër një në Shtetet e Bashkuara me “Wake Me Up Before You Go-Go”. Hiti me tempo të lartë “Everything She Wants” dhe balada “Careless Whisper” gjithashtu arritën në krye të top listave të SHBA. Në 1984, Michael gjithashtu performoi në koncertin bamirës Band Aid me këngën “Do They Know It’s Christmas?” për të përkrahur lehtësimin e urisë në Etiopi. Michael dhe Ridgeley dhuruan gjithashtu të ardhurat e këngës të tyre të festave hit “Last Christmas” / “Everything She Wants” për përpjekjet bamirëse të Band Aid.

Një vit më vonë, më 7 Prill 1985, Wham! bëri historinë si grupi i parë pop perëndimor që performoi në Kinë.

Më 13 korrik 1985, Wham! interpretoi përsëri për të mbledhur fonde për urinë etiopiane në Live Aid, dhe ishte atje që Michael dhe Elton John kënduan klasikun e John “Don’t Let The Sun Go Down on Me”, në Wembley Stadium në Londër. Në këtë koncert historic performuan edhe yje të tjerë queer si David Bowie dhe Freddie Mercury me bendin e tij Queen.

Si këngëtar kryesor dhe tekstshkruesi kryesor, Michael u shfaq si ylli i grupit. Nuk vonoi shumë dhe ai shpërtheu vetë. Ai u largua pas regjistrimit të grupit në vitin 1986, Music from Edge of Heaven. Ndërsa nuk ishte aq i madh si hiti si përpjekjet e tyre të mëparshme, albumi kishte ende disa këngë të njohura, duke përfshirë “Where Did Your Heart Go?” dhe “I’m Your Man.”

‘Faith’

Si artist solo, Michael fitoi çmimin e tij të parë Grammy për një duet me ikonën e muzikës soul Aretha Franklin. Kënga e tyre, “I Knew You Are Waiting”, fitoi Performancën më të Mirë R&B nga një Duo ose Group me Vocal në 1987. Po atë vit, ai bëri një debutim mbresëlënës me Faith (1987). Në përpjekje për të hedhur imazhin e tij të zemrës adoleshente, ai shkoi për një pamje më alternative dhe queer, shpesh duke veshur një xhaketë lëkure dhe me mjekër vetëm disa ditore. Në muzikë, ai mori një drejtim më interesant edhe me albumin. Drejtuar pjesërisht nga titulli numër një, albumi arriti në krye të top listave të albumeve. Hitet e tjera përfshinin “Father Figure”, “Monkey” dhe “One More Try”.

Michael gjithashtu u njoh me polemika me një këngë tjetër në album – “I Want Your Sex”. Disa radio stacione në Shtetet e Bashkuara nuk pranuan ta lëshonin këngën për shkak të përmbajtjes së saj eksplicite, ndërsa të tjerët e lëshonin atë vetëm natën vonë për të njëjtën arsye. Pavarësisht censurës, Faith vazhdoi të shiste më shumë se 25 milion kopje në të gjithë botën dhe fitoi çmimin Grammy për Albumin e Vitit në 1988.

Duke vazhduar evolucionin e tij muzikor, Michael përfshiu elemente soul dhe jazz në këngët e tij në Listen Without Prejudice, Vol. 1 (1990) Albumi shfaqi disa hite, përfshirë “Praying for Time”. Duke u distancuar më tej nga imazhi i tij pop, ai zgjodhi të mos shfaqej në videoklipin për “Freedom 90”. Në vend të kësaj, videoklipi paraqiti modele të tilla si Naomi Campbell, Christy Turlington dhe Cindy Crawford.

Jeta personale dhe seksualiteti

Michael deklaroi se fantazitë e tij të hershme kishin të bënin me gratë, gjë që “më bëri të besoj se isha në rrugën e heteroseksualitetit”, por në pubertet ai filloi të fantazonte për burrat, të cilat më vonë tha se “kishin lidhje me mjedisin tim”. Në moshën 19 vjeç, Michael i tha Andrew Ridgeley se ai ishte biseksual. Michael i tha gjithashtu njërës prej dy motrave të tij, por ai u këshillua që të mos u tregonte prindërve të tij për seksualitetin e tij. Në një intervistë të vitit 1999 me The Advocate, Michael i tha Kryeredaktorit, Judy Wieder, se ishte “duke u dashuruar me një burrë që i dha fund konfliktit të tij për biseksualitetin”. “Unë kurrë nuk kam pasur një problem moral me të qenit gej”, i tha Michael. “Mendova se kisha rënë në dashuri me një grua dy herë. Pastaj u dashurova me një burrë dhe kuptova se asnjë nga ato gjëra nuk kishte qenë dashuri.”

