Tu e lexu qitash
Një burrë nga Moska u rrëmbye, u dërgua në Çeçeni dhe u mor në pyetje për informacione mbi gejët në rajon

Një burrë nga Moska u rrëmbye, u dërgua në Çeçeni dhe u mor në pyetje për informacione mbi gejët në rajon

Një burrë nga Moska u rrëmbye dhe u dërgua në Çeçeni ku u mor në pyetje për informacione mbi aktivistët LGBT+, raporton Rrjeti LGBT rus.

Të mërkurën (25 gusht), grupi tha se një vendas nga Dagestani i quajtur Ibragim Selimkhanov u afrua nga katër burra që flisnin në gjuhë çeçene pranë një stacioni të metrosë në rrethin Novogireyevo të qytetit më 15 maj.

Burrat, të cilët kishin veshur rroba civile, e futën me forcë në një makinë dhe i morën pasaportën, telefonin dhe çelësat e apartamentit. Ai u dërgua në aeroport dhe u urdhërua të hipte në një aeroplan që e çoi në kryeqytetin çeçen, Grozny.

Me të mbërritur ai iu dorëzua policisë lokale, e cila thuhet se e kërcënoi dhe ushtroi presion psikologjik mbi të ndërsa kërkonte informacione në lidhje me programin e ndihmës emergjente të drejtuar nga Rrjeti LGBT i Rusisë, tha Radio Evropa e Lirë.

Grupi siguron një linjë jetësore për komunitetin LGBT+ në Kaukazin e Veriut, një rajon i njohur për persekutimin e njerëzve queer si pjesë e një “spastrimi homoseksualësh” të tmerrshëm.

Zyrtarët çeçenë mohojnë se personat LGBT+ ekzistojnë atje, e lëre më një spastrim homoseksualësh; megjithatë, pretendimet e tyre kundërshtohen nga dhjetëra raporte shqetësuese nga refugjatët të cilët janë burgosur, rrahur, torturuar dhe kanë parë të tjerë të vrarë në kampet e përqendrimit të homoseksualëve.

Pas disa ditësh në paraburgim Selimkhanov u lirua nga rrëmbyesit e tij dhe u dërgua tek nëna e tij, e cila jeton në Grozny.

Ai mbeti nën mbikëqyrje të përhershme nga autoritetet çeçene, por arriti të largohej në heshtje nga shtëpia dhe të ikte në Moskë, ku paraqiti një ankesë në polici.

Sipas Nyjës Kaukaziane, një media që mbulon rajonin e Kaukazit, Komiteti Hetues i Federatës Ruse refuzoi të hetojë ankesën e tij.

Një sprovë e ngjashme u raportua në maj të këtij viti kur zyrtarët ndaluan dhe morën në pyetje familjen e dy vëllezërve gejë që u larguan nga rajoni.

20 nga të afërmit e vëllezërve u mbajtën në fshatin Komsomolskoye në rrethin Urus-Martan të Çeçenisë dhe u morën në pyetje për orë të tëra në lidhje me vendndodhjen e burrave dhe prindërve të tyre, sipas raporteve të mediave lokale.

Dy vëllezërit u arrestuan nga policia ruse dhe iu dorëzuan autoriteteve në Çeçeni.

Kqyre edhe qito

© 2020 Dylberizm - Të gjitha të drejtat e rezervuara

Scroll To Top