Tu e lexu qitash
Nikola Tesla (10 korrik, 1856 – 7 janar, 1943)

Nikola Tesla (10 korrik, 1856 – 7 janar, 1943)

Njihet më së miri si një nga inxhinierët më të shkëlqyeshëm mekanikë dhe elektrikë në histori, një shpikës jashtëzakonisht i frytshëm dhe i çuditshëm. Çuditshmëria e tij (pjesërisht për shkak të mungesës së seksit dhe germofobisë së tij) është pjesë e arsyes që ai nuk u kujtua me aq dashuri sa bashkëkohësit e tij deri vonë.

Ai ishte rivali dhe superior i Thomas Edison në mbase gjithçka përveç promovimit të vetvetes. Shpiku rrymën alternative, motorin elektrik, një fushë magnetike rrotulluese, spiralen Tesla, radion, telekomandën, lazer të hershëm dhe robotikë, midis qindra patentave të tjera të dobishme, disa të pabesueshme dhe disa të çuditshme.

Tesla lindi në Smiljan, Kroaci, më 10 korrik 1856.

Tesla ishte një nga pesë fëmijët, përfshirë vëllezërit e motrat Dane, Angelina, Milka dhe Marica. Interesimi i Teslës për shpikjen elektrike u nxit nga nëna e tij, Djuka Mandic, e cila shpiku pajisje të vogla shtëpiake në kohën e saj të lirë, ndërsa djali i saj po rritej.

Babai i Teslës, Milutin Tesla, ishte një prift ortodoks serb dhe një shkrimtar, dhe ai kërkoi që djali i tij të bashkohej me priftërinë. Por interesat e Nikollës qëndronin drejtpërdrejt në shkenca.

Pas studimeve në Realschule, Karlstadt (më vonë u quajt Johann-Rudolph-Glauber Realschule Karlstadt) në Gjermani; Instituti Politeknik në Graz, Austri; dhe Universiteti i Pragës gjatë viteve 1870, Tesla u zhvendos në Budapest, ku për një kohë punoi në Shkëmbimin Qendror të Telefonit.

Ishte ndërsa ishte në Budapest që ideja për motorin induktiv erdhi për herë të parë tek Tesla, por pas disa vitesh përpjekje për të fituar interes për shpikjen e tij, në moshën 28 ​​vjeç Tesla vendosi të largohej nga Evropa për në Amerikë.

“Babai i energjisë elektrike” – inxhinieri dhe fizikani i njohur mund të ketë qenë aseksual. Nëse ai me të vërtet ishte, nuk mund të vërtetohet pa dyshim. Sidoqoftë, Tesla dha disa komente neutrale në lidhje me këtë temë. Në vitin 1927 në një intervistë ai pranoi se nuk kishte prekur kurrë një grua dhe përshkroi përvojën e tij të parë romantike: “Si student dhe ndërsa pushoja në shtëpinë e prindërve të mi në Lika, unë u dashurova me një vajzë. Ajo ishte e gjatë, e bukur dhe kishte sy të jashtëzakonshëm e të kuptueshëm”. Sipas fjalëve të tij, ai gjithmonë ka menduar për gratë si krijesa hyjnore dhe delikate. Por ai kurrë nuk u përpoq t’i njihte më afër. Në vend të kësaj, ai e kanalizoi energjinë e tij në eksperimentet e tij shkencore.

Është e rëndësishme të kuptohet se aseksualiteti nuk është një trend. Nuk thekson individualitetin e dikujt ose për të krijuar larmi artificiale. Aseksualiteti ka ekzistuar gjithmonë. Shoqëria nuk e quajti atë në këtë mënyrë, por kishte njerëz, të cilët nuk ndien ndonjë tërheqje seksuale. Kjo nuk i ndaloi ata të jetojnë një jetë plot ngjyra, të bëjnë zbulime dhe të krijojnë histori të mahnitshme.

Ai shkroi një artikull të tërë se pse nuk do të martohej “Mr. Tesla shpjegon pse nuk do të martohet kurrë ”(botuar fillimisht më 10 gusht 1924). Arsyetimi i tij atëherë ishte thellësisht seksist (“… Ndjehej i padenjë për grua siç ishte dikur, dhe tani ai nuk mund ta durojë duke u përpjekur t’u dalë përpara burrave”) por ishte viti 1924. Dhe arsyeja e tij për t’u ndjerë sikur duhej të thoshte diçka është edhe në artikull. Ndërsa pohon intervistuesi “Kur një njeri që ka bërë një emër për veten e tij vendos me dashje të mbetet një beqar, bota është natyrshëm kurioze të dijë cilat ishin arsyet që e shtynë atë në këtë zgjedhje.” Pra, ekziston fakti që njerëzit e pyesnin pse nuk po bënte atë që “konsiderohet si gjë e natyrshme për çdo njeri normal”.

Nuk ka asnjë provë se ai kishte marrëdhënie romantike ose seksuale me burra ose gra, por kishte miqësi shumë të ngushtë me të parët. Një biograf (W. Bernard Carlson) tregon se afeksioni që Tesla tregoi ndaj burrave të tjerë ishte më i pranueshëm në marrëdhëniet platonike në epokën e Teslës. Megjithëse Tesla përshkroi tërheqjen fizike të burrave dhe grave, duket se ajo që ai po kërkonte ishte një lidhje platonike/intelektuale sesa një lidhje seksuale ose romantike. Gjëja që ai dukej se po kërkonte ishte një lidhje emocionale, qoftë kjo romantike apo platonike mund të debatohet.

