Tu e lexu qitash
10 Filma që po shfaqën në vitin 2023 me një përfaqësim të madh të personave LGBTQ+

10 Filma që po shfaqën në vitin 2023 me një përfaqësim të madh të personave LGBTQ+

Filmat me përfaqësim LGBTQ+ janë vazhdimisht në rritje dhe filmat që debutojnë gjatë vitit 2023 po dëshmojnë se nuk janë përjashtim.

Teksa media queer ka bërë përparime të mëdha viteve e fundit, ende mund të jetë e vështirë të gjesh filma me përfaqësim queer që janë të spikatur dhe të saktë për përvojën e personave queer. Viti 2022 ishte një vit i mirë për filmat queer, por edhe ky vit ka gjithashtu një sasi të mirë filmash queer në horizont.

Skema e filmave queer të vitit 2023 përfshin një përzgjedhje të larmishme të llojeve dhe zhanreve të filmave, duke përfshirë filma të shkurtër, animacion, horror, triller, romancë, biografi dhe shumë të tjera. Pavarësisht se cila është shija e një shikuesi, ka një film me përfaqësim LGBTQ+ që del në vitin 2023 që ka plotësuar preferencat e tyre të filmit.

10. “Nimona” është një film i animuar queer që më në fund po kalon rrugën drejt ekranit

Nimona” ka pasur një rrugë të gjatë dhe të trazuar gjatë periudhës së zhvillimit dhe prodhimit. Blue Sky ishte studioja e fundit që zhvilloi filmin e animuar, por kur Disney fitoi studion, ata u mbyllën dhe “Nimona” së bashku me të. Për fat të mirë, Netflix e shpëtoi filmin dhe më në fund pa dritën e ditës në verën e vitit 2023.

“Nimona” është një adaptim i një novele grafike që ndjek një të re që ndryshon forma të quajtur Nimona, ndihmëse e një zuzari. Ajo duhet të ndihmojë armikun e mentorit të saj, një kalorës i inkuadruar për një krim që ai nuk e ka kryer, dhe ajo kupton se përbindëshi që ai do të vrasë mund të jetë vetë Nimona. Filmi përmban personazhe kryesore queer dhe një protagonist që ndryshon formën që përqafon rrjedhshmërinë gjinore dhe e përdor atë si një superfuqi.

9. ‘’Good Grief’’ është debutimi i parë regjisorial i Dan Levy

“Good Grief” është projekti i fundit nga aktori i njohur queer Dan Levy. Filmi i Netflix-it do të jetë debutimi regjisorial i Levy dhe është një film komedi melankolik që eksploron pikëllimin në marrëdhëniet ndërpersonale. Personazhi i Levy-t, Marc, humb nënën e tij dhe zotohet në një martesë me të cilën është rehat për të shpërqendruar veten nga procesimi i humbjes së tij. Megjithatë, vdekja e papritur e bashkëshortit e detyron atë të përballet me ndjenjat e tij.

Shumë shpesh, filmat që përfshijnë personazhe queer dhe temën e pikëllimit i traumatizojnë pa nevojë ata për një vlerë shokuese. Good Grief e kthen këtë dhe vendos një person queer në krye të tregimit të një historie për veçantinë e pikëllimit queer.

8. “Femme” është një triller rreth hakmarrjes për marrjen e drejtësisë

“Femme”, fillimisht një film i shkurtër i nominuar për BAFTA 2021, është përshtatur si një film me metrazh të plotë që i ka entuziazmuar fansat. I shitur si një triller me një mbretëreshë drag rreth hakmarrjes, ai ndjek një mbretëreshë drag të re të quajtur Jules, e cila është viktimë e një krimi poshtërues të urrejtjes që i shkatërron jetën. Më pas ai ndeshet me një nga sulmuesit e tij në një sauna të gejëve dhe zemërohet, duke filluar një komplot rrëqethës hakmarrjeje në Prestonin thellësisht person të mbyllur.

Ky film, debutuar në shkurt, bazohet në temat e të zemërimit queer dhe rimarrjes së pushtetit tuaj, pasi ju është marrë jo vetëm nga një shtypës, por edhe nga një shoqëri që lejon që të kultivohet kjo lloj urrejtjeje.

7. “Knock At The Cabin” mund të jetë filmi më i madh queer i vitit 2023

Knock At The Cabin” është një nga filmat më të njohur LGBTQ+ të publikuar sivjet. Filmi horror psikologjik M. Night Shyamalan është filmi i tij i parë me vlerësim R që nga viti 2008. Ai ndjek një familje që ka shkruar në pushime e të zënë rob nga katër të panjohur gjithsej, të cilët u paraqesin atyre një zgjedhje të tmerrshme për të shmangur apokalipsin. Familja duhet të vendosë se çfarë ata besojnë se është e vërtetë për t’i mbijetuar takimit të tmerrshëm.

Familja protagoniste e filmit ka dy baballarë, të luajtur nga Jonathan Groff dhe Ben Aldridge. Përveç këtyre dy yjeve, filmi ka aktorë të shquar Dave Bautista dhe Rupert Grint në kastin e tij të grumbulluar. Me rritjen e zhanrit queer horror, ky film është një shtesë popullore në listën e zhanrit. 

6. “Eileen” është një histori misterioze queer rreth dëshirave të ndaluara

“Eileen është një përshtatje e romanit popullor të autores Ottessa Moshfegh. Filmi është një dramë-mister që ndjek një grua të quajtur Eileen e cila është bllokuar me jetën e saj duke u kujdesur për babain e saj alkoolist, ish-polic dhe duke punuar si sekretare në një qendër paraburgimi për të mitur. Ajo bie në një marrëdhënie intensive me një kolege që e nxit atë të eksplorojë dëshirat e fshehura, por kjo kolege po fsheh sekrete të errëta nga shoqja e saj e re.

