Kush ishte i dashuri Emiliano Zapata-s?

Prej vitesh është përfolur se Emiliano Zapata, një nga liderët e Revolucionit Meksikan, kishte dashnor, një burrë gej, Ignacio de la Torre y Mier, dhëndrin e ish-presidentit Porfirio Díaz.

Më shumë se 100 vjet pas vrasjes së ushtarit meksikan Emiliano Zapata (San Miguel Anenecuilco, 1879 – Chinameca, Morelos, 1919), i njohur si Caudillo i Jugut, mbetet misteri për romancën e dyshuar që kishte me politikanin dhe biznesmenin Ignacio de la Torre y Mier. Kush ishte ky individ? Ishte po ai,  dhëndrri i Don Porfirio Díaz, pasi ai ishte i martuar me vajzën e tij, Amada Díaz.

De la Torre dyshohet se ishte përfshirë në disa skandale për shkak të marrëdhënies së tij romantike me Emiliano Zapata dhe pjesëmarrjes së tij në festën e famshëm të 41-it, si dhe pjesëmarrjes së tij në vrasjen e Presidentit Francisco I. Madero dhe Zëvendës Presidentit José María Pino Suarez.

Dylberizmi i Ignacios ishte i njohur në mesin e elitës. Pavarësisht skandaleve, Amada nuk pushoi kurrë së dashuruari atë dhe gjithmonë kujdesej për mirëqenien e tij. Por si lidheshin Zapata dhe De la Torre?

Kalorësi i Ignatiusit 

Ignacio de la Torre e dinte se një Emiliano Zapata kishte përvojë të madhe në kujdesin për kuajt. Për t’i paraqitur atij një ofertë pune, ai e takoi atë në fermën San Carlos Borromeo, në Yautepec, Morelos. Kjo ofertë përmbante në të punuarit si gentleman në pallatin e tij që ndodhet në qendër të qytetit (aty ku ndodhet sot godina e Lotarisë Kombëtare). Zapata e pranoi punën.

Ricardo Orozco, në librin e tij Albumi i Amada Díaz, siguron se ajo, në ditarin e saj, jep një rrëfim për “rrotullimet” që dy burrat kishin në stallë. Emiljano jetoi në pallat për 6 muaj, derisa vendosi të jepte dorëheqjen. Thashethemet pretendojnë se ai ishte i indinjuar sepse kuajt kishin një cilësi më të mirë të jetës se fermerët. Më vonë, Zapata u kthye në vendlindjen e tij Anenecuilco.

De la Torre në Lecumberri

Ignacio shprehte gjithmonë kundërshtimin e tij ndaj Qeverisë së Presidentit Francisco I. Madero që kishte filluar në 1911. Administrata e tij e shkurtër do të përfundonte në shkurt 1913, kur ai u detyrua – së bashku me Pino Suarez – të nënshkruante dorëheqjen e tij. Të dy u arrestuan dhe u dërguan në burgun e Lecumberrit. De la Torre mori me qira makinën e tij për të transportuar të arrestuarit. Me të mbërritur në burg, Madero dhe Pino Suarez u qëlluan me përkatësisht 2 dhe 13 të shtëna.

Për pjesëmarrjen e tij të dyshuar në vrasje, Ignacio u arrestua dhe u dërgua në Pallatin Lecumberri me urdhër të Venustiano Carranza. Në atë vend ai vazhdimisht merrte vizita nga gruaja e tij. Kur Zapata mbërriti në qytetin e Meksikos , ai e liroi atë nga burgu në një akt bujarie. Amada e mori vesh këtë, kështu që e priti për 1 muaj në rezidencën e saj, por ai nuk arriti kurrë. Emiliano Zapata e mbajti të burgosur në Cuernavaca.

I burgosuri Zapata

Biznesmeni tani i shërbente ushtrisë zapatiste. Shoqëruesit e Caudillo-s nga jugu do të zbulonin së shpejti dylberizmin e Ignacios. Edhe pse nuk ka asnjë provë për ta vërtetuar këtë, thashethemet thonë se De la Torre ka pësuar abuzim seksual dhe keqtrajtim për shkak të orientimit të tij seksual. Këto abuzime shkaktuan dëmtime në zgavrën e tij anale, sipas librit të Ricardo Orozco.

Gjatë kapjes së Cuautla në 1917 nga ushtria e Carranza, Ignacio de la Torre arriti të ikte në Puebla dhe më pas në Veracruz. Ai hipi në një varkë me avull dhe u nis për në Shtetet e Bashkuara.

Vdekja e Ignacio De la Torre

De la Torre jetoi në Nju Jork për disa muaj, derisa u shtrua në spitalin Stern për shkak të komplikimeve që pati në rektum dhe anus. Kur Amada mori një letër me lajmin, ajo u nis menjëherë për në qytetin amerikan. Më 1 prill 1918, Ignacio iu nënshtrua një operacioni. Megjithatë, ai vdiq gjatë procedurës. Amada u kthye në vend dhe shiti disa nga pronat e saj për të paguar borxhet që i kishte lënë i shoqi.

Veprimtaria e Zapatas

Në vitet e hershme të Zapatas, ai filloi të avokonte për të drejtat e popujve indigjenë në Morelos, kur pa pronarë e pasur duke vjedhur vazhdimisht tokën e popullit, pa asnjë përgjigje nga qeveria. Kështu ai filloi të merrte pjesë në pushtimet e armatosura të tokave. Me shpërthimin e revolucionit në 1910, Zapata u bë udhëheqës i Ushtrisë Çlirimtare të Jugut. Forca ishte e fshatit (një forcë ushtarake që ngrihet nga popullsia civile për të plotësuar një ushtri të rregullt në rast emergjence) që luftonte për “tierra y libertad” (tokë dhe liri), një slogan që ata adoptuan nga anarkisti meksikan Ricardo Flores Magón.

Pasi Francisco Madero mori pushtetin në 1911, Zapata e denoncoi atë për tradhtinë e revolucionit dhe hartoi Planin Ayala: një program radikal të reformës së tokës. Vetë Madero u rrëzua më pas nga kundër-revolucionari Victoriano Huerta. Ushtria jugore e Zapatas u bashkua me ushtritë revolucionare në veri, të udhëhequra nga Pancho Villa dhe Venustiano Carranza. Ata shpejt përmbysën Huertën dhe thirrën një konventë për të formuar qeverinë e re, në të cilën Zapata nuk pranoi të merrte pjesë pasi asnjë nga organizatorët nuk ishte zgjedhur.

Me Carranza-n në pushtet, ai zbatoi vetëm reforma mesatare, të cilat ishin shumë larg planit Ayala, kështu që Zapatistët luftuan. Carranza vuri një cmim për kokën e Zapatës, duke shpresuar se një nga luftëtarët e tij do ta tradhtonte, por asnjëri prej tyre nuk e bëri. Në fund ai u josh për një takim me një nga njerëzit e Carranza-s, i cili pretendonte se ishte i interesuar të dezertonte. Kur Zapata mbërriti në takim, ai u godit me plumba dhe trupi i tij u fotografua për qëllime propagandistike.

Ai mbetet edhe sot e kësaj dite një hero kombëtar dhe rebelët indigjenë në Chiapas që u ngritën në vitin 1994. krijuan një territor autonom të quajtur pas tij

Artikulli u publikua në Homosenusal dhe u përkthye nga Dylberizm.

Kqyre edhe qito

© 2020 Dylberizm - Të gjitha të drejtat e rezervuara

Scroll To Top