Ka një trajtim jashtëzakonisht të përqendruar, megjithëse të shkurtër, të temës nga Christopher Cooper në publikimin “Të Vërteta rreth Tesla: Miti i Gjeniut të Vetëm në Historinë e Inovacionit” (2015).

Ai preferonte qartë burrat atletikë, shpesh duke ftuar tek apartamenti i tij boksierët si Henry Doherty ose kampionin jugosllav në pesha të mesme Fritzie Zivic. Gjatë jetës së tij ai punësoi si asistent Fritzie Zivic në të njëzetat e tij të hershme dhe nuk u tërhoq nga komentimi i fizikut të tij.

Tesla e përshkroi Anthony Szigeti, mikun e ngushtë me të cilin bëri shëtitje në perëndim të diellit në Budapest, si me “trupin e Apollonit”. Të dy ishin të pandashëm, dhe Tesla gjeti një mënyrë që hungarezi i ri ta ndiqte atë së pari në Paris, pastaj në Amerikë. Kur u largua nga Tesla (ose vdiq) në rrethana misterioze në 1891, Tesla rrëfeu se, “Unë do të kisha shumë dëshirë ta shihja, sepse do ta kisha dashur”.

Tesla ishte afër me një ndihmës 25-vjeçar të quajtur Fritz Lowenstein. Ata u ndanë kur Tesla lexoi letra që Lowenstein i shkruajti të fejuarës. Carlson ofron: “Një mundësi është që Tesla mund të jetë tërhequr nga Lowenstein dhe ishte mërzitur kur mësoi se Lowenstein dëshironte të martohej.”

Në mes të të 30-ave, ai ishte i afërt me Richard Hobson, një hero i Marinës i cili ishte i famshëm për pamjen e tij të bukur.

Edhe pse katërmbëdhjetë vjet më i ri, një mik i prezanton pasi “sigurisht që kanë shumë të përbashkëta”. Ata  dëshmuan se kishin një marrëdhënie jetëgjatë. Richard Munson shkruan në Tesla: Shpikësi i Modernes:

“Oficeri i famshëm dhe muskuloz – stoik me uniformën e tij dhe me sy të thellë, mjekër të trashë dhe mustaqe në timon – shpesh ndanin darkën me Teslën në Johnsons ‘dhe të dy shkëmbenin letra të rregullta, me Hobson që shkruan në njërën : ‘Tani, shoku im i dashur, nëse nuk po bën asgjë gjatë orës së ardhshme, kthehu për një takim të shkurtër – Unë ndjej se nuk kam parë as gjysmën tuaj të mjaftueshme në këtë vizitë dhe kam aq shumë për të folur me ju”.

Hobson martohet, duke e lënë Teslën të reflektojë për njeriun që banonte në “një nga dhomat më të thella në zemrën time”.

Cooper rrëfen: “Edhe pas dasmës, megjithatë (dhe rreth të pesëdhjetave të Teslës), të dy do të takoheshin të paktën një herë në muaj, gjoja për të shkuar në kinema dhe më pas të flisnin me orë të tëra. Sipas gruas së Hobson, shpesh burri i saj nuk kthehej nga këto qëndrime deri në mesnatë”.

Tesla qëndroi pranë familjes së Hobson, duke i dërguar vajzës së tij një letër pushimi, duke e quajtur veten ‘Nikola Hobson’.

Mënyra se si ai e vendosi është se ne jemi të gjithë – energji.

“Energji elektrike jam unë”, i thotë ai intervistuesit të tij në 1899. “Ose, nëse dëshironi, unë jam energjia elektrike në formën njerëzore. Edhe ju jeni Energji Elektrike, Z. Smith, por nuk e kuptoni ”.

Një fjalë tjetër mund të jetë – ‘shpirt’. Ai shkroi:

Ndërsa shoh jetën në këtë planet, nuk ka asnjë individualitet. Mund të duket qesharake të thuash kështu, por unë besoj se secili person nuk është veçse një valë që kalon nëpër hapësirë, duke ndryshuar gjithnjë nga minuta në minutë ndërsa udhëton së bashku, më në fund, një ditë, vetëm duke u tretur.

Pasi pësoi një krizë nervore pas mbylljes së projektit të tij të energjisë së lirë, Tesla përfundimisht u kthye në punë, kryesisht si konsulent.

Por me kalimin e kohës, idetë e tij u bënë progresive më të çuditshme dhe jopraktike. Ai u bë gjithnjë e më i çuditshëm, duke i kushtuar shumë kohën e tij kujdesit për pëllumbat e egër në parqet e New York City.

Tesla madje tërhoqi vëmendjen e FBI-së me fjalën e tij për ndërtimin e një “rreze vdekjeje” të fuqishme, e cila kishte marrë njëfarë interesi nga Bashkimi Sovjetik gjatë Luftës së Dytë Botërore.

I varfër dhe i ngujuar, Tesla vdiq nga tromboza koronare më 7 janar 1943, në moshën 86 vjeç në New York City, ku kishte jetuar për gati 60 vjet.

Sidoqoftë, trashëgimia e veprës që Tesla la pas tij jeton deri më sot. Në vitin 1994, një shenjë rruge që identifikonte “Nikola Tesla Corner” u instalua pranë vendit të ish-laboratorit të tij të Qytetit të Nju Jorkut, në kryqëzimin e Rrugës 40th dhe Avenue 6-të.

Kqyre edhe qito

© 2020 Dylberizm - Të gjitha të drejtat e rezervuara

Scroll To Top