Tu e lexu qitash
Njihuni me kryeministren më të re në botë dhe vajzën e një ‘familje ylberi’: Sanna Marin

Njihuni me kryeministren më të re në botë dhe vajzën e një ‘familje ylberi’: Sanna Marin

Kur kryeministrja e re e Finlandës u betua në detyrë të martën, 34-vjeçarja Sanna Marin u bë udhëheqësja më e re në botë, kryeministrja më e re në historinë e Finlandës dhe kryeministrja e tretë femër ndonjëherë.

E zgjedhur nga partia e saj Socialdemokrate të dielën dhe e afirmuar në pozitë nga një votim parlamentar të martën, ajo do të udhëheqë një qeveri koalicioni të përbërë nga pesë parti të kryesuara nga gra, shkruan The Independent.

Në një moment të jashtëzakonshëm për politikën finlandeze, pothuajse të gjithë pesë liderët e partive të koalicionit janë nën moshën 40 vjeç, me përjashtimin e vetëm që është liderja e Partisë Popullore Suedeze dhe ministrja aktuale e drejtësisë Anna-Maja Henriksson, e cila është 55 vjeç.

Katri Kulmuni, kryetare e Partisë së Qendrës dhe ministre e Çështjeve Ekonomike, është 32 vjeç; Maria Ohisalo, udhëheqëse e Partisë së Gjelbër dhe ministre e Brendshme, është 34 vjeç; dhe Li Andersson, kryetare e Aleancës së Majtë dhe ministre e Arsimit, është 32 vjeç.

Marin zëvendëson Antti Rinne, i cila dha dorëheqjen pasi humbi besimin e një partneri kryesor të koalicionit vetëm gjashtë muaj pasi u bë kryeministër.

Marin tha në Twitter pasi u betua: “Finlanda nuk do të përfundojë për katër vjet, por mund të përmirësohet. Kjo është ajo që ne po punojmë.

“Unë dua të ndërtoj një shoqëri në të cilën çdo fëmijë mund të bëhet çdo gjë dhe në të cilën çdo qenie njerëzore mund të jetojë dhe të plaket me dinjitet.”

Ajo u lind dhe u rrit në Helsinki nga nëna e saj dhe partnerja e nënës së saj, në atë që edhe ajo vet e quan “familje ylberi”.

Marin vlerëson shtetin finlandez dhe “mësuesit e vështirë” të saj që e kaluan atë në vitet e saj akademike dhe mbetet një avokuese e fortë e sistemit të mirëqenies.

Ajo është personi i parë në familjen e saj që ka mbaruar shkollën e mesme dhe universitetin, ku ka marrë një diplomë master në Shkenca Administrative në vitin 2017.

Si adoleshente, ajo punonte në një furrë buke dhe shpërndante revista për të fituar para xhepi dhe pas mbarimit të shkollës së mesme punoi si arkëtare.

Përfshirja e saj në politikë filloi në të njëzetat e hershme kur iu bashkua Rinisë Socialdemokrate dhe shërbeu si nënkryetare e saj nga viti 2010 deri në vitin 2012.

Kqyre edhe qito

Pas kësaj, ajo fitoi një vend në qytetin e Tampere dhe u bë udhëheqëse këshilli në moshën 27 vjeçare, duke forcuar karrierën e saj në politikë. Ajo u ngjit shpejt në gradat e larta dhe u bë deputete në vitin 2015. Katër vjet më vonë, Marin u bë ministre e Transportit dhe Lidhjeve.

Kur u zgjodh kryeministre, u ngritën pikëpyetje për përshtatshmërinë e saj, pasi me bashkëshortin ka një vajzë 22 muajshe.

Duke i hedhur poshtë këto shqetësime, Marin tha: “Nuk kam menduar kurrë për moshën apo gjininë time. Mendoj për arsyet që jam futur në politikë dhe ato gjëra për të cilat kemi fituar besimin e elektoratit.” Marin merr detyrën në një kohë të trazuar në Finlandë, me një sërë grevash dhe ndërprerje të prodhimit në disa prej kompanive më të mëdha të vendit në horizont.

Pavarësisht sfidave me të cilat përballet, zonja Marin ka marrë një mbështetje të madhe nga liderë të tjerë.

Petteri Orpo, kryetar i Partisë kundërshtare të Koalicionit Kombëtar, tha: “Një ditë historike: Bota merr kryeministren më të re në detyrë dhe Finlanda merr një qeveri në të cilën të gjithë liderët e partisë janë gra. “Është e mahnitshme që kjo është e mundur, veçanërisht në Finlandë”.

© 2020 Dylberizm - Të gjitha të drejtat e rezervuara

Scroll To Top