Tu e lexu qitash
Tre të arrestuar pasi një i ri gej u rrah për vdekje në Spanjë

Tre të arrestuar pasi një i ri gej u rrah për vdekje në Spanjë

https://www.instagram.com/p/CRBrToOMMLX/

Policia spanjolle ka arrestuar tre persona në lidhje me vrasjen e një të riu gej, vdekja e të cilit në një sulm të mundshëm homofobik gjatë fundjavës tronditi vendin dhe shkaktoi protesta në të gjithë vendin.

Samuel Luiz, një ndihmës infermierie 24-vjeçar, ishte me miqtë në qytetin galician të A Coruña në orët e para të së shtunës kur filloi një grindje jashtë një klubi nate.

Samuel Luiz, infermieri 24 vjeç që u vra në A Coruña.

Miqtë e tij i thanë El Mundo se Luiz kishte dalë nga klubi për të bërë një telefonatë me video kur dy kalimtarë e akuzuan atë se po përpiqej t’i filmonte në telefonin e tij. Luiz shpjegoi se po fliste me një mik me video, por ai dyshohet se u sulmua nga një prej kalimtarëve dhe u largua me një fytyrë të mavijosur keq.

Pesë minuta më vonë, sulmuesi dyshohet se u kthye me 12 të tjerë që rrahën Luizin pa ndjenja. Ai u dërgua në spital, ku vdiq më vonë të shtunën në mëngjes.

Të martën në mbrëmje, Policia spanjolle tha se tre persona ishin arrestuar si “autorët e dyshuar të sulmit të dhunëshëm që i dha fund jetës së Samuel Luiz”.

Në një deklaratë, forcat thanë se të tre ishin të moshës midis 20 dhe 25 vjeç dhe jetonin në A Coruña. Ata nuk përjashtuan arrestimet e mëtejshme dhe tha se hetimi do të mbetej i hapur derisa të sqaroheshin të gjitha faktet e çështjes.

Sulmi shkaktoi zemërim në të gjithë Spanjën dhe çoi në demonstrata të hënën në mbrëmje në qytete duke përfshirë A Coruña, Madrid, Barcelona, ​​Valencia, Salamanca, Bilbao dhe Zaragoza. Demonstruesit mbanin shenja me parulla duke përfshirë “Homofobia juaj po na vret”. Politikanët në Madrid i kanë kërkuar qeverisë qendrore shpjegime pasi disa protestues në kryeqytet u rrethuan dhe u akuzuan nga policia e protestave të hënën vonë.

Kryeministri i Spanjës, Pedro Sánchez, denoncoi vrasjen dhe u dha ngushëllime miqve dhe familjes së Luiz. “Unë kam besim se hetimi i policisë së shpejti do të gjejë ata që vranë Samuelin dhe do të hedhin dritë mbi atë që ndodhi,” shkroi ai të hënën. “Ishte një veprim i egër dhe i pamëshirshëm. Ne nuk do të bëjmë një hap prapa kur bëhet fjalë për të drejtat dhe liritë dhe Spanja nuk do ta tolerojë këtë “.

José Miñones, delegat i qeverisë qendrore në Galicia, tha se policia po shqyrtonte nëse sulmi ishte i motivuar nga homofobia, duke shtuar se hetimi ishte në një fazë të rëndësishme. Ai tha se 15 njerëz kishin dhënë deklarata për atë që ndodhi. “Kamerat [e sigurisë] do të na ndihmojnë të sqarojmë se çfarë ka ndodhur,” i tha ai Radio Voz të martën.

Kqyre edhe qito

Vrasja erdhi më pak se një javë pas festimeve vjetore të Krenarisë së Spanjës dhe disa ditë pasi qeveria e koalicionit e udhëhequr nga Socialistët e Sánchez miratoi një projektligj për të mbrojtur dhe forcuar të drejtat e njerëzve LGBTQ+.

Aktivistët thanë se sulmi ishte provë e dhunës së cilës personat LGBTQ+ i nënshtrohen akoma. “Ne jemi duke u abuzuar dhe vrarë për shkak se jemi LGBTQ+,” tha Federata Shtetërore e Lezbikeve, Gejëve dhe Biseksualëve në një deklaratë në Twitter. “Ne nuk do të pushojmë”.

Federata tha se ndërsa ngjarje të tilla si Krenaria e bënë të lehtë për të “festuar diversitetin për një muaj në vit, kjo nuk do të ndalet derisa të gjithë të jemi 100% të përkushtuar ndaj saj përgjithmonë”.

Një studim i botuar vitin e kaluar nga Agjencia e Bashkimit Evropian për të Drejtat Themelore zbuloi se 41% e të anketuarve në Spanjë kishin përjetuar një formë të ngacmimit për shkak se janë LGBTQ+ në 12 muajt e mëparshëm. Studimi gjithashtu zbuloi se 32% e të anketuarve në Spanjë shpesh ose gjithmonë shmangnin vende ose vende të caktuara nga frika e sulmit, kërcënimit ose ngacmimit për shkak të të qenit LGBTQ+.

© 2020 Dylberizm - Të gjitha të drejtat e rezervuara

Scroll To Top