Tu e lexu qitash
SOPHIE (17 shtator 1986 – 30 janar 2021)

SOPHIE (17 shtator 1986 – 30 janar 2021)

“Muzika ime është politike, por të flasësh për politikë është e mërzitshme. Unë preferoj të kem një bisedë më emocionuese përmes muzikës. Mund të them diçka më shumë dimensionale. Muzika pop është formati më i rëndësishëm për të cilin duhet të diskutojmë. Një këngë mund të ketë kuptim për njerëzit kudo, pa asnjë kontekst. ” – SOPHIE.

Sophie Xeon, më mirë e njohur si Sophie, ishte një muzikante skoceze, producente, këngëtare, kompozitore dhe DJ. Ajo punoi ngushtë me artistë nga PC Music, përfshirë A.G. Cook dhe GFOTY, dhe prodhoi për akte të tilla si Charli XCX, Vince Staples, Kim Petras, Madonna, Nicki Minaj dhe Namie Amuro.

Sophie, e cila fillimisht mbeti anonime dhe më vonë doli hapur si një grua trans, erdhi në vëmendje me këngë të tilla si “Bipp” (2013) dhe “Lemonade” (2014), të cilat u mblodhën në një kompilacion të vitit 2015. Albumi i saj debutues Oil of Every Pearl’s Un-Insides doli në 2018, duke i dhënë asaj një nominim për Çmimin Grammy për Albumin më të Mirë Dance/Electronic.

Sophie Xeon lindi më 17 shtator 1986 dhe u rrit në Glasgow, Skoci. Duke filluar në një moshë shumë të re, babai i saj luante kaseta të muzikës elektronike në makinë dhe e çonte atë në neja, dhe ajo shpejt u dashurua me muzikën. Në një intervistë të botuar nga Lenny Letter, ajo përshkroi fëmijërinë e saj, “Unë e kalova tërë kohën duke dëgjuar ato kaseta. Do t’i vidhja nga makina.” Pasi mori një miksetë si një dhuratë për ditëlindjen, ajo më pas filloi të krijonte muzikën e saj. Në kohën që ajo ishte afërsisht nëntë apo dhjetë vjeç, ajo u rrëfeu prindërve të saj se donte të linte shkollën për të qenë një prodhuese e muzikës elektronike (megjithëse ata nuk e lanë ta bënte këtë dhe ajo vazhdoi shkollimin). Ajo vazhdoi të krijonte muzikë gjatë gjithë adoleshencës së saj, madje duke njoftuar rregullisht, “Unë thjesht do të mbyllem në dhomën time derisa të bëj një album”. Kur Sophie ishte ende një fëmijë, ajo filloi të bënte muzikë në dasma dhe ditëlindje.

Sophie filloi karrierën e saj të muzikës për të rritur në një grup të quajtur Motherland (me shokët e grupit Sabine Gottfried, Matthew Lutz-Kinoy dhe Marcella Dvsi), dhe më vonë bashkëpunoi me shokun e saj të grupit Matthew Lutz-Kinoy në një seri punimes. Në vitin 2011, ajo punoi në filmin e shkurtër Dear Mr/Mrs nga ekipi holandez Freudenthal/Verhagen.

Sophie u përshkrua si një figurë e shkëputur dhe mbeti anonime për ca kohë, duke fshehur identitetin e saj në intervista duke maskuar zërin e saj ose duke mbuluar pjesë të vetes. Në fillim të karrierës së saj, identiteti i saj në jetën reale ishte subjekt i spekulimeve të shtypit. Para zbulimit se ajo ishte një grua trans, disa komentues akuzuan Sophie për “përvetësim femëror”, me supozimin se ajo ishte një burrë duke përdorur një emër artistik femëror. Në një intervistë të Pitchfork të vitit 2013, kur u pyet për zgjedhjen e saj për ‘Sophie’ si emër arti, ajo u përgjigj “Ka shije të mirë dhe është si krem ​​hidratues”.

Në tetor 2017, Sophie lëshoi ​​videoklipin “It’s Okay To Cry”, në të cilin ajo përdori zërin dhe imazhin e saj në punën e saj për herë të parë, duke u shfaqur nudo nga busti lart në sfondin e reve. Kjo u interpretua gjerësisht si dalja e saj si një grua trans. Ajo konfirmoi identitetin e saj trans në intervistat e mëvonshme, megjithëse foli për ndjenjën e vendosjes në kuti nga etiketimet, duke e përshkruar muzikën e saj si “metodën e zgjedhur të komunikimit” dhe vetë-shprehjen e saj. Pas vdekjes së saj aksidentale në 2021, përfaqësuesit informuan Pitchfork se Sophie preferonte të mos përdorte përemrat gjinorë.

Sophie vdiq në 4 të mëngjesit me kohën lokale në 30 Janar 2021 në shtëpinë e saj në Athinë, Greqi, pas një aksidenti. Sipas studios së saj në Mbretërinë e Bashkuar, Transgressive, artistja rrëshqiti dhe ra për vdekje ndërsa po ngjitej për të parë hënën e plotë.

SOPHIE ishte ndër artistët e parë që ka përdorur teknologjinë në muzikë për të e thyer binarin gjinor. SOPHIE ishte një vizionare dhe vuri themelet e muzikës hiperpop dhe PC, dhe peisazhi muzikor i dekadës nuk do të dukej sinqerisht i njëjtë pa të.

SOPHIE frymëzoi kaq shumë njerëz LGBTQ+ që të ndihen rehat me veten e tyre dhe të dalin dhe të jetojnë lirshëm.

Kqyre edhe qito

© 2020 Dylberizm - Të gjitha të drejtat e rezervuara

Scroll To Top