Tu e lexu qitash
Elton John (25 mars, 1947)

Elton John (25 mars, 1947)

Elton John është një këngëtar, pianist dhe kompozitor britanik. Së bashku me shitjen e më shumë se 300 milionë disqeve, ai ka korur sukses në Broadway, duke kompozuar partiturën muzikore për hitin e vlerësuar me çmimin Tony ‘Billy Elliot’.

Kush është Elton John?

Përzierja unike e stileve pop dhe rock të Elton John e ktheu atë në një nga ikonat më të mëdha të muzikës së shekullit të 20-të. Ai ishte një talent muzikor që në moshë të re dhe publikoi albumin e tij të parë të vetë-titulluar amerikan në vitin 1970, duke e bërë atë një yll të madh ndërkombëtar. Disa nga hitet e tij që kryesojnë tabelat ose grafikat botërore përfshijnë “Crocodile Rock”, “Philadelphia Freedom” dhe “Candle in the Wind”. Ai gjithashtu gjeti sukses në Broadway, duke kompozuar partiturën për Billy Elliot (2008), i cili fitoi 10 çmime Tony. Ai u fut në Sallën Rock and Roll Hall of Fame në 1994, ndërsa u shpall kalorës në 1998.

Jeta e hershme dhe karriera në Angli

Këngëtari, kompozitori, kompozitori dhe ikona Elton John lindi Reginald Kenneth Dwight më 25 mars 1947, në Pinner, Middlesex, Angli. Pasionin e tij për muzikën e zbuloi që në moshë të re dhe mësoi të luante piano kur ishte vetëm katër vjeç. Duke dëshmuar se ishte një talent i madh, ai fitoi një bursë për një program për të rinjtë në Akademinë Mbretërore të Muzikës në Londër.

John kishte një marrëdhënie të vështirë me babain e tij, Stanley Dwight, një anëtar i Forcave Ajrore Mbretërore. Prindërit e tij u divorcuan kur ai ishte adoleshent, ai dhe babai i tij u përplasën për të ardhmen e tij. John, i mahnitur nga tingujt e rock and roll-it të hershëm, donte të ndiqte një karrierë në muzikë pop. Dhe për keqardhjen e madhe të babait të tij, John e la shkollën në moshën 17-vjeçare për të ndjekur ëndrrën e tij. Ai filloi të luante me një grup të quajtur Bluesology, dhe krijoi emrin e tij skenik nga emrat e dy anëtarëve të grupit.

Në vitin 1967 John iu përgjigj një njoftimi për punë në gazetë ku kanë kërkuar një kompozitor/kantautor për Liberty Records. Ai e mori punën dhe së shpejti u bashkua me tekst-shkruesin Bernie Taupin. Dyshja kaloi në labelin DJM vitin e ardhshëm, duke shkruar këngë për artistë të tjerë.

John mori pushimin e tij të parë si këngëtar me albumin e tij të vitit 1969 Empty Sky, me këngë nga John dhe Taupin. Ndërsa ai regjistrim dështoi për t’u kapur nga audienca, përpjekja e tij me titull të vitit 1970 shfaqi hitin e parë të John, “Your Song”. Më shumë hite pasuan, përfshirë “Crocodile Rock”, “Bennie and the Jets” dhe “Island Girl”. John shijoi një seri albumesh më të shitur gjatë kësaj kohe, përfshirë Goodbye Yellow Brick Road (1973) dhe Rock of the Westies (1975).

 Këngë të paharrueshme dhe shfaqje energjike live

Një nga ngjarjet kryesore të viteve 1970, John u bë po aq i famshëm edhe për shfaqjet e tij live. Ai vishej me kostume përrallore dhe syze për koncertet e tij të përpunuara. Në një intervistë me W, John shpjegoi se “Unë nuk isha një seks simbol si Bowie, Marc Bolan apo Freddie Mercury, kështu që vishesha më shumë nga ana humoristike, sepse nëse do të ngelesha në piano për dy orë, Unë do t’i bëja njerëzit të më shikonin”.

