Tu e lexu qitash
Muzikantja SOPHIE vdes në një aksident të papritur, në moshën 34 vjeç

Muzikantja SOPHIE vdes në një aksident të papritur, në moshën 34 vjeç

Muzikantja dhe producentja skoceze SOPHIE fatkeqësisht ka vdekur në një “aksident të papritur” që është konfirmuar. Menaxhmenti i muzikantes konfirmoi lajmin në një deklaratë.

“Është me trishtim të thellë që duhet t’ju informoj se muzikantja dhe producentja SOPHIE ndërroi jetë këtë mëngjes rreth orës 4 të mëngjesit në Athinë, ku artistja kishte jetuar, pas një aksidenti të papritur,” thanë ata.

“Në këtë kohë respekti dhe privatësia për familjen janë përparësia jonë. Ne gjithashtu do të kërkojmë respekt për fansat për të trajtuar natyrën private të këtij lajmi me ndjeshmëri. “

Deklarata shtoi: “SOPHIE ishte një pioniere e një tingulli të ri, një nga artistët më me ndikim në dekadën e fundit. Jo vetëm për prodhim dhe krijimtari të zgjuar por edhe për mesazhin dhe shikueshmërinë që u arrit. Një ikonë e çlirimit. ”

SOPHIE, vetëm 34 vjeç, ishte e njohur për muzikën e saj elektronike dhe në vitin 2018 lançoi ​​albumin e saj të vetëm në studio, OIL OF EVERY PEARL’S UN-SIDE, i cili u nominua për një Grammy dhe një Çmim Libera, të dy në kategorinë e Albumit më të Mirë Dance/Electronic.

Në AIM Independent Music Awards 2018 ajo fitoi Çmimin Inovator dhe u nominua për Çmimin Breakthrough of the Year në Mbretërinë e Bashkuar.

Krahas muzikës së saj, SOPHIE gjithashtu shkroi dhe prodhoi për artistë të tjerë duke përfshirë Madonna, Charli XCX, Kim Petras, etj.

Pas daljes hapur, SOPHIE foli për identitetin e saj trans dhe në një intervistë të vitit 2018 me Paper shpjegoi: “Të jesh trans do të thotë të marrësh kontrollin për ta sjellë trupin tuaj më në përputhje me shpirtin tuaj, kështu që të dyjat nuk luftojnë kundër njëra-tjetrës dhe mbijetojnë.

“Në këtë tokë, është që ju të mund të afroheni më shumë me mënyrën se si e ndjeni thelbin tuaj të vërtetë pa presionet shoqërore për të përmbushur role të caktuara tradicionale bazuar në gjininë.”

Homazhet i janë dhënë muzikantes në internet, me Monroe Burgdrof që shkruan: “Komuniteti ynë ka humbur një ikonë, një pioniere dhe një dritë të ndritshme vizionare”.

Kqyre edhe qito

Shon Faye shkroi: “U shkatërrova kur dëgjova për vdekjen e SOPHIE. Muzika e saj ishte kolona zanore për kaq shumë pjesë të rëndësishme të jetës sime. Ajo ishte një vizionare dhe kjo botë është pak më pak spektakolare pa krijimtarinë e saj në të. ”

Në një homazh, Christine and the Queens shkruan: «Sophie ishte një prodhuese yjore, një vizionare, një referencë. Ajo u rebelua kundër shoqërisë së ngushtë, normative duke qenë një triumf absolut, si artiste ashtu edhe grua. Nuk mund ta besoj që ajo nuk është më. Ne kemi nevojë për të nderuar dhe respektuar kujtimin dhe trashëgiminë e saj. “

Është e vështirë të vlerësosh se sa e madhe është humbja e SOPHIE. SOPHIE ishte një gjeni e mirëfilltë muzikore dhe një ikonë për njerëzit trans dhe queer. Me vetëm 34 vjeç SOPHIE ka publikuar një album të vlerësuar kritikisht, ka lançuar gjashtëmbëdhjetë këngë dhe ka prodhuar muzikë për Madonën, Kanye West, Charli XCX, Lady Gaga dhe një mori yjesh të tjerë – dhe gjithmonë ja ka dalur të jetë underground.

SOPHIE ishte ndër artistët e parë që ka përdorur teknologjinë në muzikë për të e thyer binarin gjinor. SOPHIE ishte një vizionare dhe vuri themelet e muzikës hiperpop dhe PC, dhe peisazhi muzikor i dekadës nuk do të dukej sinqerisht i njëjtë pa të. SOPHIE frymëzoi kaq shumë njerëz LGBTQ+ që të ndihen rehat me veten e tyre dhe të dalin dhe të jetojnë lirshëm.

Është humbje me të vërtetë e madhe.

© 2020 Dylberizm - Të gjitha të drejtat e rezervuara

Scroll To Top