Në 2004, Michael tha, “Unë kam fjetur me gra mjaft shumë në ditët kur kam qenë në Wham!, por kurrë nuk e ndjeva se mund të zhvillohej në një marrëdhënie sepse e dija që, emocionalisht, isha një homoseksual. Nuk doja të lidhesha me ta por më tërhiqnin. Pastaj u turpërova se mund t’i përdorja. Vendosa që duhej të ndaloja, gjë që e bëra kur fillova të shqetësohesha për AIDS, e cila po përhapej në Britani. Megjithëse gjithmonë kisha seks të sigurt, nuk doja te flija me një grua pa i thënë se isha biseksual. Ndjeva se do të ishte e papërgjegjshme. Në thelb, nuk doja të bëja atë bisedë të pakëndshme që mund të prishte momentin, kështu që ndalova të flija me ata “. Në të njëjtën intervistë, ai shtoi: “Nëse nuk do të isha me Kenny [i dashuri i tij në atë kohë], do të bëja seks me gra, pa diskutim”. Ai tha se besonte se formimi i seksualitetit të tij ishte “një gjë e ushqyer, përmes mungesës së babait tim i cili ishte gjithmonë i zënë me punë. Kjo do të thoshte se isha jashtëzakonisht afër nënës sime”, megjithëse ai deklaroi se “ka patjetër ata që kanë një predispozitë për të qenë gej në të cilin ambienti është i parëndësishëm. ” Në 2007 Michael tha se e kishte fshehur faktin se ishte gej për shkak të shqetësimeve se çfarë efekti mund të kishte mbi nënën e tij. Dy vjet më vonë, ai shtoi: “Depresioni im në fund të Wham! ishte sepse po filloja të kuptoja se isha gej, jo biseksual.”

Gjatë fundit të viteve 1980, Michael kishte një marrëdhënie me artisten e make-up Kathy Jeung, e cila u konsiderua për një kohë si “muza” e tij artistike dhe që u shfaq në videon “I Want Your Sex”. Michael më vonë tha se ajo kishte qenë e dashura e tij “e vetme me mirëbesim” dhe se ajo dinte për biseksualitetin e tij. Në 2016 Jeung reagoi ndaj vdekjes së Michael duke e quajtur atë një “mik të vërtetë” me të cilin ajo kishte kaluar “kohën më të mirë të jetës [së saj]”.

Në vitin 1992, Michael krijoi një marrëdhënie me Anselmo Feleppa, një stilist Brazilian i veshjeve të cilin e kishte takuar në koncertin Rock në Rio në 1991. Gjashtë muaj në lidhjen e tyre, Feleppa zbuloi se ai ishte HIV-pozitiv. Michael më vonë tha: “Ishte një lajm i tmerrshëm. Mendova se edhe unë mund të kisha sëmundjen. Nuk mund ta kaloja me familjen time sepse nuk dija si ta ndaja me ta – ata as nuk e dinin se isha gej.” Në 1993, Feleppa vdiq nga një hemorragji e trurit në lidhje me AIDS. Kënga e Michael, “Jesus to a Child”, është një homazh për Feleppa (Michael ia kushtoi vazhdimisht atij para se ta performonte live), siç është albumi i tij Older (1996). Në vitin 2008, duke folur për humbjen e Feleppa, Michael tha: “Ishte një kohë tmerrësisht dëshpëruese. U deshën rreth tre vjet për të mabjtur zi, pastaj pas kësaj unë humba nënën time. Ndihesha gati sikur isha i mallkuar.”