‘Don’t Go Breaking My Heart’

Në vitin 1976, John arriti përsëri në krye të top-listave me “Don’t Go Breaking My Heart”, dueti i tij me Kiki Dee. Së shpejti ai vendosi të bënte një pushim nga muzika gjatë asaj kohe, duke i përqendruar energjitë e tij në ekipin e tij të futbollit që ai ishte në bashkë pronësi në Angli. Rreth kësaj kohe, John gjithashtu njoftoi publikisht se ai ishte biseksual (ai më vonë doli hapur si një burrë homoseksual). Në atë kohë, me John-in janë tallur e përqeshur për seksualitetin e tij. Polemika u shua dhe ai bëri një rikthim triumfues në muzikë në vitin 1979 me albumin A Single Man.

“Little Jeannie”, “Empty Garden”

Ndërsa nuk prodhonte hite të mëdha në vitet 1980, John ende ia doli mirë në top lista. Disa nga këngët më të paharrueshme të kësaj periudhe përfshijnë baladat “Little Jeannie” dhe “Empty Garden (Hey, Hey Johnny), kjo e fundit e shkruar si një nderim për mikun e tij John Lennon të Beatles, i cili ishte vrarë në vitin 1980.

“Can You Feel the Love Tonight’ 

Duke shkrua në drejtime të ndryshme, John u bashkua me tekst-shkruesin Tim Rice për disa projekte. Ata punuan së bashku në kolonën zanore për hitin e animuar të vitit 1994 The Lion King, dhe një nga këngët e filmit, “Can You Feel the Love Tonight”, i solli John-it fitimin e tij të parë të çmimit Oscar për këngën më të mirë origjinae. Dyshja më vonë fitoi një çmim Tony për këngën më të mirë origjinale në 2000 për muzikën e tyre Aida. 

John mori një numër nderimesh rreth kësaj kohe. Në vitin 1994 ai u fut në sallën Rock and Roll Hall of Fame. Mbretëresha Elizabeth II e bëri Johnin Komandant të Urdhrit të Perandorisë Britanike për vitin e ardhshëm (Mbretëresha e quajti kalorës disa vjet më vonë, duke e bërë atë zyrtarisht “Sir Elton John”).

“Candle in the Wind 1997′

Ndërsa gëzonte gjithë njohjen dhe lavdërimin, ai shpejt e gjeti veten të tronditur nga pikëllimi. Gjatë verës së vitit 1997, John humbi dy miq të mirë – stilistin Gianni Versace dhe Princeshën Diana. Ai ripunoi një nga këngët e tij klasike, “Candle in the Wind”, si një nderim për Princeshën Diana, ku të ardhurat e këngës kanë shkuar për një fond bamirësie të krijuar për nder të saj. 

“Candle in the Wind 1997” doli të ishte një sukses i jashtëzakonshëm, duke shitur më shumë se 30 milionë kopje atë vit.

Albume, libra, Broadway dhe filma 

John vazhdoi të regjistrojë muzikë të re më vonë në karrierën e tij të gjerë. Në vitin 2006 ai publikoi “Kapiteni dhe fëmija”, një vazhdim i përpjekjes së tij të mëparshme autobiografike “Captain Fantastic and “The Brown Dirt Cowboy” (1975). Ai gjithashtu u bashkua me Leon Russell për The Union të vitit 2010, i cili çoi në një turne të përbashkët. John më vonë publikoi The Diving Board (2013), albumin e tij të 30-të në studio, prodhuar nga T Bone Burnett.

Në shkurt 2016, John publikoi albumin e tij të 33-të në studio, Wonderful Crazy Night, me vlerësime përgjithësisht pozitive. Albumi përmbante Elton John Band, me të cilin ai bashkëpunoi për herë të fundit një dekadë më parë.

“Billy Elliott the Musical” dhe “Rocketman”

Gjithashtu i kërkuar si kompozitor, John ishte i rëndësishëm në sjelljen e Billy Elliott Musical në skenë. Shfaqja, e përshtatur nga filmi i vitit 2000, u hap në Broadway në 2008, ku u bë shpejt një sukses kritik dhe komercial. John gjithashtu punoi në filmin e animuar të vitit 2011 Gnomeo & Juliet, duke shërbyer si producent dhe kompozitor.

