Tu e lexu qitash
Deputetët e veshur me ngjyrat e ylberit LGBTQ+ protestojnë kundër presidentit polak

Deputetët e veshur me ngjyrat e ylberit LGBTQ+ protestojnë kundër presidentit polak

Një grup deputetësh të opozitës polake veshën ngjyrat e ylberit të flamurit LGBTQ+ në protestë kundër Presidentit Andrzej Duda në betimin e tij në ceremoninë e inaugurimit.

Deputetët, përfshirë edhe nga partia e majtë Razem, mbanin ngjyra të ndritshme dhe maska ​​të fytyrës me ylber, në kontrast me veshjen më të kthjelltë të veshur nga ligjvënësit e tjerë në këtë ngjarje.

“Presidenti i Polonisë duhet të mbrojë të drejtat e të gjithë qytetarëve,” shkroi në Twitter Magda Biejat, një nga deputetet protestuese nga Razem.

Presidenti Duda u kritikua gjerësisht gjatë fushatës zgjedhore për thirrje kundër asaj që ai e quajti ‘ideologji LGBTQ+’, duke e quajtur atë një formë të re të indoktrinimit komunist.

Duke u betuar: Andrzej Duda dhe gruaja e tij Agata (majtas) me deputetët protestues në parlament.

Presidenti homofob u mbështetet nga partia qeverisëse e djathtë populiste Ligj dhe Drejtësi (PiS), deputetët e së cilës duartrokitën dhe brohorisnin mbështetjen e tyre gjatë ceremonisë në dhomën e ulët të parlamentit Sejm në Varshavë.

Shumë deputetë të opozitës dhe figura të njohura të publikut anashkaluan ceremoninë, e cila përkon me një rritje mbarëkombëtare në infeksionet Covid-19, përfshirë midis politikanëve.

Zgjedhjet presidenciale do duhej të mbaheshin në maj por u shtyen për në 12 korrik për shkak të pandemisë.

Duda fitoi një fitore të ngushtë të rizgjedhjes me 51%, dhe u betua për një mandat të ri pesë-vjeçar.

Duda tha që zgjedhjet ishin “të vështira” por edhe “demokratike, të drejta dhe shumë efikase”, megjithë kritikat e opozitës dhe vëzhguesve ndërkombëtarë që thanë se fushata e tij u ndihmua nga mbështetja nga media shtetërore.

Ceremonia e inaugurimit vjen një ditë pasi policia polake akuzoi tre persona për vendosjen e flamujve të ylberit mbi disa statuja në Varshavë javën e kaluar, përfshirë një të Jezu Krishtit.

Të tre janë akuzuar për shkatërrim të monumenteve dhe ofendim të ndjenjave fetare dhe do të përballen me dy vjet burg nëse prokurorët procedojnë me çështjen.

Ditë më parë Ministri i drejtësisë i Polonisë tha se Bashkimi Evropian mund të jetë në gjendje të detyrojë Varshavën të legalizojë martesën gej nëse udhëheqësit e BE-së e bëjnë ndihmën financiare të kushtëzuar nga respektimi i normave demokratike, dhe paralajmëroi se kjo ishte e papranueshme.

Kjo gjë u vërtetua me 30 korrik kur Bashkimi Evropian ka mohuar financimin për gjashtë qytete në Poloni që deklaruan se ishin “zona pa LGBT”.

Kqyre edhe qito

© 2020 Dylberizm - Të gjitha të drejtat e rezervuara

Scroll To Top