Tu e lexu qitash
Lehlogonolo Machaba është garuesja e parë transgjinore në Miss Afrika e Jugut

Lehlogonolo Machaba është garuesja e parë transgjinore në Miss Afrika e Jugut

Lehlogonolo Machaba është bërë gruaja e parë transgjinore që garon në Miss Afrika e Jugut pasi u zgjodh në Top 30-shen e këtij viti.

Të martën, konkursi më i lartë i vendit njoftoi finalistët e tij të Top 2021, i cili përfshin 24-vjeçaren mahnitëse nga North West.

Machaba mban një diplomë në teknologjinë e dizajnit të modës nga Universiteti i Teknologjisë Tshwane. Ajo punon si një agjente e modeleve dhe është themeluese dhe pronare e markës së modës DeMollies.

Në kohën e saj të lirë, ajo paraqitet vullnetare në një qendër lokale LGBTQ+, duke ndihmuar të rinjtë të përfundojnë universitetin dhe aplikimet për punë.

“Faleminderit të gjithëve për të gjithë dashurinë dhe mbështetjen”, tha Machaba në Twitter pas njoftimit.

“Unë jam duke e bërë këtë për të gjithë njerëzit e margjinalizuar, vajzat, gejët dhe personave trans të cilëve gjithmonë u është thënë se kurrë nuk do të arrijnë asgjë. Kjo është për ju.”

Ajo shtoi: “Ky udhëtim nuk ka qenë gjë tjetër veçse një rrugëtim i shkëlqyeshëm dhe të gjithë ju e keni bërë këtë të vlefshme. Unë jam gruaja e parë trans që arrita në 30 të parët dhe premtoj të avokoj. “

Muajin e kaluar, Machaba i tha një medie lokale: “Unë besoj fuqimisht se ka ardhur koha që dikush ngre çështjet dhe krijon vetëdije për çështje që prekin komunitetin LGBTQ+. Vrasja e njerëzve queer dhe trans në disa pjesë të vendit tonë është shkatërruese. Çdo ditë ne dëgjojmë që një person queer në Afrikën e Jugut është vrarë. ”

Kqyre edhe qito

Përzgjedhja e saj pason konfirmimin nga organizatorët e konkursit në maj se gratë transgjinore ishin të mirëpritura të hyjnë dhe të marrin pjesë në konkursin Miss Afrika e Jugut 2021.

Mbështetësit kanë kohë deri në 21 korrik për të blerë pako për të votuar për Lehlogonolo Machaba përmes Computicket.

Bota e konkurseve të bukurisë po bëhet gjithnjë e më LGBTQ+ përfshirëse. Në vitin 2018, Angela Ponce nga Spanja u bë gruaja e parë transgjinore e hapur që konkurroi në Miss Universe. Në vitin 2019, Swe Zin Htet nga Myanmar doli në skenën e Miss Universe si konkurrentja e parë e hapur lezbike e konkursit. Po atë vit, Sibabalwe Gcilitshana u bë gruaja e parë queer e hapur që ka marrë pjesë në Miss Afrika e Jugut, duke arritur në 16 më të mirat.

Miss Afrika e Jugut 2021 do të kurorëzohet në tetor kur Miss Afrika e Jugut aktuale Shudufhadzo Musida kalon titullin.

© 2020 Dylberizm - Të gjitha të drejtat e rezervuara

Scroll To Top