Edhe me një personazh të tonifikuar në skenë, John mbeti një akt live shumë i njohur. Në vitin 2012, ai performoi me Ozzy Osbourne, Eric Clapton, Stevie Wonder dhe Paul McCartney, ndër të tjera, në festimin e 60 vjetorit të mbretëreshës Elizabeth në fron.

Rreth kësaj kohe, u zbulua se John dhe bashkëshorti i tij po punonin në një biografi për muzikantin legjendar të titulluar Rocketman. Me protagonist Taron Egerton, filmi më në fund arriti në vijën e fundit me premierën e tij në Festivalin e Filmit në Kanë të majit 2019, duke tërhequr vëmendjen për skenat e tij ndryshe muzikore, si dhe për portretizimin e tij të patundur të seksualitetit të John-it. Artisti pasoi me botimin e autobiografisë së tij “Unë” më vonë atë vit.

Në janar të 2020, John dhe Taupin deklaruan si këngën më të mirë origjinale Golden Globe për Rocketman “(I’m Gonna) Love Me Again”. Për tu mahnitur, ky ishte çmimi i tyre i parë i përbashkët pas më shumë se gjysmë shekulli të krijimit së bashku disa nga hitet më të mëdha të muzikës popullore. Dyshja më pas morën nderin e tyre të dytë të përbashkët, gjithashtu për këngën më të mirë origjinale, në Academy Awards muajin e ardhshëm.

Turneu lamtumirës

Më 24 janar 2018, John njoftoi se do të tërhiqej nga rruga pas turneut të tij të planifikuar Farewell Yellow Brick Road, që do të niste atë shtator. “Prioritetet e mia kanë ndryshuar,” tha ai, duke përmendur dëshirën e tij për të kaluar më shumë kohë me bashkëshortin e tij, David dhe fëmijët e tyre. “Në vitin 2015, Davidi dhe unë u ulëm me orarin e shkollës… Nuk dua të humbas shumë nga kjo”.

Ai vit i dha fund edhe rezidencës së tij në Las Vegas, “The Million Dollar Piano”, e cila u mbyll me një shfaqje të 17 majit në Caesar’s Palace.

Çështjet e abuzimit me substancat dhe Fondacioni Elton John AIDS

Në vitin 1990, pas vitesh luftimi me çështjet e abuzimit me substancat, veçanërisht kokainën, e cila mund të ketë shkaktuar kriza të rënda epileptike, John shkoi në rehabilitim. Ylli i sapokthyer i muzikës, i kënaqur me shansin e tij të dytë në jetë, së shpejti themeloi organizatën e tij bamirëse për të ndihmuar në luftën kundër SIDA-s. I themeluar në Shtetet e Bashkuara në vitin 1992, Fondacioni Elton John AIDS ka sjellë më shumë se 400 milionë dollarë për të mbështetur programet e HIV/AIDS në mbarë botën.

Përveç fondacionit të tij, John mbështet një sërë organizatash të ndryshme bamirësie dhe arti, duke përfshirë Teatrin Globe dhe Akademinë Mbretërore të Muzikës.

Në Mars 2020, John organizoi Koncertin e Dhomës së Ditës iHeart për Amerikën për të mbledhur fonde për përpjekjet për lehtësimin e koronavirusit. Alicia Keys, Dave Grohl dhe Sam Smith ishin ndër artistët që performuan nga shtëpitë e tyre për përfitim.

Bashkëshorti dhe fëmijët 

John u takua me partnerin e tij të gjatë David Furnish në një darkë në vitin 1993. Dyshja u martuan në një ceremoni civile më 21 dhjetor 2005 – në të njëjtën ditë që hyri në fuqi Akti i Partneritetit Civil 2004. Me ndihmën e një surrogate, çifti mirëpriti djalin e tyre të parë, Zachary Furnish-John, në dhjetor 2010 dhe mirëpriti fëmijën e tyre të dytë, Elijah Joseph Daniel Furnish-John, në janar 2013. Nëntë vjet pas ceremonisë së tyre civile, më 21 dhjetor, 2014, çifti u martua pasi ligjet që lejonin martesat e homoseksualëve hynë në fuqi në të njëjtin vit në Britani.

John ishte i martuar më parë me Renate Blauel nga 1984 deri në 1988.

Kqyre edhe qito

© 2020 Dylberizm - Të gjitha të drejtat e rezervuara

Scroll To Top