Tu e lexu qitash
Fushatat bamirëse mbledhin mijëra për të ndihmuar njerëzit LGBTQ+ në Afganistan

Fushatat bamirëse mbledhin mijëra për të ndihmuar njerëzit LGBTQ+ në Afganistan

Një GoFundMe po organizohet për të mbështetur afganët LGBTQ+ në vazhdën e marrjes së vendit nga ana e talebanëve, pasi grupet e margjinalizuara ka të ngjarë të përballen me persekutimin në rritje nga qeveria e sapo imponuar, nëse nuk janë në gjendje të ikin.

Një përpjekje për financimin e njerëzve të nisur të premten tashmë ka mbledhur mbi 33,000 dollarë, të cilat organizatorët synojnë t’i dërgojnë drejtpërdrejt tek Afganët LGBTQ+ për t’i ndihmuar ata të kenë qasje në dokumentet e nevojshme, të paguajnë për udhëtimet dhe të përballojnë strehim të përkohshëm nëse largohen nga vendi.

Fushata u krijua nga shkrimtari australian Bobuq Sayed, i cili është me origjinë afgane dhe miqtë e tyre Qais Munhazim, Wazina Zondon dhe Ahmad-Bilal Askaryar, sipas PinkNews.

Sayed tha se fushata lindi nga dëshira për të ndihmuar komunitetin afgan LGBTQ+, të cilët kanë pak shërbime mbështetëse dhe janë në shënjestër nga talebanët.

“Ka shumë pak mundësi për siguri dhe strehim në dispozicion për afganët,” i tha Sayed revistës australiane Star Observer. “Zbulimi dhe/ose të qenit i dukshëm si queer është mjaft i rrezikshëm për momentin, veçanërisht në procesin e mundimshëm të kalimit të kufijve për të kërkuar azil.”

Ndërsa miqtë kërkojnë të ndihmojnë afganët LGBTQ+ përmes mbështetjes direkte financiare, ata janë përballur me kundërshtimin e GoFundMe, e cila fillimisht bllokoi faqen. Platforma i ka kërkuar grupit të transferojë fondet në një bamirësi, në vend që t’i përdorë ato për mbështetje të drejtpërdrejtë. Një nga organizatorët e fondit ka lindur në Afganistan dhe është i lidhur me rrjetet LGBTQ+ brenda vendit që kanë nevojë për mbështetje materiale, tha Sayed për Star Observer.

Fushata të ngjashme janë shfaqur edhe ditët e fundit, të organizuar nga miqtë dhe familja e afganëve të cilët kanë nevojë urgjente për evakuim. Pasi ushtria amerikane i dha fund pushtimit të saj prej gati dy dekadash të vendit në fillim të këtij viti, talebanët e rimorën vendin brenda 10 ditëve. Grupi radikal kryengritës, i cili u rrëzua nga pushteti në 2001 pas sulmeve të 11 shtatorit, kishte arritur të dielën në Kabul, kryeqytetin e vendit dhe zonën më të madhe metropolitane, pasi kishte pushtuar pothuajse të gjitha qytetet e tjera të mëdha.

Afganët, veçanërisht gratë, pakicat fetare, personat LGBTQ+ dhe të tjerë që janë në rrezik të veçantë të persekutimit nga talebanët, mbushën aeroportet në kërkim të një fluturimi në përgjigje të marrjes së shpejtë të kontrollit. Fluturimet rifilluan të martën pasi u ndaluan përkohësisht.

Njerëzit LGBTQ+ tashmë përballen me një klimë armiqësore në Afganistan dhe mund të përballen me izolimin nga familja dhe miqtë, të humbasin punën e tyre, ose më keq nëse largohen. Por me zbatimin e sundimit talebanë, shumë kanë frikë se kushtet do të kthehen nga e keqja në vdekjeprurëse.

Në korrik, një gjykatës taliban i tha gazetës gjermane Bild se individët që zbulohen se bëjnë seks homoseksual do të goditen me gurë ose shtypen nga një mur 10 metra. Këto ndëshkime specifike rrjedhin nga interpretimi i vendit i ligjit të Sheriatit, i cili përfshin një dënim të mundshëm me vdekje për homoseksualitetin. Megjithëse talebanët janë përpjekur të përkufizohen sot si më të moderuar se herën e fundit që sundoi vendin, nga viti 1996 deri në vitin 2001, aktivistët ende kanë frikë nga goditjet për të drejtat LGBTQ+ dhe të drejtat e grave nën qeverinë e re, e cila më parë i ndalonte gratë nga arsimi ose punësimi.

