Tu e lexu qitash
Mijëra njerëz mblidhen në vigjilje në të gjithë Irlandën për të nderuar dy burra gej që u vranë tragjikisht
Nale Dheze

Mijëra njerëz mblidhen në vigjilje në të gjithë Irlandën për të nderuar dy burra gej që u vranë tragjikisht

Qindra njerëz u mblodhën në Sligo, Irlandë për të nderuar dy burra gejë që u vranë në shtëpitë e tyre.

Komuniteti LGBTQ+ i Irlandës u zhyt në një gjendje shoku kur u publikua lajmi se Aidan Moffitt dhe Michael Snee ishin vrarë në qytetin veriperëndimor. Mendohet se të dy burrat u vranë nga një burrë që kishin takuar në një aplikacion takimesh.

Një 22-vjeçar është akuzuar dhe i është caktuar masa e paraburgimit në lidhje me vrasjet.

Qindra u mblodhën jashtë bashkisë së Sligos të premten në mbrëmje (15 prill) për një vigjilje në kujtim të Moffitt dhe Snee.

Catriona Bonner, kryetarja e Sligo Pride, i tha turmës së mbledhur se ishte “e tmerruar” kur mësoi për vdekjen e tyre.

“Nëse mund të vijë diçka nga kjo tragjedi, është ndërgjegjësimi i theksuar për legjislacionin shumë të nevojshëm për krimet e urrejtjes dhe bashkëpunimi shumë i nevojshëm i komunitetit tonë jashtë ngjarjeve të Krenarisë,” tha Bonner.

“Nëse shihni ndonjë krim të dyshuar të bazuar në urrejtje sipas një personi nga ndonjë komunitet i margjinalizuar, ju lutemi përdorni privilegjin tuaj për të ndërhyrë dhe për të mos e përshkallëzuar situatën në çdo mënyrë të mundshme.”

Cathy Blake, një aktiviste me Outwest, ofroi “ngushëllimet e saj të përzemërta” për familjet dhe të dashurit e Moffitt dhe Snee.

“Ne jemi mjaft afër jush, ne jemi të vendosur në Mayo dhe ne ndjejmë dhimbjen tuaj,” tha ajo.

“Kjo ka qenë një ngjarje e tmerrshme në perëndim të Irlandës. Edhe pse hetimet janë në vazhdim dhe asgjë nuk është konfirmuar, dyshohet se bëhet fjalë për një sulm homofobik. Kjo e ka lënë komunitetin të ndihet i trishtuar, i tmerruar dhe gjithashtu shumë i frikësuar.

“Komuniteti LGBTQIA shpesh përballet me krime të dhunës ndaj vetes, qofshin ato verbale apo fizike. Ata shpesh përjetojnë viktimizimin dhe diskriminimin.

“Ky nuk është vendi në të cilin duam të jetojmë. Ne duam një vend ku të gjithë, pavarësisht se kush jeni, të trajtohen në mënyrë të barabartë. Nuk duhet të duhet diçka si ky sulm i tmerrshëm për ta sjellë këtë në vëmendjen e të gjithëve.”

Ajo vazhdoi: “Unë do t’ju kërkoja të gjithëve që të lutemi, të lutemi, të keni konsideratë, respekt dhe dashuri për njerëzit që jetojnë në komunitetin tuaj dhe t’i mbështesni ata dhe të jeni pranë tyre kur ata kanë nevojë për ju.”

Isaac Griffin nga United Against Racism i përshkroi vrasjet si “jashtëzakonisht tronditëse” për të gjithë komunitetin LGBT+, por edhe për njerëzit e Sligos.

“Askush nuk duhet të konsiderohet si një objektiv brenda komunitetit të tyre dhe për shkak të këtyre humbjeve dhe sulmeve tragjike, askush në një grup të margjinalizuar nuk duhet të ndihet i shqetësuar apo se është i pasigurt kudo që jetojnë,” tha Griffin.

