Tu e lexu qitash
Çifti gej nga Britania e Madhe u rrah rrugës për në shtëpi nga një grup i pesë burrave

Çifti gej nga Britania e Madhe u rrah rrugës për në shtëpi nga një grup i pesë burrave

Një grup burrash sulmuan një çift gej herët në mëngjes të dielën ndërsa çifti u largua nga një klub, duke i lënë ata me lëndime të rënda.

Sulmi ndodhi në Basildon, Essex, Britani të Madhe. Çifti, Dan Wilson dhe Rob Morris, po dilnin nga klubi i natës Colors kur u sulmuan nga 5 burra, sipas gazetës lokale Echo.

Çifti kishte dalur për një aheng dhe Morris ishte veshur në drag. Çifti tha se burrat bërtitën sharje homofobike ndaj tyre ndërsa i shkelmonin, grushtonin dhe i rrihnin.

Policia po heton sulmin.

“Ishte e tmerrshme, ne nuk e dinim nëse kishin ndonjë armë,” tha Wilson për Echo. “Rob ishte veshur në drag. Ne e dinim menjëherë që ata po vinin drejt nesh. “

Wilson shtoi se të dytë janë të mbuluar me mavijosje. Ai tha se sulmuesit ia kanë thyer brinjët dhe njëri prej tyre i ra në kokë Morrisit.

Burrat u liruan nga spitali të dielën.

“Ishte e tmerrshme. Ne jemi shumë mirënjohës për çiftin që ndërhyri për të ndihmuar. Ata parandaluan që sulmi të përkeqësohej,” tha Wilson. “Një gjë e tillë thjesht nuk duhet të ndodhë. Basildon ka për qëllim të promovojë komunitetin LGBT. “

Kqyre edhe qito

Çifti tha se ndërsa ata thirrën policinë, autoritetet nuk mbërritën kurrë. Vetëm të hënën hetuesit bënë kontaktin e parë me çiftin.

“Këta njerëz duhet të emërohen dhe të turpërohen. Unë jam plotësisht pa fjalë për atë që ndodhi, tha babai i Wilson, Dave Wilson, për gazetën. “Ata bërtisnin thirrje homofobike ndërsa rrihnin djalin tim, është e neveritshme.”

Sulmi është vetëm dhuna e fundit kundër njerëzve LGBTQ+ në Britani të Madhe. Në gjashtë vitet e fundit, krimet homofobike të urrejtjes janë rritur me 210 përqind dhe krimet transfobike të urrejtjes janë rritur me 332 përqind, sipas numrave të raportuar nga VICE World News.

Kqyri komentet (0)

Leje ni koment

Email adresa jote nuk publikohet.

© 2020 Dylberizm - Të gjitha të drejtat e rezervuara

Scroll To Top