Portreti i Miss Drag Afrika e Jugut fiton vendin e dytë në çmimin World Press Photo

Një fotografi mahnitëse e Miss Drag Afrika e Jugut Belinda Qaqamba Ka-Fassie ka shënuar një çmim të madh në 63-vjetorin e garës vjetore nga World Press Photo.

Portreti i bërë nga Lee-Ann Olwage, e përshkruar si një “tregimtare vizuele nga Afrika e Jugut”, tregon një performues drag që pozon në një shisanyama – një hapësirë ​​e komunitetit ku gratë gatuajnë dhe shesin mish — në Khayelitsha, afër Cape Town.

Titulluar “Black Drag Magic”, fotografisë iu dha Çmimi i 2-të në kategorinë e Portreteve. U krijua si një bashkëpunim midis Olwage, Ka-Fassie dhe njerëzve të tjerë të zi, queer, me gjini jo-konforme dhe transgjinorë.

Qëllimi i projektit është të “dekolonizojë kulturën drag dhe të gjejë një shprehje veçanërisht tërheqëse afrikane” dhe “të nxjerrë në pah nevojën e komunitetit lezbik, gej, biseksual, trans, queer (LGBTQ +) të Afrikës për të gjetur identitetin e tyre pa marrë parasysh prejardhjen e tyre , dhe të rimarr hapësirën publike në një komunitet ku ata janë subjekt i diskriminimit, ngacmimit dhe dhunës. “

Olwage shkoi në Facebook mbi çmimin prestigjioz dhe për të falënderuar subjektin dhe bashkëpunënimin e saj me Belindan. “Ndihem tepër mirënjohëse për t’u festuar për punën time nga World Press Photo midis kaq shumë fotografësh të mahnitshëm!” tha ajo.

“Unë jam përgjithmonë mirënjohëse për privilegjin e të pasurit qasje në botën dhe historinë e dikujt dhe për të punuar në histori për të cilat ndjehem e apasionuar pas. Faleminderit Belinda Qaqamba Fassie për besimin tuaj në këtë bashkëpunim. Shpresoj se kjo fotografi feston personin e pabesueshëm që ju jeni në çdo mënyrë të mundshme!” shtoi Olvage.

Ka-Fassie, një ish-Miss Gay Western Cape, u kurorëzua Miss Drag Afrika e Jugut 2019 në tetor të vitit të kaluar. Duke u identifikuar si genderqueer, Ka-Fassie studion Edukimin në Universitetin Stellenbosch.

Në një intervistë për MambaOnline, Qaqamba Ka-Fassie e përshkroi kulturën drag si “një art të personalizuar i cili automatikisht e bën atë një deklaratë politike.” duke shtuar: “Drag-u im është artivizmi im, flet për aktivizmin dhe avokimet e mia. Unë përfaqësoj një lloj tjetër të drag-ut që frymëzohet nga gjendja njerëzore dhe dua që mbretëreshat drag që e shohin veten përmes meje të hapen drejt dritës dhe të jenë të dukshme.”

Fituesi i përgjithshëm i Konkursit të World Press Photo 2020 ishte fotografia e Yasuyoshi Chiba “Straight Voice” e cila tregon një djalë të ri, të ndriçuar nga telefonat mobil, duke recituar poezi proteste ndërsa demonstruesit brohorasin parulla që bëjnë thirrje për sundim civil, gjatë një proteste në Khartoum, Sudan, më 19 qershor 2019.

Kqyre edhe qito

© 2020 Dylberizm - Të gjitha të drejtat e rezervuara

Scroll To Top