Tu e lexu qitash
Pacienti martohet me të dashurin në ceremoninë prekëse në shtratin e spitalit

Pacienti martohet me të dashurin në ceremoninë prekëse në shtratin e spitalit

Dëshira e fundit e pacientit Alfredo Garcia ishte të martohej me të dashurin e tij. Garcia, 31 vjeç, mbajti një ceremoni përkushtimi në shtrat në spitalin ku po qëndron jashtë Chicikagos me Erwin Sigueroa, të dashurin e tij për pesë vjet dhe dashurinë e jetës së tij.

“Ishte shumë emocionuese. Kishte shumë lot, por patjetër që ishte lumturi. Është ajo që Alfredo donte, “tha Bryan Pottow, drejtori i Seasons Hospice MacNeal Inpatient Center, i cili ndoqi ceremoninë dhe ndihmoi në organizim me Garcian.

Garcia, i cili ka jetuar me HIV për tetë vjet, u diagnostikua në janar me kancer të mëlçisë në fazën IV dhe limfomën e Hodgkin, një kancer që përhapet përmes sistemit limfatik, i cili përfshin indet dhe organet që prodhojnë, ruajnë dhe mbajnë qelizat e bardha të gjakut që luftojnë infeksionet.

Garcia arriti në Seasons Hospice në korrik 2019. Gjatë procesit të marrjes, Pottow e pyeti Garcia se çfarë dëshirash kishte. Garcia tha se dëshironte të martohej me Sigueroa. Çifti kishte qenë miq të ngushtë gjatë gjithë jetës dhe u rritën së bashku në lagjen Little Village të Chicagos.

“Ata kanë folur për martesë për një vit të tërë” tha Pottow. “Unë i thashë Alfredo, Ne mund ta bëjmë atë”.

Garcia, Pottow dhe stafi në Seasons Hospice filluan të planifikojnë martesën e Garcias javën e kaluar, por në 48 orët e kaluara, gjendja e tij filloi të përkeqësohej. Pottow ishte përpjekur të rregullonte praninë e një zyrtari të gjykatës, duke e bërë atë një martesë të ligjshme, por stafi i mikpritësve ndoqi me shpejtësi procesin dhe zgjodhi ceremoninë e përkushtimit.

Ceremonia zgjati afërsisht 30 minuta. Rreth 12 persona morën pjesë, përfshirë vëllain dhe motrën e Garcias, tha Pottow. Pas betimeve, të gjithë shijuan një dolli me shampanjë.

Kqyre edhe qito

“Ishte bukur të realizosh dëshirën e fundit të Alfredos me Ervinin. Alfredo gjithashtu pati mundësinë të rrethohej nga familja e tij, “tha Pottow. “Ata ishin shumë të lumtur me të. Këto janë kujtime të përjetshme për Erwin. Ai do t’i mbaj gjallë ato përgjithmonë.”

Kqyri komentet (0)

Leje ni koment

Email adresa jote nuk publikohet.

© 2020 Dylberizm - Të gjitha të drejtat e rezervuara

Scroll To Top