Tu e lexu qitash
Harry Potter largohet nga shitja pas transfobisë së fundit nga J.K. Rowling

Harry Potter largohet nga shitja pas transfobisë së fundit nga J.K. Rowling

Një librari Australiane nuk do të shes më serinë Harry Potter nga J.K. Rowling, në mënyrë që ta bëjë dyqanin një “hapësirë ​​më të sigurt” për klientët.

Rabble Books and Games në Maylands, një periferi e Perth, e bënë njoftimin në Facebook këtë javë, duke thënë se nuk do të mbante më librat e Rowling dhe ata të shkruar me pseudonimin e saj Robert Galbraith pasi romani i saj i fundit është etiketuar si transfobik. Faqja e dyqanit në Facebook është çaktivizuar që atëherë.

Postimi, i cili ishte shkruar nga pronari i dyqanit Nat Latter, tha se dyqani “nuk do të vendoste libra me transfobi në raftet” dhe u kërkoi klientëve sugjerime alternative.

Latter shtoi se megjithëse nuk do të shiheshin në raftet brenda librarisë, seria Harry Potter mund të porositej. Çdo fitim i bërë nga seriali do t’i dhurohej Trans Folk të WA, një shërbim mbështetës për njerëzit transgjinorë në Australinë Perëndimore.

“Ndërsa shitja e një libri nuk është një përkrahje, ne gjithmonë do të marrim porosi për libra që nuk janë në magazinë, ka libra më të denjë për t’u vendosur në raft – libra që nuk ‘nuk i dëmtojmë komunitetet’, “shkroi një zëdhënës i Rabble Books and Games.

Vendimi pason reagimet e furishme kundër Rowling në muajt e fundit për shkak të sulmeve të saj të vazhdueshme ndaj njerëzve transgjinorë. Dhjetorin e kaluar, ajo shkroi në Twitter në mbështetje të Maya Forstater, një grua Britanike e cila u pushua nga puna e saj pasi bëri disa vërejtje transfobike, duke përfshirë se “burrat nuk mund të ndryshohen në gra”. Forstater bëri fushatë publike kundër reformave në Ligjin për Njohjen Gjinore, një projekt-ligj i rëndësishëm për të drejtat transgjinore.

Në përgjigje, punëdhënësi i Forstater paralajmëroi se fjalimi i saj anti-trans do të shihej si “fyes dhe përjashtues” për të tjerët dhe nuk pranoi të rinovonte kontratën e saj.

Në fillim të kësaj vere, Rowling bëri tituj edhe një herë pasi u tall me një artikull të postuar në Twitter për përdorimin e fjalëve “njerëz që kanë menstruacione” në vend të “grave”. “Unë jam e sigurt se dikur kishte një fjalë për ata njerëz,” shkroi ajo në Twitter. “Dikush më ndihmon. Wumben? Wimpund? Woomud? “

Vërejtjet e Rowling u përpoqën të lidhnin menstruacionet thelbësisht me gruan, e cila nuk llogariste për shumë njerëz jo binarë dhe burra trans që kanë menstruacione, si dhe gratë, duke përfshirë gratë cisgender, të cilat nuk përjetojnë simptoma të PMS.

Pas reagimit, Rowling mbrojti vërejtjet e saj transfobike në një ese prej 3,600 fjalësh të postuar në faqen e saj të internetit, të titulluar më parë “Luftërat Terf (trans-exclusionary radical feminist)”, në të cilën ajo dyfishoi komentet e saj duke pretenduar se ishte “e shqetësuar për aktivizmin e ri trans”. Rowling pohoi se “çvendosja”, në të cilën një person trans kalon përsëri në seksin e tyre të caktuar që në lindje, është një fenomen “në rritje”, pavarësisht të dhënave që tregojnë se nuk është një dukuri e shpeshtë.

Kqyre edhe qito

Rowling më vonë tërboi zemërim kur quajti hormonet që pohojnë gjininë dhe trajtimet kirurgjikale për njerëzit trans një “formë e re e terapisë konvertuese”.

Në një shënim tjetër, pseudonimi i Rowling, Robert Galbraith, gjithashtu është kritikuar për lidhjen e tij me Robert Galbraith Heath, një psikolog amerikan që nisi terapinë e konvertimit anti-LGBTQ+. Një nga taktikat e shumta që Galbraith përdori në përpjekjet e tij për konvertim ishte trajtimet shokuese duke vendosur elektroda të thella stimuluese të trurit në trurin e pacientëve të tij ndërsa u tregonte atyre pornografi heteroseksuale. Ai gjithashtu mori leje nga një gjykatë e shtetit për të paguar një grua për të kryer veprime seksuale me një pacient mashkull.

Rowling ka mohuar lidhjet midis pseudonimit të saj dhe torturave “ish-homoseksuale”, megjithëse ajo vazhdon ta përdorë atë.

Në polemikën e saj më të fundit, libri i ri i Rowling, Troubled Blood, paraqet një vrasës mashkull që vishet me rrobat e grave dhe vjedh të brendshme të grave për kënaqësi seksuale, gjë që bëri që hashtagu #RIPJKRowling të bëhej viral në Twitter si shenjë proteste.

Figurtativizimi “burrë me festuan” është kritikuar shpesh për shkak të nënçmimit të realiteteve të njerëzve transgjinorë. Implikimet janë potencialisht të rrezikshme, pasi arketipi i dëmshëm u jep njerëzve një arsye për të dëmtuar njerëzit transgjinorë përmes keqinterpretimit, diskriminimit dhe përjetësimit të standardeve të dhunshme cis-normative. Frika e pabazë e burrave që vishen si gra për të dëmtuar të tjerët janë shfrytëzuar nga ligjvënësit në nxitjen e ligjeve anti-trans, të tilla si “projekt-ligjet mbi tualeteve”.

© 2020 Dylberizm - Të gjitha të drejtat e rezervuara

Scroll To Top