“Shumë kanë frikë nga një rikthim në epokën e mëparshme nën sundimin taleban njëzet vjet më parë, kur gratë nuk u lejuan në shkollë vitin e kaluar, muzika dhe vallëzimi u ndaluan, dhe therja e pakicës Hazaras, njerëzve LGBT për “akte imorale” ishte e zakonshme,”, tha Sayed për Star Observer.

Grupet e avokimit në të gjithë globin po u bëjnë thirrje qeverive të tyre të mbështesin refugjatët LGBTQ+ ndërsa përpiqen të largohen nga vendi. ILGA World, Human Dignity Trust dhe OutRight Action International lëshuan një deklaratë të përbashkët duke shpallur se “detyrimi moral” ndërkombëtar për të mbrojtur “personat e cenueshëm nga dëmtimi dhe dhuna”, përfshirë refugjatët LGBTQ+ dhe azilkërkuesit.

Charbel Maydaa nga ILGA Asia, e cila kryesoi deklaratën, i tha Washington Blade se grupi aktualisht po punon për të gjetur strehimore për personat LGBTQ+ në Afganistan para largimit të tyre nga vendi.

Organizata kanadeze Rainbow Railroad, e cila ndihmon njerëzit LGBTQ+ të shpëtojnë nga persekutimi dhe dhuna e sponsorizuar nga shteti në të gjithë botën, theksoi nevojën e përmirësimit të mbështetjes së qeverisë për refugjatët LGBTQ+ në një deklaratë. Organizata parashtron më shumë se 3,000 deri në 4,000 kërkesa për ndihmë në të gjithë botën çdo vit dhe ka marrë më shumë se 50 kërkesa nga Afganistani vetëm këtë vit.

“Pavarësisht nëse bëhet fjalë për goditje të sponsorizuara nga shteti ndaj personave LGBTQI+ në Gana ose Uganda, kriza e vazhdueshme e emigrantëve në Venezuelë, apo refugjatët në Kenia dhe Turqi që ende presin zhvendosjen, ne duhet të rifillojmë menjëherë zhvendosjen e refugjatëve LGBTQ+,” tha Kimahli Powell, drejtor ekzekutiv në Rainbow Railrode, në një deklaratë.

Qeveria kanadeze ka premtuar se do të rivendosë 20,000 afganë të evakuuar, me një fokus të veçantë në grupet e cenueshme, përfshirë gratë lidere, minoritetet fetare të persekutuara, gazetarë dhe njerëz LGBTQ+. Kryeministri kanadez Justin Trudeau ka dënuar dhunën dhe tha se mbi 500 afganë kanë mbërritur tashmë në Kanada, siç raportoi transmetuesi publik CBC të hënën.

Të dy ILGA Asia dhe Rainbow Railroad përgëzuan qeverinë Trudeau për këtë përpjekje dhe inkurajuan qeveritë e tjera që të ndjekin shembullin.

As Kombet e Bashkuara dhe as Shtëpia e Bardhë nuk kanë përmendur afganët LGBTQ+ në deklaratat e tyre zyrtare në lidhje me krizën. Në një deklaratë, Presidenti Joe Biden njoftoi synimin për të transferuar qytetarët amerikanë të vendosur në Afganistan jashtë vendit, si dhe grupe të tjera të cenueshme, përfshirë “Afganët të cilët përndryshe janë në rrezik të madh”. Megjithatë, është e paqartë se kush përfshihet në atë kategori.

Presidenti është përballur me kritika nga të dy anët e rreshtit për trajtimin e tij të krizës dhe për vazhdimin e tërheqjes së trupave amerikane nga Afganistani. Biden ka qenë i palëkundur në mbrojtjen e vendimit të tij për të tërhequr forcat ushtarake nga vendi i okupuar.

Kqyre edhe qito

© 2020 Dylberizm - Të gjitha të drejtat e rezervuara

Scroll To Top