Tu e lexu qitash
LC Waikiki ndalon përdorimin e ylberëve, unikornave dhe ikonografisë LGBT+ në një sulm anti LGBT+

LC Waikiki ndalon përdorimin e ylberëve, unikornave dhe ikonografisë LGBT+ në një sulm anti LGBT+

Gjiganti i shitjes me pakicë të veshjeve në Turqi LC Waikiki, ka ndaluar përdorimin e ylberëve, unikornave dhe simboleve të tjera të lidhura me komunitetin LGBT+ në një nga sulmet më të ashpra anti-queer të vendit.

Kjo vjen pasi që Presidenti i vendit, Rexhep Erdogan, si dhe ligjvënësit, udhëheqësit fetarë dhe krerët e agjencive të mëdha humanitare, kanë nisur kampanjë të gjerë kundër njerëzve LGBT+.

Administratorët e LC Waikiki, të cilët veprojnë me dyqan edhe në Kosovë, sipas mediave lokale, dërguan një email për punonjësit të mërkurën (8 korrik), ku përshkruhej ndalimi nën linjën “Ndalimet e dizajnimit”.

Në email, shitësi me pakicë njoftoi se një grup imazhesh me lidhje me komunitetin LGBT+ që u përdorën gjatë gjithë muajit të krenarisë – nga figurat që “ngjasojnë” me njerëzit LGBT+ deri te ylberi – “kurrë nuk duhet të përdoren”.

Ata gjithashtu u kërkuan punonjësve të “ulin numrin e ngjyrave” të përdorura në linjat e tyre.

Menaxhmenti i LC Waikiki, sipas emailit, ishin “shqetësuar” nga sasia e dukshmërisë që komuniteti LGBT+ kishte gjatë muajit të krenarisë.

Me sa duket, numri i madh i 30 ditëve në të cilat njerëzve iu kujtohet se jo vetëm që ekzistojnë njerëzit LGBT+, por komuniteti vazhdimisht është i margjinalizuar dhe i persekutuar, u dëshmua problem për markën.

Në fund të fundit, autoritetet turke kanë ndaluar vazhdimisht festimet e Krenarisë për disa vjet, shpesh duke përfunduar në dhunë.

Lajmet për ndalimin rrezatuan në Twitter, me grupin humanitar HAYDER që treguan mbështetjen e tyre për ndalimin.

“Ne falënderojmë LC Waikiki,” shkroi organizata në Twitter, “të cilët gjithashtu ofruan ndihmë veshje për jetimët tanë, të cilët kujdesen për ne çdo vit, për mbrojtjen e vlerave tona kombëtare, shpirtërore dhe familjare me qëndrimin e tyre ndaj organizatave LGBT.”

Kryqi i Kuq i Turqisë ka dënuar presidentin e tyre për tweet-in homofobik.

Kerem Kinik, kryetar i Shoqatës së Gjysmëhënës së Kuqe të Turqisë, tha që njerëzit e queer “shkelin krijimin e shëndetit” në një tweet homofobik në fund të Muajit të Krenarisë.

Postimi u bë një cak i kritikave nga organizatat bamirëse humanitare – një prej të cilave vetë Kinik shërben si president.

Sidoqoftë, ligjvënësit dhe udhëheqësit fetarë njëkohësisht janë ngritur në mbrojtjen e Kinik, duke kapur atë që aktivistët thonë se është një Turqi ku mund të jetë e ligjshme të jesh homoseksual, por armiqësia e ngop shoqërinë.

Kinik mori mbështetjen e mprehtë të presidentit të vendit, i cili mbajti një fjalim, në të cilin ai u referohej njerëzve LGBT+ si “helm”.

Kqyre edhe qito

© 2020 Dylberizm - Të gjitha të drejtat e rezervuara

Scroll To Top