Griffin gjithashtu kritikoi An Garda Síochána, forcën policore të Irlandës, për publikimin e detajeve personale në lidhje me viktimat dhe mënyrën në të cilën ata vdiqën, duke thënë se ata i kishin “senzacionalizuar” vrasjet.

“Veçanërisht gjatë 48 orëve të fundit, ne kemi parë që mediat të zhvendosin fokusin e tyre nga të gjitha viktimat dhe te autorët, dhe me këtë ka pasur një rritje të retorikës raciste, si brenda dhe jashtë linje, ashtu edhe sulmet fizike.

“Ne duhet të mbetemi të bashkuar që i gjithë Sligo, si dhe në mbarë vendin, të denoncojë çdo formë të krimit racist, të motivuar nga urrejtja, që zbatohet ndaj kujtdo si justifikim për atë që ka ndodhur këtu gjatë javës së fundit.”

Arthur Gibbons, kryebashkiaku i Sligos, i tha turmës se vrasjet “nuk pasqyronin” qytetin.

“Sligo është një vend i mirë për të jetuar dhe i mirëpret të gjithë,” tha ai.

“Secili prej nesh është shumë, shumë krenar për Sligo dhe ka një gjë që mund ta bëjë Sligo më të mirë, që të gjithë të jetojnë së bashku dhe të jetojnë në harmoni.

Niall Jordan, një aktivist i Leitrim Pride, ishte vetëm një nga personat LGBTQ+ që vizituan Sligo-n për të marrë pjesë në vigjiljen të premten në mbrëmje. Ai i tha PinkNews se vdekja e Moffitt dhe Snee kishte “shpërthyer flluskën” e sigurisë për njerëzit queer në Irlandë.

“Po përpiqem të mësohem me këtë ide se kjo është ende diçka me të cilën duhet të përballemi çdo ditë. Ekziston një ndjenjë që, gjatë viteve të fundit, ne kemi qenë në gjendje ta zhvillojmë këtë flluskë për të mbrojtur veten, por është një flluskë shumë e brishtë. Ky është një nga ato momente ku shpërtheu sërish, dhe i ka prekur të gjithë në mënyra të mëdha, dhe ka hapur shumë plagë shumë të vjetra, jo vetëm për mua personalisht, por për shumë njerëz në komunitet.

“Reagimi im fillestar ishte një tronditje dhe mosbesim. Thjesht nuk isha i sigurt nëse i gjithë informacioni do të ishte i vërtetë dhe i saktë – nuk doja ta besoja dhe më pas kalova shumë shpejt në mërzitje dhe zemërim nga ana tjetër. Nuk mendoj se jam ende jashtë atyre fazave. Edhe mbrëmë, para se të vija këtu, isha ende duke qarë.”

Ai vazhdoi: “Është e mrekullueshme të shohësh kaq shumë njerëz që dalin dhe ndajnë në atë sens komuniteti, sepse është në kohët më të vështira që ne kemi nevojë për këtë.”

Vigjiljet u zhvilluan në të gjithë Irlandën të premten në mbrëmje, me politikanë, persona LGBTQ+ dhe liderë të komunitetit që i bënë nderimet e tyre Moffitt dhe Snee.

Moffitt ishte një aktivist në Fine Gael. Ai ishte me origjinë nga Roscommon, por kishte jetuar në Sligo para vdekjes së tij. Ai u gjet i vdekur në shtëpinë e tij në Sligo të hënën në mbrëmje (11 prill).

Snee, një punonjës i kujdesit shëndetësor dhe entuziast i kopshtarisë, jetonte vetëm me qenin e tij në qytet. Trupi i tij u gjet nga të afërmit të martën (12 prill).

Yousef Palani, një 22-vjeçar nga Sligo, u akuzua për vrasje të enjten (14 prill) dhe u mbajt në paraburgim.

Kqyre edhe qito

© 2020 Dylberizm - Të gjitha të drejtat e rezervuara

Scroll To Top