Tu e lexu qitash
Irani dënon me vdekje 2 aktiviste të të drejtave LGBTQ+ për “përhapjen e korrupsionit në tokë”

Irani dënon me vdekje 2 aktiviste të të drejtave LGBTQ+ për “përhapjen e korrupsionit në tokë”

Një gjykatë në Iran ka dënuar me vdekje dy aktivistë të të drejtave LGBTQ+ me akuzën e promovimit të homoseksualitetit, thanë aktivistët të hënën, duke kërkuar presion nga komuniteti ndërkombëtar për të ndaluar zbatimin e vendimeve, raporton CBS.

Dy gratë, Zahra Sedighi Hamedani, 31 vjeç dhe Elham Chubdar, 24 vjeç, u dënuan me vdekje nga gjykata në qytetin veriperëndimor të Urmia, tha organizata e të drejtave kurde Hengaw.

Ato u dënuan për “përhapjen e korrupsionit në tokë” – një akuzë e vendosur shpesh ndaj të pandehurve që mendohet se kanë shkelur ligjet e sheriatit të vendit. Ato u njoftuan për dënimin ndërsa ishin në paraburgim në burgun Urmia. Në një deklaratë të shkurtër, gjyqësori iranian konfirmoi dënimet.

Prej muajsh ka pasur shqetësime për fatin e Sedighi Hamedani, e njohur gjithashtu si Sareh, një aktiviste e shquar iraniane.

Ajo u arrestua në tetor nga forcat iraniane të sigurisë ndërsa përpiqej të ikte në Turqi, pasi u kthye në Iran nga Kurdistani, ku kishte qenë e vendosur.

Sedighi Hamedani më pas u mbajt në izolim për gati dy muaj.

Shadi Amin, një koordinatore për grupin iranian të të drejtave LGBTQ+ 6Rang, me bazë në Gjermani, konfirmoi gjithashtu vendimet e ekzekutimit, për të cilat ajo tha se grupi kishte qenë në dijeni që nga e enjtja, por tani mund të fliste pasi kishte marrë lejen nga familjet.

“Tani kërkojmë presion nga Gjermania dhe qeveritë e tjera të huaja” mbi Iranin për lirimin e dy grave, tha ajo për AFP.

“Kjo është hera e parë që një grua dënohet me vdekje në Iran për orientimin e saj seksual”, shtoi ajo.

Amnesty International tha në janar se akuzat erdhën nga mbrojtja e saj publike e të drejtave LGBTQ+ në rrjetet sociale, si dhe për një paraqitje në një dokumentar të BBC-së të transmetuar në maj 2021 në lidhje me abuzimet që vuajnë personat LGBTQ+ në Rajonin Kurdistan të Irakut verior (KRG).

Ajo kishte vendosur të largohej nga Kurdistani pasi u arrestua nga autoritetet rajonale. Duket se ajo kaloi përsëri në Iran përpara se të përpiqej të shkonte për në Turqi.

Aktivistët shpesh denoncojnë trajtimin e Iranit ndaj individëve LGBTQ+. Homoseksualiteti është i ndaluar në Iran me kodin e tij penal që kriminalizon në mënyrë eksplicite sjelljen seksuale të të njëjtit seks si për burrat ashtu edhe për gratë.

Para se të largohej nga Kurdistani, Sedighi Hamedani kishte dërguar një video 6Rang për t’u publikuar në rast se ajo nuk do të arrinte.

“Ne, komuniteti LGBTQ+, po vuajmë. Qoftë përmes vdekjes apo lirisë, ne do t’i qëndrojmë besnikë vetes”, tha ajo në një nga videot. “Shpresoj të arrij lirinë,” shtoi ajo, duke treguar gjithashtu se ajo ishte torturuar me metoda, duke përfshirë goditjen me rrymë, ndërsa ishte në paraburgim.

Aktivistët e akuzojnë Iranin se është në grahmat e një goditjeje të madhe që po prek të gjitha fushat e shoqërisë, duke përfshirë një shtytje të re kundër pakicës fetare Bahai, një rritje të ekzekutimeve dhe arrestimeve të shtetasve të huaj.

Kqyre edhe qito

© 2020 Dylberizm - Të gjitha të drejtat e rezervuara

Scroll To Top