Tu e lexu qitash
Eleanor Roosevelt (11 tetor, 1884 – 7 nëntor, 1962)

Eleanor Roosevelt (11 tetor, 1884 – 7 nëntor, 1962)

Anna Eleanor Roosevelt ishte një figurë politike amerikane, diplomate dhe aktiviste. Ajo shërbeu si zonja e parë e Shteteve të Bashkuara nga 4 marsi 1933, deri në 12 prill 1945, gjatë katër mandateve të bashkëshortit të saj në detyrë Presidentit Franklin D. Roosevelt, duke e bërë atë zonjën e parë më jetëgjatë të Shteteve të Bashkuara.

Ajo ishte bashkëshortja e parë presidenciale që mbante konferenca të rregullta për shtyp, shkruante një kolonë të gazetës ditore, shkruante një kolonë të revistës mujore, drejtonte një emision javor në radio dhe fliste në një kongres kombëtar të partisë. Në disa raste, ajo publikisht nuk ishte dakord me politikat e burrit të saj.

Ajo avokoi për zgjerimin e roleve të grave në vendin e punës, të drejtat civile të afrikano -amerikanëve dhe azio-amerikanëve dhe të drejtat e refugjatëve të Luftës së Dytë Botërore. Pas vdekjes së burrit të saj në 1945, Roosevelt mbeti aktive në politikë për 17 vitet e mbetura të jetës së saj.

Ajo i bëri presion Shteteve të Bashkuara për t’u bashkuar dhe mbështetur Kombet e Bashkuara dhe u bë delegatja e saj e parë. Ajo shërbeu si kryesuesja e parë e Komisionit të Kombeve të Bashkuara për të Drejtat e Njeriut dhe mbikëqyri hartimin e Deklaratës Universale të të Drejtave të Njeriut. Më vonë, ajo kryesoi Komisionin Presidencial të administratës John F. Kennedy mbi Statusin e Grave.

Në një roman të ri, autorja amerikane Amy Bloom eksploron marrëdhënien e përfolur të jetës reale midis Eleanor Roosevelt dhe gazetares Lorena Hickok.

Në raportet e mediave dhe librat e historisë, dy gratë shpesh janë përshkruar si “shoqe të ngushta”.

Por Bloom, i cila ka grumbulluar përmes mijëra letrave që shkëmbyen gratë, thotë se nuk ka dyshim se ata ishin të dashuruar.

Eleanor Roosevelt dhe Lorena Hickok.

“Ne kemi 3,000 letra mes tyre të cilat janë të ngrohta dhe pasionante dhe pikërisht ato lloj letrash që prisni që të dashuruarit që janë ende në skuqjen e parë të një romance të shkëmbejnë me njëri -tjetrin,” thotë ajo.

Në njërën, Roosevelt shkruan, “Më dhemb që s’të kam afër. Unaza jote është një ngushëllim i madh. Unë e shikoj atë dhe mendoj se ajo më do, ose nuk do ta kisha mbajtur atë.”

Në një tjetër, Hickok i thotë Roosevelt, “Unë dua të të vë krahët dhe të të puth në cep të gojës”.

Ndryshe nga Roosevelt, i cila u rrit në një familje të pasur dhe aristokratike, Hickok lindi në varfëri në zonën rurale të Wisconsin. Ajo i shpëtoi një babai të dhunshëm para se të krijonte një karrierë për veten si gazetare.

Ajo ishte një reportere shumë e vlerësuar për Associated Press kur u caktua të mbulonte Eleanor Roosevelt në 1932.

Ndërsa u afrua më shumë me Rooseveltët, Hickok hoqi dorë nga puna e saj dhe përfundimisht u transferua në Shtëpinë e Bardhë – në një dhomë ngjitur me zonjën e parë.

Ndërsa gratë ishin diskrete në lidhje me marrëdhënien e tyre, Bloom beson se shtypi i Shtëpisë së Bardhë ndoshta e dinin për këtë.

“Unë mendoj se është një nga ato kohërat e veçanta që homofobia ishte në fakt një mik i shkëlqyeshëm për ta,” thotë ajo.

“Sepse do të kishte qenë tronditëse të thuash që zonja e parë ishte lezbike, sepse në atë kohë ishte tronditëse të thuash fjalën lezbike, madje ta përmendësh atë do të thotë ta vendosësh veten në kategorinë e perversit.”

Në të vërtetë, shtypi tashmë ishte mësuar të mbanin sekrete për Roosevelts.

Media ishte bashkëfajtore në mbajtjen fshehtë të aftësisë së kufizuar të Franklin D Roosevelt – ai ishte i kufizuar kryesisht në një karrige me rrota – dhe lidhjet e tij jashtëmartesore, përfshirë marrëdhënien e përfolur me sekretaren e tij Missy Lehand, gjithashtu u mbajtën të heshtura.

“Pjesërisht ai ishte i mbrojtur sepse nuk mendonte se do t’i shërbente vendit ose ndonjë axhende të veçantë politike për të hapur çështjen për shqyrtim,” thotë Bloom.

“Shtypi kryesisht mashkullor, mendoj, e konsideroi çështjen me shumë simpati.”

Sa i përket faktit nëse presidenti dinte për lidhjen e gruas së tij, Bloom thotë se ka shumë të ngjarë.

“Jam shumë e sigurt që Franklin e dinte për marrëdhënien pasi Lorena jetonte në Shtëpinë e Bardhë dhe iu bashkohej çdo mëngjes,” thotë ajo.

Eleanor Roosevelt dhe Lorena Hickok.

Ndërsa romanca midis Roosevelt dhe Hickok besohet të ketë përfunduar pas vitit 1938, gratë qëndruan në korrespondencë deri në vdekjen e zonjës së parë në 1962.

Në kohën e vdekjes së saj, Roosevelt u konsiderua si “një nga gratë më të vlerësuara në botë”; New York Times e quajti atë “objekt i respektit pothuajse universal” në një nekrologji.

Në 1999, ajo u rendit e nënta në dhjetë vendet e para të Listës së Gallup për Njerëzit më të admiruar gjerësisht të Shekullit 20, dhe u rendit trembëdhjetë herë si gruaja më e admiruar midis 1948 dhe 1961.

Roosevelt është kujtuar në një mënyrë pothuajse nderuese, por Bloom thotë se libri i saj kërkon të shikojë përtej statusit të “ikonës” së gruas përbrenda.

“Mund të jetë që ajo që ne e kemi shumë të vështirë të besojmë është ideja se nëse jeni një figurë e rëndësishme dhe ikonike femërore … është e pamundur të mendoni se do të kishit ndonjë interes tjetër përveç të qenit një nënë e mirë për të gjithë kombin,” tha ajo.

“Por rezulton se edhe nënat e mira janë njerëz, gjithashtu.”

Kqyre edhe qito

© 2020 Dylberizm - Të gjitha të drejtat e rezervuara

Scroll To Top