Thomasin McKenzie luan rolin e personazhit të titullit të filmit, ndërsa Anne Hathaway luan  shoqen e saj të re misterioze Dr.Rebecca St. Filmi  doli në treg më 21 janar dhe është një nga publikimet e para të filmave queer të vitit 2023.

5. “My animal” është një histori tmerri safike shtazore

“My animal” është një film horror queer fillimisht i shfaqur në festivalin  Sundance në janar. Paramount e ka marrë tashmë atë për të drejtat e shpërndarjes globale, kështu që në shtator, filmie ka arritur një audiencë më të gjerë pas shfaqjes në kinematë botërore. Filmi përqendrohet në një portier të hokej të përjashtuar  me emrin Heather, i luajtur nga Bobbi Salvör Menuez, i cili bie në dashuri me një patinator të sapoardhur të quajtur Jonny, të luajtur nga Amandla Stenberg. Përdersia marrëdhënia thellohet, Heather duhet të luftojë me sekretet e errëta dhe të mbajë bishën brenda.

Filmat horror queer priren të jenë shumë të popullarizuar në mesin e fansave dhe “My Animal” ka gjetur një audiencë të përkushtuar kur  debutoi këtë vit.

4. “Marry My Dead Body” është një film drithërues dhe qesharak në gjuhë të huaj

“Marry My Dead Body” është një film komedi me tematikë mbinatyrore tajvaneze, i cili paraqet një polic paragjykues, të luajtur nga Greg Hsu, që aksidentalisht zotohet në një martesë të rregulluar me një fantazmë mashkull së fundmi të vdekur, të luajtur nga Austin Lin. Polici refuzon martesën dhe kjo gjë i shkakton fat të keq, duke përfshirë ngatërrimin e çështjes së një kolegu. Ai nuk ka zgjidhje tjetër veçse të punojë me bashkëshortin e tij fantazmë për të zgjidhur çështjen që ngatërroi dhe për t’u hakmarrë për vdekjen e të shoqit, në mënyrë që martesa paranormale të merr fund.

Filmat në gjuhë të huaj po bëhen gjithnjë e më të popullarizuar në Shtetet e Bashkuara për shkak të rritjes së qasjes në shërbimet e transmetimit si Netflix, me katalogë të ndryshëm ndërkombëtarë dhe opsione të titrave dhe dublimit. Filmi u shfaq në Tajvan më 10 shkurt. 

3. Filmi muzikor “The Color Purple”  i jep jetë të re romanit klasik

“The Color Purple” ka jetuar shumë jetë. Është një roman fitues i çmimit Pulitzer nga Alice Walker, që u përshtat në një film të bërë nga Stephen Spielberg, një film muzikor i mrekullueshëm, dhe tani në vitin 2023, u përshtatet në një film. Historia e “The Color Purple” ndjek një vajzë të quajtur Celie në Xhorxhi në rurale të fillimit të shekullit të 20-të, e cila rritet dhe e gjen veten gjatë rrjedhës së shumë marrëdhënieve dhe përvojave të ndryshme të jetës.

Tematika të qenit queer në romanin e Alice Walker është e pamohueshme, megjithëse u fshi në përshtatjen e Spielberg. Fatmirësisht ai u rifut në muzikal dhe do të jetë i pranishëm edhe një herë në filmin muzikor kur të debutojë më 20 dhjetor.

2. “Strange Way Of Life” është një film perëndimor queer i shumëpritur

“Strange Way Of Life” është një projekt pasioni për regjisorin Pedro Almodóvar. Filmi është një film perëndimor me metrazh të shkurtër ku luajnë të mëdhenjtë e Hollivudit, Ethan Hawke dhe Pedro Pascal. Pedro Pascal luan Silva, një pushkatar që pas 25 vjetësh viziton mikun e tij të vjetër Sherif Jake, të luajtur nga Ethan Hawke. Megjithatë, Sherif Jake ka motive të tjera për të parë mikun e tij të vjetër sesa të shkojë në korsinë e kujtesës.

Almodóvar ka pritur shumë vite për të bërë filmin e tij western queer, që kur ishte refuzuar në Brokeback Mountain për shkak të vizionit të tij shumë të pistë. Tani ai më në fund ai e realizoi vizionin e tij. Filmi u dha premierë në Festivalin e Kanës në maj.

1. “Rustin” po tregon një storie queer pothuajse të fshirë nga historia

“Rustin” është një film i zhanrit biografi i Baynard Rustin, një aktivist për të drejtat civile të homoseksualëve, i cili organizoi marshimin e vitit 1963 në Uashington. Megjithatë, ai shpesh është fshirë nga Lëvizja për të Drejtat Civile për identitetin e tij krenar si homoseksual. Colman Domingo do të luajë Baynard Rustin, i shoqëruar nga yje të tillë si CCH Pounder, Chris Rock, Audra McDonald, Jeffrey Wright dhe shumë të tjerë.
Filmi është planifikuar të dalë në Netflix në nëntor dhe është prodhuar nga kompania e prodhimit Higher Ground Productions të ish-Presidentit të Shteteve të Bashkuara Barack Obama dhe gruas së tij Michelle Obama.


Artikulli fillimisht është publikuar CBR dhe është përkthyer nga Dylberizm.

Kqyre edhe qito

© 2020 Dylberizm - Të gjitha të drejtat e rezervuara

Scroll To Top