Tu e lexu qitash
Ushtarja ukrainase queer bën thirrje që martesat e të njëjtit seks të legalizohen: “Ne mund të vdesim në çdo moment”

Ushtarja ukrainase queer bën thirrje që martesat e të njëjtit seks të legalizohen: “Ne mund të vdesim në çdo moment”

Një ushtare ukrainase queer ka bërë thirrje që martesat e të njëjtit seks të legalizohen në vend pasi ushtarët LGBTQ+ “mund të vdesin nesër” dhe partnerët e tyre nuk do të kenë të drejta ligjore në një sistem “të padrejtë”.

Anna “Kajhan” Zyablikova, e cila po shërben në Brigadën e 47-të të forcave të armatosura të Ukrainës, tha se martesat e të njëjtit seks duhet të legalizohen për t’u lejuar çifteve LGBTQ+ të njëjtat të drejta ligjore që u ofrohen çifteve heteroseksuale.

Kjo do të përfshinte të drejtën për të marrë vendimin nëse do ta mbajnë partnerin e tyre në mbështetje derisa trupi të jetë gati për të marrë përsëri kontrollin, shkruan Pinknews.

30-vjeçarja tha: “Ne nuk kemi të drejta ligjore për ta bërë këtë dhe në rastin e luftës, pamundësia për ta bërë këtë është një çështje e madhe psikologjike”.

Pas pushtimit të Ukrainës më 24 shkurt 2022, shumë ukrainas u martuan për të siguruar që partnerët e tyre do të mbroheshin në një kohë pasigurie të madhe.

Në nëntor të vitit të kaluar, banorja e Kievit Leda Kosmachevskaya tha se ajo kishte në plan të martohej me mikun e saj ushtar gej, në mënyrë që dikush të mund ta “mbante atë nëse ai vdes” ndërsa luftonte në luftë.

Heqja e kësaj mundësie për ne është e padrejtë

Zyablikova shtoi: “Ndjehem sikur më merret diçka sa herë që shoh një nga ushtarët tanë duke u martuar, pasi mendoj për faktin se nuk mund ta bëj nëse dua ta bëj me një grua”.

“Ne mund të vdesim në çdo ditë, kështu që të gjithë po përpiqen të marrin të gjitha vendimet që kanë të bëjnë me marrëdhëniet dhe komunikimin.”

“Njerëzit duan të jenë në gjendje të mbështesin njëri-tjetrin sepse tani ne jemi kaq të cenueshëm dhe thjesht duam ta kemi këtë plan rezervë, dhe do të ishim të lumtur ta bënim atë për njerëzit që duam dhe kujdesemi.”

Në vitin 2022 u nis një peticion i cili kërkonte vendosjen e barazisë martesore në Ukrainë.

Në gusht, presidenti Volodymyr Zelensky iu përgjigj peticionit, i cili u nënshkrua nga mijëra njerëz, dhe tha se do të punonte me qeverinë për të siguruar që “të gjithë njerëzit të jenë të lirë dhe të barabartë në dinjitetin dhe të drejtat e tyre” – por jo deri pasi të përfundon lufta me Rusinë.

Zyablikova, ish e dashura e së cilës e la kur Rusia pushtoi Ukrainën, tha se martesa është “një mënyrë për ta bërë lidhjen tuaj më të fortë”.

“Çdo person në Ukrainë mund të vdesë çdo natë sepse ato raketa po vijnë. Kur ndihesh sikur nuk po bën mjaftueshëm për personin që do, është jooptimale”, tha ajo.

Bashkimi me forcat e armatosura si një person LGBTQ+ ka qenë pikëllues për Zyablikovën, e cila tha se Vladimir Putin ishte përpjekur të portretizonte njerëzit queer si “jo-ushtarë” që luftonin kundër trupave “të pastra” ruse në territorin e Ukrainës.

“Kjo është përralla e tyre kryesore, e cila për fat të keq po funksionon, po shfrytëzon vërtet narrativën homofobike.”

Konflikti ka rritur pranimin e LGBTQ+ në Ukrainë

Homoseksualiteti ka qenë i ligjshëm në Ukrainë që nga viti 1991 – viti kur kombi shpalli pavarësinë nga Bashkimi Sovjetik – por martesat e të njëjtit seks dhe partneritetet civile aktualisht nuk njihen.

Pavarësisht se homoseksualiteti është i ligjshëm, komuniteti LGBTQ+ në Ukrainë është përballur me paragjykime të vazhdueshme sociale dhe politike.

Megjithatë, hulumtimet nga grupe të shumta sugjerojnë se mbështetja po rritet me shpejtësi për të drejta të barabarta në Ukrainë.

Të dhënat nga Instituti i Sociologjisë i Akademisë Kombëtare të Shkencave të Ukrainës sugjerojnë se mbështetja për partnerët e të njëjtit seks është pothuajse dyfishuar që nga viti 2013.

Në fillim të këtij muaji, deputetja ukrainase Inna Sovsun paraqiti një projekt-ligj që kërkon që partneritetet e të njëjtit seks të njihen ligjërisht në vendin e shkatërruar nga lufta.

Duke ndarë lajmin se kishte dorëzuar projektligjin më 7 mars, deputetja përmendi shifrën se “56 për qind e ukrainasve” mbështesin partneritetet e të njëjtit seks.

Legjislacioni i propozuar u njoftua vetëm dy ditë pasi dy persona të KyivPride i thanë agjencisë së lajmeve PA se konflikti kishte rezultuar papritur në më shumë pranim të personave LGBTQ+ në Ukrainë.

Kqyre edhe qito

© 2020 Dylberizm - Të gjitha të drejtat e rezervuara

Scroll To Top