Tu e lexu qitash
Billy Porter del hapur si HIV pozitiv

Billy Porter del hapur si HIV pozitiv

https://www.instagram.com/p/CPDkoNnFNCA/?utm_source=ig_embed&ig_rid=3589acfa-0b99-4f28-a6cb-83c4c79f2ab2https://www.instagram.com/p/CPD_QnElanW/?utm_source=ig_embed&ig_rid=7c51ddfb-4fc9-45ee-912e-25c9daa0a524

Billy Porter po jeton me HIV. Ai ka qenë pozitiv për 14 vjet. Ai e ka bërë këtë ndërsa luante në Broadway, kur ka fituar një Emmy për interpretimin e tij si Pray Tell në serialin Pose dhe ndërsa dashurohej me burrin e tij, Adam Smith.

Aktori, këngëtari, regjisori dhe ikona e stilit 51-vjeçar është ylli i fundit i kopertinës në Hollywood Reporter, ku ai u hap në lidhje me statusin e tij të HIV-it. Ai më në fund doli hapur për të ndryshuar perceptimin e të jetuarit me HIV. “Unë jam më i shëndetshmi që kam qenë në të gjithë jetën time. Kështu që është koha ti lëmë të gjitha prapa dhe të tregojë një histori tjetër,” thotë ai. “Nuk ka më stigmë – le ta përfundojmë me kaq. Është koha. Unë po jetoj me të dhe kam pasur turp për mjaft kohë.”

Si pjesë e njoftimit të tij, Porter postoi kopertinën e tij në Instagram. Pa këmishë dhe me gjerdanë të zmadhuar që i binin trupit, Porter shfaq vetëbesim. “Dua të filloj duke ju falënderuar për të gjithë dashurinë dhe mbështetjen që më keni treguar gjatë viteve. Kam diçka shumë të rëndësishme që po e ndaj me ju të gjithë sot. Është thellësisht personale dhe është koha,” shkroi ai në postim.

Porter nuk ishte ndjerë gjithmonë se mund të ishte i sinqertë. Ai i thotë THR se e mori diagnozën në 2007, të cilën ai e quan “viti më i keq i jetës sime”. Gjatë një periudhe prej disa muajsh, Porter thotë se ai deklaroi falimentimin dhe u diagnostikua me diabet të Tipit 2 dhe HIV.

Ai thotë se turpi e mbajti atë të mos dilte si hapur si person me HIV për më shumë se një dekadë. Turp që kjo mund ta dëmtojë karrierën e tij. Turp që ai mund të bëhej statistika nga e cila kishte frikë. Dhe turpi që ai e gjeti veten në një pozicion për të kontraktuar HIV-in. “Si një i zi, veçanërisht një i zi në këtë planet, duhet të jesh perfekt përndryshe do të vritesh”, thotë ai. “Por më shiko. Po, unë jam statistikë, por e kam kapërcyer atë. ”

Porter vlerëson se rolet e tij në rolet e vlerësuara me çmime në Kinky Boots në Broadway dhe Pose në FX e kanë ndihmuar atë të përpunojë jo vetëm traumën e diagnozës së tij, por gjithashtu edhe për të mbijetuar abuzimin seksual nga njerku i tij si fëmijë, daljen hapur në mes të epidemisë së AIDS-it, dhe duke u dërguar te një psikolog kur ishte vetëm 5 vjeç.

Performimi, thotë Porter, është ku ai e largon mendjen mbi telashet e tij. “Unë kam qenë në gjendje të them gjithçka që kam dashur të them përmes një zëvendësuesi. Muskujt e mi të ndarjes dhe shkëputjes janë shumë, shumë të fortë, kështu që nuk kisha ide se isha duke u traumatizuar ose ngacmuar”, thotë ai, duke reflektuar rolin e tij si Pray Tell, një personazh që gjithashtu jeton me HIV.

Porter gjithashtu kohët e fundit u paraqit në Tamron Hall Show, ku më tej shpjegoi se para se të dilte hapur publikisht, ishte një person që duhej t ii tregonte personalisht: nënës së tij. “Ajo tha,‘Bir, të dua. Do të dua gjithmonë. Unë gjithmonë të kam dashur”, kujton Porter në emision. “Asnjë nga këto nuk ka rëndësi. Thjesht dua të di që je i shëndetshëm.’”

Kqyre edhe qito

© 2020 Dylberizm - Të gjitha të drejtat e rezervuara

Scroll To Top