Në vitin 1996, Michael hyri në një marrëdhënie afatgjate me Kenny Goss, një ish-stjuardesë, trajner i tifozëve, dhe ekzekutiv i veshjeve sportive nga Dallas. Ata kishin një shtëpi në Dallas, një shtëpi të shekullit të 16-të në Goring-on-Thames, Oxfordshire, dhe një rezidencë prej 8 milion £ në Highgate, Londra e Veriut. Në fund të nëntorit 2005, u raportua se Michael dhe Goss planifikuan të regjistronin marrëdhëniet e tyre si një partneritet civil në Mbretërinë e Bashkuar, por për shkak të publicitetit negativ dhe turneut të tij të ardhshëm, ata i shtynë planet e tyre.  Më 22 gusht 2011, nata e hapjes së turneut të tij botëror në Symphonica, Michael njoftoi se ai dhe Goss ishin ndarë dy vjet më parë.

Homoseksualiteti i Michael u bë i njohur publikisht pas arrestimit të tij në prill 1998 kur u arrestua për sjellje të pahijshme në një toalet burrash në një park publik në Los Angeles, California. Pas incidentit, Michael bëri një paraqitje televizive në të cilën ai pranoi se ishte gej. Kishte pasur disa spekulime në lidhje me orientimin e tij seksual gjatë viteve, por kjo ishte deklarata e tij e parë publike për këtë çështje. Në vitin 2007, Michael tha “se fshehja e seksualitetit të tij e bëri atë të ndihej ‘mashtrues’, dhe dalja e tij e hapur përfundimtare, kur u arrestua në 1998, ishte një veprim në nënvetëdije i qëllimshëm”.

Në vitin 2012, Michael hyri në një marrëdhënie me Fadi Fawaz, një stilist i famshëm dhe fotograf i pavarur me seli në Londër. Ishte Fawaz ai që gjeti trupin e Michael në mëngjesin e Krishtlindjes 2016.

George Michael dhe i dashuri i tij Fadi Fawaz.

Muzika pas daljes hapur si gej

Përpjekja e tij e ardhshme muzikore ishte një koleksion i covers, Songs from the Last Century (1999). Ndërsa mori disa vlerësime pozitive, shitja e albumeve ngeci dhe ishte albumi i tij më i ulët në top listat në Mbretërinë e Bashkuar. Michael regjistroi disa këngë gjatë viteve të ardhshme, duke përfshirë një duet të vitit 2000 me Whitney Houston në këngën “If I Told You That”.

Michael lançoi ​​albumin e tij të katërt solo, Patience, në 2004. Në vend të top listave pop, ai gjeti sukses në top listat dance. “Flawless” dhe “Amazing” të dy shënuan mirë me adhuruesit e muzikës dance. Pas këtij albumi, Michael bëri komente në lidhje me heqjen dorë nga industria e muzikës, por pensionimi i tij i përfolur doli të ishte jetëshkurtër. A Different Story, një dokumentar për jetën dhe karrierën e Michael, u publikua në 2005.

Në shkurt 2006, Michael kishte një tjetër takim me ligjin dhe u arrestua nën dyshimin e substancave ilegale në Londër. Sipas një raporti në revistën Rolling Stone, këngëtari tha në një deklaratë se “është faji im, si zakonisht”. Disa muaj më vonë, Michael njoftoi se do të shkonte në turne për herë të parë në 15 vjet. Ai gjithashtu lançoi ​​një koleksion të këngëve të tij, të titulluar Twenty Five, në Mbretërinë e Bashkuar. Puna, e cila përfshinte disa materiale të reja, ishte një festë e 25 viteve të Michael në muzikë.

Ndihmoi Kosovën në 1999

George Michael kishte dhuruar 500,000 funta për Kosovën menjëherë pas luftës, në 1999.

Michael ka thënë në atë kohë se gjendja e vështirë e kosovarëve që u dëbuan nga shtëpitë e tyre ishte arsyeja kryesore për vendimin e tij për të mbështetur NetAid. NetAid ishte një nga tre koncertet e njëkohshme në Londër, New York dhe Gjenevë për të mbledhur miliona për refugjatët.

Kqyre edhe qito

Michael tha se ai pranoi të performonte në koncert pasi ai dëshiron që publiku në Mbretërinë e Bashkuar të kuptojë se njerëzit e Kosovës “ende kanë shumë nevojë për ndihmën tonë”.

Ai tha se shumë njerëz ishin kthyer në vendin e tyre pa shtëpi ose punë përpara një dimri të ashpër që po vinte.

“Edhe pse media ka humbur interesin për Kosovën, në përgjithësi ata ende kanë një kohë të vështirë e të dëshpëruar.

