Tu e lexu qitash
Charlize Theron zbulon se vajza e saj është trans dhe ajo e mbështet plotësisht

Charlize Theron zbulon se vajza e saj është trans dhe ajo e mbështet plotësisht

Aktorja fituese e çmimit Academy Charlize Theron ka zbuluar për herë të parë që fëmija i saj më i madh është trans.

Theron tregoi se shtatë vjeçarja Jackson, zbuloi gjininë e saj në moshën tre vjeç. “Po, edhe unë mendova se ishte një djalë”, tha Charlize për Daily Mail.

‘Derisa ajo më shikoi kur ishte tre vjeç dhe tha:” Unë nuk jam djalë! “.”Kështu që ashtu u bë! Unë kam dy vajza të bukura, të cilat, ashtu si çdo prind, unë dua ti mbroj dhe dua ti shoh të lulëzojnë.”

“Ata kanë lindur ashtu siq janë dhe pikërisht në botën që të dytë e gjejnë veten ndërsa rriten dhe kush duan të jenë, nuk është për mua që të vendos,” tha Theron.

“Detyra ime si prind është t’i festoj ata dhe t’i dua ata dhe të sigurohem se ata kanë gjithçka që ju nevojitet në mënyrë që të jenë ato që duan të jenë. Dhe unë do të bëj gjithçka që është në fuqinë time që fëmijët e mi ta kenë atë të drejtë dhe të mbrohen brenda kësaj.”

Theron ka qenë prej kohësh një aleate e komunitetit LGBTI+. Në vitin 2012, ajo u zotua të mos martohej derisa martesa e të njëjtit seks të legalizohej. Pastaj në vitin 2017 ajo kritikoi mungesën e përfaqësimit biseksual në Hollywood, kur tha se edhe ajo vetë ka eksperimentuar edhe me vajza kur ishte më e re.

Organizata me bazë në Mbretërinë e Bashkuar, Mermaids, të cilët bashkëpunojnë me të rinj me gjini diverse jo vetëm që festuan lajmin e Theron, por edhe mënyrën sesi e trajtuan lajmin mediat kryesore.

Mediat në Mbretërinë e Bashkuar kanë rënë në zjarr kohët e fundit për artikuj dhe editoriale anti-trans. Drejtorja e Përgjithshme e Mermaids, Susie Green, tha se mbulimi me respekt të ngjarjes nga media kryesore ishte një ndryshim i mirëseardhur.

“Prindërit janë kritikuar vazhdimisht për besimin e fëmijëve të tyre me gjini diverse dhe i përkrahin ata të jetojnë autentikisht,” tha ajo. ‘Ne e duartrokasim Charline Theron për dëgjimin e së bijës. Shumë shpesh fëmijët përjashtohen, ndjenjat e tyre vlerësohen si të parëndësishme. ‘Njohja që një fëmijë ose i ri e di se kush janë është jashtëzakonisht e rëndësishme, pavarësisht nga mosha që u besojnë prindërve të tyre me këtë të vërtetë”.

Kqyre edhe qito

© 2020 Dylberizm - Të gjitha të drejtat e rezervuara

Scroll To Top