Tu e lexu qitash
Aktivistja ruse LGBTQ+ përballet me gjashtë vjet burg për vizatimet e vaginës

Aktivistja ruse LGBTQ+ përballet me gjashtë vjet burg për vizatimet e vaginës

Gjyqi ka filluar kundër Yulia Tsvetkova, një artiste dhe aktiviste e akuzuar për shkeljen e ndalimit të Rusisë për “propagandën” LGBTQ+ duke postuar art të bazuar me vagina në internet. Nëse dënohet, Tsvetkova mund të dërgohet në burg deri në 6 vjet.

Rasti, i cili është përshkruar si “kafkaesk” nga grupi i të drejtave të njeriut Amnesty International, filloi në 2019 kur autoritetet arrestuan Tsvetkova në lidhje me një grup që ajo drejtoi në VKontakte, një faqe e njohur e mediave sociale ruse. Tsvetkova postoi ilustrime të “stilizuara” të vaginave, sipas Associated Press, për të cilat autoritetet pretendojnë se janë pornografike.

27-vjeçarja gjithashtu është akuzuar për shkelje të një ligji të vitit 2013 të nënshkruar nga Presidenti Vladimir Putin që ndalon përhapjen e informacionit mbi “marrëdhëniet jo-tradicionale” tek të miturit. Miratimi i këtij ligji ka çuar në një rritje të sulmeve anti-LGBTQ+ të krimit të urrejtjes që kur u miratua 8 vjet më parë.

Mbetet e paqartë nëse autoritetet besojnë se ndalimi i “propagandës” vlen për imazhet e vaginës që Tsvetkova thuhet të ketë postuar. Por përveç anëtarësimit të saj në një grup “Vagina Monologues” në VKontakte, ajo është gjithashtu një aktiviste e njohur LGBTQ+ dhe mund të jetë avokimi i saj në internet për të drejtat e njeriut që tërhoqi vëmendjen e prokurorëve.

Kjo nuk është hera e parë që Tsvetkova përballet me vëzhgim sipas ligjeve diskriminuese të Rusisë. Në vitin 2019, ajo drejtoi një shfaqje që kritikonte stereotipat gjinorë të titulluar Blu dhe Rozë në festivalin Color of Shaffron, një panair arti për fëmijët në qytetin lindor rus të Komsomolsk-on-Amur, dhe autoritetet thuhet se detyruan ngjarjen të mbyllej në tërësi për shqetësimet që organizatorët ishin “duke u përpjekur të mbanin në mënyrë të paligjshme një ngjarje LGBT”, sipas Gazetës Art.

Megjithëse shfaqja u mbajt për një turmë të vogël në kundërshtim me autoritetet ruse, Tsvetkova është gjobitur dy herë me ndalimin e “propagandës”. Ajo u detyrua 780 dollarë në 2019 për drejtimin e një grupi mbështetës në internet për njerëzit LGBTQ+ dhe 658 dollarë verën e kaluar për një vizatim që përshkruante familje të dashura të të njëjtit seks.

Pas dënimit të saj më të fundit, Tsvetkova u vendos në arrest shtëpiak për 4 muaj. Megjithëse Amnesty International raporton se ai u lirua në mars, ajo ende “mbetet nën kufizime të rrepta të udhëtimit”, sipas organizatës.

Kqyre edhe qito

Për më tepër, Tsvetkova dhe nëna e saj, Anna Khodyreva, thonë se ata u janë nënshtruar kërcënimeve me vdekje që nga arrestimi fillestar. Duke folur për Associated Press këtë javë, Khodyreva përshkroi frikën në të cilën ata tani jetojnë. “Unë jam akoma duke shikuar prapa derës” tha ajo. “Policia ka sulmuar kaq shumë herë sa nuk jam gati që fëmijët të përfshihen në këtë sakatim.”

Ndërsa çështja e Tsvetkova fiton vëmendjen ndërkombëtare, figura të ndryshme publike në Rusi dhe jashtë kanë ofruar mbështetje për çështjen e saj – përfshirë Vladimir Pozner, një gazetar i njohur televiziv, i cili foli kundër akuzave. Përveç kësaj, delegacioni i Bashkimit Evropian në Rusi tha se ata po ndjekin nga afër situatën. Ata u bënë thirrje zyrtarëve të heqin dorë nga çështja dhe konfirmuan se “persekutimi i saj lidhet me pozicionin e saj publik si një aktiviste LGBT”, siç citohet nga Associated Press.

Një gjykatës i lidhur me çështjen vendosi që procedimet, të cilat po mbahen në Gjykatën Qendrore të Rrethit Komsomolsk-on-Amur, do të jenë të mbyllura për media.

© 2020 Dylberizm - Të gjitha të drejtat e rezervuara

Scroll To Top