“Është në rregull për të qarë, por nëse nuk e vendos dorën në xhep, kjo është vetëm pjesë e argëtimit të mbrëmjes tënde. Ju gjithashtu mund të shikoni EastEnders. “

Koncerti i Wembley ka mbledhur para për refugjatët si në Kosovë ashtu edhe në Sudan.

Michael gjatë NetAid në Wembley këndoi Spinning The Wheel, Fastlove, Freedom 90 dhe Father Figure.

Rikthimi

Duke ringjallur karrierën e tij në Shtetet e Bashkuara në 2008, Michael bëri disa paraqitje, lançoi Twenty Five në gjithë shtetin dhe luajti me mysafirë në serinë televizive Eli Stone si një engjëll mbrojtës muzikor. Seria gjithashtu paraqiti disa nga hitet e tij klasike. Ai vazhdoi të performonte në finalen e serive të shfaqjes së konkursit muzikor popullor American Idol përpara se të niste një turne kombëtar në verën e vitit 2008.

Në prill 2011, Michael lëshoi ​​një cover të këngës së Stevie Wonder të vitit 1972, “You and I”, si një dhuratë Princit William dhe Kate Middleton para dasmës së çiftit. Në gusht të atij viti, kantautori filloi të interpretojë si pjesë e turneut të tij Symphonica, i cili përfundoi herët pasi Michael u sëmur me pneumoni disa muaj pas serialit. Vitin pasues, Michael interpretoi “Freedom! 90” dhe “White Light” në ceremoninë përmbyllëse të Lojërave Olimpike Verore 2012, të mbajtura në Londër.

Në maj të vitit 2013, Michael 49-vjeçar u dërgua me avion në një institucion mjekësor në Londër, Angli, pasi u përfshi në një aksident në autostradën M1 pranë St. Albans. Michael thuhet se ishte gjetur në vendin e aksidentit nga paramedikët dhe nuk ishte plagosur rëndë.

Në jetën e tij personale, Michael ishte në një lidhje 13-vjeçare me Kenny Goss që përfundoi në 2009. Michael filloi një marrëdhënie me stilistin e famshëm të flokëve Fadi Fawaz atë vit deri në vdekjen e parakohshme të ikonës pop në 2016. Në kohën e vdekjes së tij, Michael ishte duke punuar në Freedom, një dokumentar i dytë për jetën e tij, i cili u publikua në 2017.

Vdekja

Michael vdiq më 25 dhjetor 2016, në moshën 53 vjeç. Një autopsi më vonë zbuloi se ylli i muzikës pop kishte vdekur nga shkaqe natyrore në lidhje me sëmundjet e zemrës dhe mëlçisë. Partneri i Michael, Fawaz, e gjeti atë të vdekur në shtëpinë e tij në Oxfordshire mëngjesin e Krishtlindjes.

“Është me trishtim të madh që ne mund të konfirmojmë se djali, vëllai dhe shoku ynë i dashur George vdiq në paqe në shtëpi gjatë periudhës së Krishtlindjes,” lexoi një deklaratë nga publicisti i tij.

Pas vdekjes së tij, shumë bamirësi dhe individë postuan në mediat sociale në lidhje me veprimet bujare filantropike të Michael dhe se si ai shpesh dhuronte kohën e tij dhe pjesën më të madhe të pasurisë së tij në mënyrë anonime. Ylli i pop-it shmangu bërjen e titujve për veprimet e tij të shumta të mirësisë, të cilat përfshinin vullnetarizmin në një strehë për të pastrehët, pagimin e trajtimeve të pjellorisë së një gruaje dhe vënien e një kameriereje mijëra dollarë për ta ndihmuar atë të paguante borxhet e shkollës së saj infermiere. Ai gjithashtu në mënyrë anonime dha miliona dollarë për bamirësi, duke përfshirë Childline, një shërbim këshillimi për fëmijët në Mbretërinë e Bashkuar “Askush jashtë bamirësisë nuk e dinte se sa shumë u dha fëmijëve më të prekshëm të kombit”, tha Dame Esther Rantzen, themeluesi i bamirësisë, në një intervistë me shtypin britanik ITN.

© 2020 Dylberizm - Të gjitha të drejtat e rezervuara

Scroll To Top