Tu e lexu qitash
Komuniteti queer në Afrikën e Jugut kërkon drejtësi pas rritjes të krimeve të urrejtjes

Komuniteti queer në Afrikën e Jugut kërkon drejtësi pas rritjes të krimeve të urrejtjes

Lonwabo Jack, një 22-vjeçar gej, u vra në Kejptaun, Afrikë e Jugut të dielën, sipas policisë. Jack, i cili ishte jashtë me miqtë e tij duke festuar ditëlindjen e tij, u sulmua seksualisht dhe u godit me thikë për vdekje në Nyanga, një qytet në Kepin Perëndimor, një vendbanim me gati 58,000 njerëz.

Babai i tij, Mzwabantu, e mbante mend Jack-un si një “fëmijë të mirë” i cili ishte “gjithmonë i rrethuar nga miqtë e tij dhe i pëlqente argëtimi dhe kohërat e mira”, shkruan platforma them.

“Ai ishte një fëmijë i qetë dhe nuk thoshte disa nga gjërat që përjetonte sepse ai ndjehej sikur mund të merrej me ta ashtu si çdo burrë tjetër”, tha ai për faqen e lajmeve të Afrikës së Jugut Independent Online. “Sidoqoftë, kur ai na tha se ishte përdhunuar, ne e dinim si prindër të tij se duhej të merrnim një qëndrim.”

“Është pikëlluese të lindësh një fëmijë dhe gjithashtu t’i varrosësh ata,” shtoi Mzwabantu.

Një i dyshuar për vrasjen e Lonwabo thuhet se u arrestua pas një hetimi policor. Një përfaqësues i Shërbimit Policor të Afrikës së Jugut nuk identifikoi një të dyshuar, por pretendoi në komentet për faqen e internetit Eyewitness News se një individ 17-vjeçar “u kap herët këtë mëngjes”.

“Ai pritet të paraqitet në Gjykatën e Magjistraturës Athlone pasi të jetë akuzuar për vrasje,” tha oficeri i ndërlidhjes së mediave Noloyiso Rwexana.

Shkallëzimi i krimeve të urrejtjes kundër Afrikanëve të Jugut LGBTQ+ ka nxitur shqetësim dhe protesta nga aktivistët dhe organizatat lokale të komunitetit LGBTQ+. Sipas PinkNews, Jack besohet të jetë personi i katërt LGBTQ+ i vrarë në vend në më pak se një muaj.

Aktivistët LGBTQ+ mbajtën një protestë të premten në Shtëpitë e Parlamentit në Kejptaun. Protestuesit kërkuan që qeveria e vendit të ndërmarrë veprime për të adresuar valën e dhunës anti-LGBTQ+ dhe për të thirrur posaçërisht për drejtësi në rastin e Andile “Lulu” Ntuthela, një 40-vjeçar gej i cili u vra kohët e fundit në Kepin Lindor. Siç raportoi PinkNews, trupi i Ntuthela u zbulua në një varr të cekët 11 ditë pasi ai u vra. I dyshuari, i cili është 28 vjeç, nuk është përmendur në raportimet e mediave.

Grupi gjithashtu dorëzoi një memorandum në parlament, në të cilin ata bënë thirrje për veprim të shtuar të qeverisë përballë këtyre krimeve të urrejtjes, si dhe për ndëshkime më të ashpra për shkelësit e ligjit dhe për zhvillimin e zgjidhjeve afatgjata.

“Ne po bëjmë thirrje për drejtësi për Lulu dhe për persona të tjerë queer që kanë vuajtur nga duart e këtij vendi në mënyrat më brutale,” tha Kamva Gwana, një përfaqësues i grupit Drejtësia për Lulu. “Ne duam që të merren me krimet e urrejtjes. Ne besojmë se shërbimi policor është queerfobik dhe ne jemi lodhur duke iu lutur publikut dhe qeverisë për ndryshim. “

Organizatorët lokalë po bëjnë thirrje për një marshim tjetër paqësor për nder të Lonwabo të enjten. “Komuniteti në Nyanga do të sigurojë që drejtësia të vihet në shërbim të vetvetes,” shkroi të hënën aktivisti Tutu Zondo në Twitter.

Përveç Ntuthela dhe Jack, dy burra të tjerë gejë janë gjetur të vrarë në muajin e kaluar: Nathaniel Mbele, i cili u gjet i vrarë me thikë në një park afër qytetit të Vanderbijlpark dhe Sphamandla Khoza, i cili u gjet i plagosur me thikë dhe i rrahur në Durban.

Organizatat lokale të avokimit LGBTQ+, duke përfshirë Aleancën Gej dhe Lezbike të Afrikës së Jugut (GLASA) dhe Iranti, po i kërkojnë parlamentit të miratojë një ligj mbarëkombëtar të krimeve të urrejtjes pas këtyre vrasjeve. I njohur si Ligji për Parandalimin dhe Luftimin e Krimeve të Urrejtjes dhe Gjuhëve të Urrejtjes të vitit 2018, ligji do të shtonte dënime të zgjeruara për krimet e paragjykimeve në bazë të karakteristikave të tilla si “gjinia ose identiteti gjinor”, “statusi i HIV” dhe “seksi”, nga të cilat kjo e fundit përfshin orientimin seksual dhe identitetin interseks.

Projekt-ligji u hartua për herë të parë në 2016 dhe ndërsa mori miratimin e parlamentit në 2018, ende nuk është finalizuar dhe miratuar për shkak të ngecjes nga kritikët që thonë se ai do të pengonte lirinë e fjalës.

Ndërsa një raport i vitit 2020 nga Human Dignity Trust vuri në dukje se mbledhja e të dhënave për krimet e urrejtjes anti-LGBTQ+ në Afrikën e Jugut është e rrallë, legjislacioni mund të shkojë shumë drejt zgjerimit të burimeve për grupet në nevojë. Organizata jofitimprurëse e Mbretërisë së Bashkuar gjeti një prevalencë të lartë të dhunës së bazuar në identitet, duke vërejtur se 49% e njerëzve të zezë LGBTQ+ në Afrikën e Jugut “ka të ngjarë të njohin dikë që është vrarë” për shkak se ishin queer ose transgjinor.

Ndërsa avokuesit shpresojnë që autoritetet qeveritare do të ndërhyjnë, të tjerët janë më pak optimistë. Gwana pretendoi se Afrikës së Jugut i mungojnë “ndërhyrjet institucionale… për të parandaluar këto krime”, duke bërë thirrje për “përfaqësim dhe ndërgjegjësim ndaj realiteteve dhe nevojave tona si një komunitet” për të kuptuar plotësisht fushën e çështjes.

“Identitetet queer të zezë jetojnë në margjinat e respektit në këtë vend dhe zvogëlohen në karikaturat e argëtimit në çdo shikueshmëri dhe përfaqësim që na jepet,” tha ai për Independent Online.

“Fatkeqësia e komunitetit tonë është një njollë e përgjakshme që përhapet në demokracinë tonë kushtetuese dhe lidershipin tonë,” shtoi Iranti në një deklaratë. “Ne kemi parë një rrjedhë konferencash, punëtorish, ekipesh detyrash dhe deklaratash në dukje të pafundme, por me të vërtetë ka pasur pak veprim. … Jemi lodhur nga fjaltët. Jemi lodhur nga premtimet. Jemi lodhur nga justifikimet. ”

Kqyre edhe qito

© 2020 Dylberizm - Të gjitha të drejtat e rezervuara

Scroll To Top